Prema posljednjim podacima Državnog zavoda za statistiku, plaće u Hrvatskoj počele su stagnirati. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za lipanj ove godine iznosila je 1315 eura, a to je nominalno i realno niže za 0,7 posto u odnosu na mjesec svibanj. I prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u lipnju je bila nešto niža, nego u svibnju i iznosila je 1819 eura. To je također i nominalno i realno niže za 0,7 posto u odnosu na svibanj ove godine.
Kada bi se plaće isplaćene u lipnju ove godine uspoređivale s plaćama u lipnju prošle godine, situacija je tada bitno drugačija. Prosječna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u lipnju ove godine bila je nominalno viša za 14,3, a realno za 11,6 posto u odnosu na lipanj ove godine. Identična je situacija kada je riječ i o bruto plaćama. Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je u lipnju prosječno po zaposlenome bilo 159 plaćenih sati, što je u odnosu na svibanj niže za 12,6 posto. Iako je prosječno isplaćena mjesečna neto plaća u lipnju bila neznatno niža nego u svibnju, prosječna neto satnica za lipanj iznosila je 8,04 eura, što je u odnosu na svibanj 12,9 posto više, a u odnosu na isti mjesec prošle godine gotovo za četvrtinu više ili 24,8 posto. Na kraju, medijalna neto plaća za lipanj iznosila je 1106 eura, što znači da je polovica radnika u Hrvatskoj radila za plaću manju od tog iznosa.
Žena više nego muškaraca
S druge strane, podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje – Područni ured Križevci pokazuju da je u srpnju ove godine zabilježeno povećanje evidentiranog broja nezaposlenih osoba. Proteklih mjeseci u Koprivničko–križevačkoj županiji obarali su se povijesni rekordi u niskoj stopi evidentirane nezaposlenosti, a nakon dužeg vremena srpanj je bio i prvi mjesec s povećanjem nezaposlenih. Krajem mjeseca srpnja na području županije evidentirano je tako 1426 nezaposlenih osoba, što je 90 nezaposlenih osoba ili 6,7 posto više u odnosu na lipanj. Ipak, u odnosu na srpanj prošle godine rezultati su i dalje ohrabrujući jer je u sedmom mjesecu 2023. godine bilo evidentirano 347 nezaposlenih osoba više. U srpnju ove godine evidentirani rast broja nezaposlenih osoba veći je u svim ispostavama. Najveći je u Križevcima i to za 69 osoba ili 68,3 posto, potom slijedi Ispostava Koprivnica s 20 osoba više u odnosu na mjesec ranije te Ispostava Đurđevac s jednom osobom više. U ukupnom broju nezaposlenih osoba, žene čine udio od 55,8 posto (795), a muškarci udio od 44,2 posto (631). U usporedbi s prethodnim mjesecom, broj nezaposlenih žena povećao se za 67 ili 9,2 posto, a broj nezaposlenih muškaraca povećao se za 23 ili 3,8 posto. Gledano prema obrazovnoj strukturi nezaposlenih osoba, najbrojniji su oni sa završenom srednjom školom za zanimanja u trajanju do tri godine i školom za KV i VKV radnike (27,6 posto od ukupnog broja nezaposlenih), a zatim slijede osobe sa završenom četverogodišnjom srednjom školom (22,1 posto) i sa završenom samo osnovnom školom (17,7 posto). Na Zavodu su u potrazi za poslom i 142 osobe s fakultetom, akademijom, magisterijem ili doktoratom i oni čine 10 posto ukupnog broja evidentiranih nezaposlenih.
Muke pomoćnika
Promatra li se udio nezaposlenosti prema dobnim skupinama, najveći udio u evidenciji bilježe oni u dvadesetim godinama života (22,9 posto) i krajem srpnja bile su registrirane 443 nezaposlene osobe mlađe od 30 godina. To znači da je gotovo trećina ili 31,1 posto ukupnog broja nezaposlenih u Koprivničko–križevačkoj županiji otpadala na mlade. Ono što može zabrinjavati je to da je upravo ta kategorija najvećim dijelom i dovela do povećanja nezaposlenosti u srpnju, jer ih je čak 63 više u odnosu na mjesec lipanj. Tijekom srpnja je u evidenciji Zavoda bilo 394 novoprijavljenih osoba što je za 60,2 posto više nego u lipnju. Izravno je iz radnog odnosa došlo 271 osoba, a najviše njih, odnosno 129 došlo je iz obrazovanja. Ponajviše su to pomoćnici u nastavi koji već tradicionalno svakog ljeta moraju na burzu rada, no i to bi se ubrzo trebalo regulirati.
FOTO ilustracija