I dalje se ne zna tko će upravljati s devet lovišta u križevačkom kraju. Nakon što je u listopadu prošle godine Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva poništilo Javni natječaj za zakup prava lova, župan Darko Koren prošlog je tjedna donio rješenje kojim je Hrvatskom lovačkom savezu povjereno izvršavanje mjera uzgoja i zaštite divljači u zajedničkim otvorenim lovištima Križevci, Mali Kalnik, Kalnik, Marinovec, Gregurovec, Carevdar, Veliki Raven, Bukovje i Sveti Ivan Žabno.
– Mjere uzgoja i zaštite divljači obuhvaćaju provedbu radnji koje osiguravaju opstanak i razmnožavanje divljači, a važno je spomenuti da mjere uzgoja i zaštite divljači ne obuhvaćaju odstrjel divljači. Osim u dijelu provedbe naredbe o smanjenju brojnog stanja divljih svinja radi prevencije afričke svinjske kuge. Ovim je Rješenjem Koprivničko–križevačka županija Hrvatskom lovačkom savezu povjerila izvršavanje mjera uzgoja i zaštite divljači s ciljem sprečavanja mogućeg protuzakonitog lova ili nekog drugog oblika devastacije u navedenim lovištima sve do završetka upravnog sudskog postupka koji je u tijeku, odnosno do donošenja pravomoćne sudske presude – objavili su iz Koprivničko–križevačke županije.
I dalje nepoznanica
No, i dalje je nepoznanica tko će upravljati s ovih devet lovišta za koja su još u srpnju donesene odluke o zakupu, sa zakupcima su čak i sklopljeni ugovori, da bi već sljedećih dana oni bili poništeni jer su odredbe javnog natječaja bile protivne odredbama Zakona o lovstvu, a sporni su bili dijelovi o uvjetima koje ponuditelj mora ispunjavati. Saga o križevačkim lovištima kojoj se očito ne nazire kraj započela je prije gotovo dvije godine, kada se odlučila realizirati ideja da se rascjepka lovište veće od 20 tisuća hektara kojim je upravljala udruga Sveti Hubert iz Križevaca. Natječaj koji je županija raspisala favorizirale su domaće udruge, no ispostavilo se da za prostrana križevačka lovišta bogata divljači postoji interes i nekih interesenata izvana. Da bi lovišta na križevačkom području mogla završiti u rukama nekih skupina koje nemaju veze s lokalnim udrugama i Koprivničko–križevačkom županijom upozorava i županijski vijećnik Mladen Kešer.
Koji je motiv?
– Dužnost mi je upozoriti javnost na moguću pogrešnu odluku vezanu uz dodjelu prava na čuvanje križevačkih lovišta Carevdar, Marinovec i Veliki Raven. Prema trenutačnim informacijama, razmatra se mogućnost da se ta prava dodijele privatnoj udruzi koja nema sjedište u našoj županiji kao ni u Križevcima, što smatram neprihvatljivim i štetnim za lokalnu zajednicu. Čuvanje lovišta podrazumijeva brigu o divljači, hranjenje, održavanje čekâ, hranilišta i drugih lovačkih objekata, no ne i pravo na lov. Kakav interes ima privatna udruga smještena 150 kilometara od ovih lovišta da preuzme takvu obvezu? S čijim će se sredstvima financirati svi troškovi održavanja i hranjenja divljači? Ako motiv nije upravljanje divljači kroz lov, nameće se sumnja u druge, manje legitimne interese. Zato predlažem da se prava na čuvanje ovih lovišta povjere domaćim lovačkim križevačkim društvima koja imaju dugogodišnje iskustvo, poznaju teren i lokalne uvjete te već godinama brinu o tim lovištima. Povjeravanje prava lokalnim lovačkim društvima ili županijskom lovačkom savezu predstavlja jedino ispravno rješenje koje će osigurati zaštitu divljači, transparentno upravljanje i očuvanje naših resursa – istaknuo je Kešer.