Iako su je mnogi zaboravili i ustvari je povrće, a ne voće, dinja je ne samo jako ukusna već i odlična za srce i visoki krvni tlak. Jednogodišnja povrtna biljka koja se bere u jesen. Ukoliko se oko peteljke stvaraju kapljice vlage znači da je ubrana prerano, a ako je dinja zrela, peteljka lako otpada i na tom će mjestu ostati maleno udubljenje. Druga joj strana pak mora biti mirisna i lagano mekana na dodir.
Dinja je izrazito zdrava i bogata vlaknima, karotenom, vitaminima B i C, mineralima, ali i bjelančevinama. Korina je kod kardiovaskularnih bolesti i samim time odlična za srce i visoki krvni tlak. Osim toga, potiče rad bubrega i probavu, a ima i antikancerogeni učinak. Oblog od iscijeđenog soka ili naribane dinje se može koristiti za otklanjanje boli dok se suhe koštice korise kod bolesti bubrega, upale žučnih i mokraćnih puteva, uboda i opeklina, piše Dušan Savković.
Izbjegavajte dinje s tamnim i premekanim dijelovima. Može se držati 2-3 dana na sobnoj temperaturi, a nakon toga u hladnjaku dodatnih 5 dana.
FOTO arhiva