Otvoren je stečajni postupak nad posrnulom koprivničkom udrugom osoba s invaliditetom „Bolje sutra“. Za stečajnu upraviteljicu imenovana je dosadašnja privremena stečajna upraviteljica Alma Opačak iz Slavonskog Broda, a svi vjerovnici imaju rok od 60 dana za prijavu svojih tražbina. Ročište vjerovnika na kojem će se ispitati prijavljene tražbine sazvano je za 24. lipnja na Trgovačkom sudu u Bjelovaru. Prethodno je stečajna upraviteljica sudu dostavila izvješće o gospodarsko–financijskom stanju dužnika u kojem je navela da su nepodmirene obveze udruge krajem veljače iznosile nešto više od 90 tisuća eura, dok na dan otvaranja stečajnog postupka iznose oko 85 tisuća eura. Navedeno je kako je udruga još prošle godine raskinula radni odnos sa svim zaposlenicima, kao i da je račun udruge krajem veljače u neprekidnoj blokadi bio 229 dana. Udruga Bolje sutra, na čijem je čelu Marija Mraz, u problemima se našla krajem prošle godine i to nakon što se pokazalo da nije uspjela realizirati projekt za koji joj je iz europskih fondova uplaćeno 1,6 milijuna eura.
Neuspjela realizacija
Tim je projektom obnovljena i prilagođena zgrada u sadašnjem kampusu koja je nekoć služila kao kuhinja. Cilj projekta bio je osobama s invaliditetom, osobama s teškoćama u razvoju, njihovim obiteljima i skrbnicima ponuditi mrežu izvaninstitucionalnih usluga kako bi ih se što uspješnije uključilo u društvo i kako bi se unaprijedio njihov svakodnevni život. Nažalost, vodstvo udruge ovaj očigledno vrijedni i korisni projekt vrijedan čak 1,7 milijuna eura nije uspjelo realizirati na način propisan ugovorom. Zbog toga je Središnja agencija za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) krajem prošle godine zatražila povrat nešto više od isplaćenih 1,6 milijuna eura iz europskog fonda. Problem je nastao jer udruga nije uspjela pokriti razliku od 87 tisuća eura i prvo joj je račun blokirala Podravska banka, a riječ je o jednom od rijetkih slučajeva u kojima se dogodilo da korisnici sredstava iz europskih fondova taj novac moraju vraćati. Još krajem rujna prošle godine krenuli su problemi za Udrugu Bolje sutra i to nakon što je COOR Podravsko sunce Koprivnica, odnosno škola za djecu s teškoćama u razvoju raskinulo ugovor o najmu zbog povećanog broja učenika. Udruga se potom preselila u zgradu koja je renovirana putem projekta „Deinstitucionalizacijom do prava na neovisan život u lokalnoj zajednici“ kojim je Udruzi odobreno 1.634.338,10 eura. No, 27. prosinca prošle godine, ugovor o bespovratnim sredstvima jednostrano je raskinuo SAFU i zatražio povrat isplaćenog novca u cijelosti. Prethodno je s Udrugom Bolje sutra ugovor o davanju u zakup zgrade na Trgu Žarka Dolinara, u koju su uložena i novčana sredstva iz europskog projekta, raskinuo i Komunalac.
Sitni inventar
Stečajna upraviteljica je uvidom u bruto bilancu udruge utvrdila kako je udruga iznos od 1.582.322,04 eura knjižila kao ulaganje u tuđu imovinu. Upravo to ulaganje u zgradu u kampusu u vlasništvu koprivničkog Komunalca, smatra stečajna upraviteljica, moglo bi biti potencijalna imovina posrnule udruge i to bi možda mogao biti jedini izvor iz kojeg bi se vjerovnici mogli naplatiti. No, tijekom stečajnog postupka bit će potrebno pribaviti Ugovor između udruge i vlasnika nekretnine kako bi se utvrdile okolnosti relevantne za eventualno utuženje. Tijekom „snimanja“ situacije, stečajna upraviteljica došla je do saznanja da Udruga Bolje sutra u vlasništvu ima pokretnine ukupne nabavne vrijednosti od oko 30 tisuća eura, no tržišna vrijednost tog uglavnom sitnog inventara manja je od nabavne jer su neke od pokretnina prilagođene za korištenje osobama s invaliditetom, što sužava mogućnost unovčenja.
FOTO arhiva