Studija objasnila zašto je onečišćen zrak

Peći na drva i Sahara krivci su za loš zrak u Koprivnici

Jedna od glavnih tema koja se provlačila kroz godine je kvaliteta zraka u Koprivnici, a često su u javnost izlazile informacije da je u Koprivnici izmjeren najneočišćeniji zrak u Hrvatskoj. Mnogi su to povezivali s blizinom Piškornice pa i s postrojenjem za preradu plina Molve. Upravo zato Grad je dao izraditi Akcijski plan za poboljšanje kvalitete zraka, gdje su identificirani glavni problemi zbog kojih je zrak u Koprivnici onečišćen. Kako izgleda, najveći krivci za onečišćeni zrak su ložišta na drva, i to ona u kućanstvima, te pijesak iz Sahare, što je najveći uzrok u ljeti. U Studiji, koju je izradila tvrtka IRES ekologija iz Zagreba, uz spomenute uzroke navedeno je i to da je Koprivnica prometno čvorište s povećanim intenzitetom prometa. U akcijskom planu navodi se da su podaci o potrošnji ogrjevnog drva i biomase u kućanstvima na području Grada izvedeni iz podataka za 2014., prikazanih u Akcijskom planu energetski i klimatski održivog razvitka (SECAP) Grada Koprivnice. Na mjernoj postaji Koprivnica-1 24-satne koncentracije lebdećih čestica PM10 prekoračile su dozvoljenu graničnu vrijednost od 50 µg/m3 više od 35 dozvoljenih dana godišnje. Većinom se to radi o zimskim mjesecima uz iznimku u lipnju.

– Budući da noviji podaci o potrošnji energije na razini Grada nisu bili dostupni, procjena potrošnje u 2021. godini izračunata je korištenjem podataka o potrošnji energije u Republici Hrvatskoj na temelju pretpostavke da su relativne promjene u potrošnji na razini RH u razdoblju 2014.-2021. slične onima u Koprivničko-križevačkoj županiji, odnosno Gradu Koprivnici. Sukladno dobivenim podacima od strane HEP ODS Elektre Koprivnica, potrošnja električne energije u kućanstvima iznosila je 33 174,86 MWh, prema podacima E.ON Distribucije plina d.o.o. potrošnja prirodnog plina u 2021. iznosila je 113 353 277 kWh. Sukladno podacima Strategije razvoja grada Koprivnice do 2030. godine, oko 90% kućanstava na području Grada priključeno je na plinsku mrežu, što bi značilo da se preostalih 10% grije na ogrjevno drvo i biomasu, no taj je udio mnogo veći budući da velik dio kućanstava prirodni plin koristi samo za kuhanje i zagrijavanje vode, dok za potrebe grijanja koristi drva – navodi se u Akcijskom planu. Iz tih je podataka vidljivo da su glavni izvor lebdećih čestica na području Grada mala ložišta s udjelom od 65,51% u ukupnim emisijama. Unutar emisija iz malih ložišta, 99,3% odnosi se na emisije iz kućanstava (144,39 t), dok su emisije iz javnog sektora zanemarive. Kod kućnih su ložišta daleko najveće emisije iz uređaja za loženje na biomasu, čak 99,67% odnosno 143,92 tona, dok su za sva ostala goriva emisije iz uređaja za loženje zanemarive.

– Drugo mjesto prema ukupnim emisijama na području Grada zauzima industrija (20,36%), gdje se 87,9% emisija odnosi se na asfaltiranje prometnica (38,79 tona), dok su emisije nastale uslijed izgaranja goriva u različitim granama industrije i graditeljstva minimalne. Na trećem mjestu po ukupnim emisijama nalazi se sektor poljoprivrede, na koji ukupno otpada 6,96% emisija PM10, a najznačajnije emisije dolaze od poljoprivrednih aktivnosti na gospodarstvima uključujući skladištenje, rukovanje i transport poljoprivrednih proizvoda te gospodarenja stajskim gnojivom. Primarno od tovnih pilića tj. brojlera. Od značajnijih izvora izdvaja se još cestovni promet s 3,79% u ukupnim emisijama PM10, a najveće emisije dolaze od trošenja guma i kočnica te prometovanja osobnih vozila – navodi se. Također, objašnjenje je da se Koprivnica nalazi i u meteorološkom području koje pogoduje skupljanju lebdećih čestica. Tamo je navedeno da se konvencionalne peći zamjene naprednijim tehnologijama, da bi se moglo izbjeći emitiranje velikog djela čestica koje zagađuju zrak.

– Zamjenom konvencionalnih peći na drva s visoko-efikasnim pećima na drva, emisije bi se mogle smanjiti do 50%, a eko pećima i pećima na pelete skoro gotovo 90%. Ako se gledaju ukupne emisije na području Grada, zamjena svih konvencionalnih peći na drva s visoko-efikasnim pećima dovela bi do oko 40% smanjenja ukupnih emisija, a zamjena svih peći s eko pećima ili pećima na pelete i do 80% smanjenja – navodi se u planu. Od svih tih podataka koristi bi ubrzo mogli imati i građani. Posebice oni koji bi željeli uložiti u infrastrukturu koja se smatra zelenom. Naime, tamo se Gradu preporučuje subvencionirati kupovinu tehnološki naprednih uređaja za sagorijevanje biomase, dakle suvremenih peći na drva, subvencionirati energetsku obnovu kućanstava, obnovljivih izvora energije u kućanstvima, integrirati elemente zelene infrastrukture, unaprijediti i održavati biciklističku infrastrukturu te razvijati infrastrukturu za vozila na alternativni pogon.

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Projekt vrijedan 1,7 milijuna eura

FOTO Gradi se sedam hladnjača za lokalne povrtlare i voćare

Intervencija kod ludbrega

Gorjelo krovište kuće, vatrogasci evakuirali vlasnika i spriječili širenje požara

PROJEKT JE REALIZIRAN

Veliki dan za Tomislav-Radnik: Završili desetogodišnji radovi na glavnom igralištu kluba