Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Planinari, planinarske udruge i krovna udruga Hrvatski planinarski savez digli su se ovih dana na noge, zabrinuti da će im u budućnosti, nakon optimizacije sustava upravljanja nekretninama u državnom vlasništvu, planinarski domovi i kuće biti nedostupni. Reforma bi trebala biti dovršena do kraja lipnja 2026. godine, a tada bi planirali mogli ostati bez objekata koji su godinama građenih upravo radi njihove sigurnosti i namijenjenih za ugodno i sigurno kretanje te boravak planinara i drugih posjetitelja u planinskom okruženju. Kako bi unaprijedili sustav upravljanja državnom imovinom, usvojen je Zakon o upravljanju nekretninama koji uređuje i upravljanje planinarskim objektima na način da istima, koji se nalaze u zaštićenim dijelovima prirode, upravljaju javne ustanove zadužene za upravljanje nacionalnim parkom ili parkom prirode, dok će onima izvan toga područja kao i do sada upravljati Ministarstvo.
Na području Koprivničko-križevačke županije postoji jedan planinarski dom i to onaj na Kalniku. Planinarski dom Kalnik sagrađen je na 480 metara nadmorske visine, između vrha Vranilca i ruševina staroga grada Velikog Kalnika, na rubu velikih livada, malo iznad zidanog Kraljeva vrela. Dom ima dvije velike blagovaonice i kuhinjom u prizemlju te 11 spavaonica na katu, a nudi i kompletnu restoransku uslugu. Imaju li planinari koji ga koriste razloga za zabrinutost provjerili smo s Draženom Zemunom, predsjednikom Planinarskog društva Kalnik Križevci.
– Naš planinarski dom u vlasništvu je Planinarskog društva Kalnik Križevci i to jedan kroz jedan. Gruntovno, katastarski, zemljišno sve je riješeno i nitko nam ga ne može oduzeti – u samom je uvodu objasnio Zemun. Objekt na Kalniku koristile su brojne generacije, a na godinu će obilježiti okruglu obljetnicu postojanja.
– Naš dom uredno se koristi već cijelo stoljeće. Imali smo sreću da su njim uvijek upravljali kompetentni i školovani ljudi, po zvanju liječnici i pravnici, koji ništa nisu prepuštali slučaju nego su pravovremeno rješavali papirologiju i sve su sriktali da pravno bude ispravno i zato danas nema nikakvih dvojbi oko vlasništva, situacija je čista. Zemljište na kojem je dom kupljeno je od jedne Kalničanke, a kupovni ugovori su arhivirani u muzejskom prostoru – kaže predsjednik križevačkih planinara. Objekt je od 2008. godine u najmu privatnog poduzetnika koji je u njega tijekom godina uložio i popriličan iznos kako bi ga doveo u red i napravio ga ugodnim za korištenje. Prema riječima predsjednika Zemuna, do tada je objekt bio u vlasništvu križevačkog Mlinara, koji u njega godinama nije investirao.
– Trenutni korisnik prostora uložio je tri milijuna kuna u objekt, sredio je kanalizaciju, krovište i još mnogo toga. Dom se redovito koristi, otvoren je petkom, subotom i nedjeljom, planinari na raspolaganju imaju 36 ležajeva, a plaćaju ih po povoljnoj cijeni. Prostor je ugodan, s prekrasnim pogledom, a moguće je u njemu organizirati i razne proslave – kaže Zemun. Križevački planinari zahvaljujući ažurnosti i mudrosti bivših predsjednika društva nemaju briga niti će poput ostalih planinarskih društava voditi borbu oko vlasništva nad objektima koje koriste.
– To su problemi Hrvatskog planinarskog saveza, takvi domovi koji su sagrađeni na državnoj zemlji su u njihovom vlasništvu, no tko zna hoće li i što na koncu biti od toga. Kad je priča krenula mi smo odmah sve provjerili s pravnim stručnjacima i rečeno nam je da možemo biti mirni jer stojimo na čvrstim temeljima. Žao mi je da se to nekima događa, da moraju voditi borbe za objekte koje godinama koriste. Mišljenja sam da bi ljude trebalo ostaviti da u miru hodaju i druže se, jer u planini nema negative, samo pozitiva, a to je ono što nam danas najviše treba – kazao je Zemun koji se nada da su zakonske izmjene donesene s ciljem da se u ove objekte ulože europska sredstva i učini ih se još kvalitetnijima za cjelokupnu planinarsku zajednicu.
U registar planinarskih objekata HPS-a na području Bilogore upisane su još i planinarske kuće Rudi Jurić i Anin vrh. Prva se nalazi u šumskom području Vincekova humka na Dugom brdu, najistočnijem obronku Kalnika. Nazvana je po zaslužnom članu koprivničkog HPD-a Bilo, čiji ju članovi i koriste. Blagovaonica ima klupe i stolove za pedesetak gostiju. Inače je u vlasništvu Hrvatskih šuma. Ivica Kušek iz HPD-a Bilo pojasnio je kako ni koprivnički planinari neće imati problema s upravljačkim pravima.
– Kuću Rudi Jurić koristimo već godinama i nastavit ćemo dok god nam Hrvatske šume dozvole, a sve naše napore i financije usmjerili smo u uređenje planinarske kuće iznad Glogovca Anin Vrh, koja je u našem vlasništvu – pojasnio je Kušek. Ovu je prizemnicu s uređenim potkrovljem i mjestom za smještaj osam osoba koprivničkom HPD-u Bilo darovala planinarka Branka Vrabec pa je i ovdje situacija po pitanju vlasništva jasna.
FOTO Arhiva