Nakon postavljanja novih fiksnih kamera za nadzor brzine, u redakciju su nam se javili brojni čitatelji koji upozoravaju da te iste kamere nisu označene znakom. Točnije, da neposredno ispred samog mjesta snimanja nije postavljen znak ili neka druga oznaka kako bi vozači znali da se nalaze na mjestu gdje se njihovo kretanje bilježi videonadzorom. Interes javnosti bio je tim veći jer se na nekim mjestima takvi znakovi nalaze, a na „friškim“ lokacijama za kamere znakovi ne postoje. Većina naših čitatelja upozoravala je da je ovakav neoznačeni nadzor kretanja kršenje GDPR-a.
– Recimo kada privatna osoba, ali i javne ustanove te tijela javne vlasti, postavljaju videonadzor oko objekta, a posebice ako te kamere snimaju javne površine, mora se raditi elaborat i ti objekti moraju biti označeni da su pod videonadzorom. Tako je i slučaj s kamerama za brzinu – napisao je jedan od naših čitatelja. Videokamere, doznajemo, postavljaju se na traženje upravitelja prometnice, bilo da su to Hrvatske ceste, ŽUC ili gradovi i općine na nerazvrstanim cestama, a postavlja ih MUP. Tamo su nam, pak, odgovorili da oni nisu zaduženi za postavljanje znakova, ali da su sugerirali njihovo postavljanje.
– Slijedom Vašeg upita, izvješćujemo Vas da je Policijska uprava koprivničko-križevačka o mjestima postavljenih kamera, odnosno kućišta za smještaj fiksnih kamera, izvijestila javnost putem sredstava javnog priopćavanja, kako onih tiskanih, tako i elektroničkih. Nadalje, postavljanje prometnih znakova, signalizacije i opreme na cesti u nadležnosti je pojedinog upravitelja ceste, a policija je od nadležnih upravitelja cesta inicirala da postave znakove obavijesti prije nailaska na kućište za smještaj radarskog uređaja – odgovorili su iz PU koprivničko-križevačke.
Što se tiče mogućeg kršenja pravila o zaštiti osobnih podataka, neslužbeno je objašnjenje da se podaci skupljeni s nadzornim kamerama koriste isključivo za potrebe policije. Jedan naš čitatelj dao nam je zanimljivo objašnjenje zašto kamere nisu označene. Uporište za ovakav zaključak pronašao je u broju evidentiranih prekršaja na novopostavljenoj kameri u Koprivnici. Naime, kako smo pisali, ona je u lipnju ove godine postavljena na Podravskoj magistrali, odnosno na koprivničkoj zaobilaznici nedaleko nadvožnjaka i trgovačkog centra Supernova. U samo nekoliko posljednjih dana kamera je na toj lokaciji snimila više od 150 prekršaja.
– Kad bi znak bio postavljen, on bi djelovao preventivno i vozači bi usporili, što je i cilj, no onda se ne bi punio proračun – glasila je teza jednog od naših čitatelja. Uvjereni smo da punjenje proračuna nije uzrok neoznačavanja kamera, već je to birokratska sporost, ali ipak se moramo složiti s tezom da bi označavanje kamera znakom djelovalo preventivno, barem kod dijela vozača, i kao posljedicu imalo smanjenje brzine vožnje, a samim time i poboljšanje sigurnosti na cestama, što je i jedini cilj prometne signalizacije i opreme na cestama.
FOTO arhiva