Krumpir je jedno od najpopularnijih povrća i rijetko tko ga ne jede i ne voli, ali važno je biti oprezan prilikom njegova odabira. Naime, zelena kora na krumpiru može ukazivati na prisutnost otrovnih tvari. Stvaranje zelene boje na kori krumpira prirodan je proces. Dok je krumpir izložen svjetlu, počinje proizvoditi klorofil, zeleni pigment koji daje boju mnogim biljkama. Teže je uočiti zelenu boju na tamnosmeđoj kori krumpira, ali je najbolje provjeriti tako da zagrebete ili ogulite koru, a ako primijetite zelene tragove ispod kore, to može ukazivati na prisutnost toksina, piše Najžena.
Klorofil, koji uzrokuje zelenu boju krumpira, siguran je i prisutan u mnogim namirnicama koje redovito konzumiramo. Međutim, postoji još jedna opasna tvar, a to je solanin. Kad je krumpir izložen svjetlosti, klorofil potiče stvaranje solanina, tvari koja štiti krumpir od raznih štetnika. Solanin može biti otrovan za ljude jer ometa normalne biološke procese u tijelu. Najveća koncentracija solanina nalazi se u kori krumpira, stoga guljenjem možete smanjiti količinu ovog toksina.
Ni kuhanje, prženje ili pečenje neće značajno smanjiti razinu solanina u krumpiru, pa zeleni krumpir i dalje može predstavljati opasnost za konzumaciju. Da biste spriječili stvaranje solanina u krumpiru, preporučuje se čuvanje ovog povrća na suhom i tamnom mjestu nakon kupnje, kako bi bilo zaštićeno od svjetlosti i ekstremnih temperatura, prenosi Dnevno.hr
FOTO ilustracija