Suhomesnati proizvodi, poput kobasica, pršuta i salama, često su na crnoj listi prehrambenih preporuka zbog visokog sadržaja zasićenih masti i soli. Međutim, nova istraživanja sugeriraju da određene vrste i načini pripreme ovih proizvoda mogu imati manje negativan ili čak povoljan učinak na razinu kolesterola.
Rizik od kardiovaskularnih bolesti
Brojna istraživanja potvrđuju povezanost između konzumacije prerađenog mesa i povećanog rizika od srčanih bolesti. Studija Sveučilišta u Oxfordu pokazala je da dnevni unos 50 grama prerađenog mesa povećava rizik od koronarne bolesti srca za 18% . Također, istraživanje objavljeno u časopisu The American Journal of Clinical Nutrition povezalo je konzumaciju prerađenog mesa s većim rizikom od smrtnosti i kardiovaskularnih događaja .
Inovacije
Zanimljivo, neka istraživanja sugeriraju da određene vrste suhomesnatih proizvoda, posebno one pripremljene s tradicionalnim začinima, mogu imati povoljan učinak na razinu kolesterola. Studija objavljena u Journal of Animal Science and Technology pokazala je da dodatak prirodnih začina u fermentirane kobasice tipa salchichon može smanjiti oksidaciju lipida i sadržaj kolesterola u gotovom proizvodu.
Alternativni pristupi
Za one koji žele smanjiti unos suhomesnatih proizvoda, zamjena mesa biljnim proteinima pokazala se učinkovitom strategijom. Meta-analiza objavljena u časopisu Dietetics otkrila je da konzumacija biljnih i mikoproteinskih zamjena za meso može smanjiti ukupni kolesterol za 0,5 mmol/L i LDL kolesterol za 0,39 mmol/L, što može smanjiti rizik od srčanih bolesti za oko 25 posto.
Umjerenost i informirani odabir
Iako suhomesnati proizvodi tradicionalno nose negativnu reputaciju u kontekstu zdravlja srca, nova istraživanja sugeriraju da određene vrste i načini pripreme mogu imati manje štetan ili čak povoljan učinak na razinu kolesterola. Ključ leži u umjerenosti, informiranom odabiru proizvoda i raznolikoj prehrani bogatoj biljnim proteinima.
FOTO arhiva