Osobe s invaliditetom kod kojih je utvrđeno tjelesno oštećenje koje ima za posljedicu nesposobnost donjih ekstremiteta 80 posto i više ili kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje osjetila vida od 100 posto ili kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje osjetila sluha od 100 posto ili hrvatski ratni vojni invalidi iz Domovinskog rata sa 100 posto tjelesnog oštećenja ili civilni invalidi iz Domovinskog rata sa 100 posto tjelesnog oštećenja ne plaćaju cestarinu za uporabu autoceste i objekta s naplatom za osobni automobil kojim se prevoze, stoji tako u članku 7. Zakona o povlasticama u prometu..
Pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine ostvaruje se samo za prijevoz autocestom i objektom s naplatom koji se obavlja kao prijevoz za osobne potrebe osobe s invaliditetom. Pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine za takvo vozilo osoba s invaliditetom ostvaruje sukladno propisu koji uređuje naplatu cestarine. Također, pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine ostvaruje osoba s invaliditetom ako se nalazi u osobnom automobilu.
Dakle, Zakonom o povlasticama u prometu regulirana su sva prava osoba s invaliditetom, uključujući pravo na oslobađanje od plaćanja cestarine, a isto se ostvaruje temeljem Nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom koju izdaje Agencija za komercijalnu djelatnost proizvodno, uslužno i trgovačko. Osobe s tjelesnim oštećenjem prema Zakonu moraju provjeriti, i upisati, svoje podatke, odnosno ukupno tjelesno oštećenje, tjelesno oštećenje koje se odnosi na donje ekstremitete, stupanj funkcionalnog oštećenja u Registar osoba s invaliditetom koji vodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo budući da su ti podaci osnova za dodjelu prava sukladno Zakonu o povlasticama u prometu.
FOTO arhiva