U našoj rubrici „Na kraju mandata“ osvrnut ćemo se na protekle četiri godine u jednoj od najspecifičnijih općina u našem kraju, općini Rasinja. Ova općina posebna je po nekoliko obilježja – podijeljena je na nizinski i brdoviti dio, druga je po broju naselja u županiji, a po površini spada među najveće. Također, posebna je i po svom društvenom životu, jer na njenom području djeluje čak 31 udruga. Svoj četvrti mandat, kao jedan od najdugovječnijih načelnika, kraju privodi Danimir Kolman.
– Kao i svi načelnici u našem kraju, vjerojatno bih kao glavni projekt izdvojio završetak projekta aglomeracije. Tim smo projektom pokrili dva naselja – Rasinju i Suboticu Podravsku. Istina je da su nakon aglomeracije ostali određeni repovi, treba popraviti nedostatke koji postoje, a nastale su i štete na prometnicama, no projekt je uglavnom završen – kazao je Kolman. Uz aglomeraciju, izrađen je i veliki dio vodovodne mreže u brdskom dijelu općine, a završetak se očekuje u narednom razdoblju.

– Ono što je ostalo od stočarstva nalazi se u gornjem dijelu općine, a tamo su veliki problemi s vodoopskrbom. Bunari su presušili pa su naši vatrogasci morali cisternama dostavljati vodu. Glavni vod mogao bi biti završen ove godine, a nakon toga kreće izgradnja sekundarne mreže – dodao je. Jedan od nedosanjanih snova općine Rasinja je plinofikacija. Plinska instalacija stigla je do Subotice Podravske, ali su radovi tamo stali.
– Nije bilo dovoljno volje da se plinska mreža produži kroz općinu, iako su projekti bili gotovi. Bilo je to vrijeme kada je još postojao KC plin i sve je bilo u gradskom vlasništvu. Odlučeno je da se neće graditi jer je neisplativo, a sada mi se čini da je s tom pričom završeno. Po mom mišljenju, plinsku mrežu trebalo je izgraditi zajedno s radovima na vodovodu – rekao je Kolman. Upravo zbog toga općina se ne može nadati industrijskom razvoju pa je obnova dvorca Inkey jedan od ključnih projekata.
– Čuj, to je za nas strašna stvar. Općina nema nikakvih pogona i neće ih ni imati. Ovdje će biti i smještajni kapaciteti, wellness, sve ono što u županiji nedostaje. To je prilika i za naše OPG-ove, da napravimo neku priču – naveo je načelnik. Jedan od većih projekata je i obnova vatrogasnog doma u Kuzmincu, u koji je uloženo oko 700 tisuća eura. Kako su rasli prihodi proračuna, sve se više ulagalo i u asfaltiranje, što je donedavno bila bolna točka općine. U posljednje četiri godine asfaltirano je više od deset kilometara prometnica. Velika stvar za mještane općine je i to što nakon dugo vremena ponovno imaju liječnicu u mjestu. Dugo je općina bila bez stalnog liječnika, a povremeno i bez ikakvog.

– Riječ je o liječnici koja je došla s namjerom da ovdje ostane. Moram se zahvaliti i Domu zdravlja. Prije je radila u bolnici, a sada se odlučila posvetiti obiteljskoj medicini. Hvala Bogu, sada smo jedno dulje vrijeme mirni, što je velika stvar – naveo je Kolman. Uskoro će se dogoditi i preseljenje općinske uprave u obnovljenu zgradu na Trgu Svetog Križa. Ona je u potpunosti obnovljena, a sadašnja zgrada općinske uprave prenamijenit će se za potrebe udruga, kojih općina ima mnogo. Naime, općina Rasinja broji 22 naselja, a iako su neka vrlo mala, s tek nekoliko desetaka stanovnika, broj naselja prati, pa i nadmašuje, broj udruga. Općina ih ima čak 31, što je rijetkost za općine s ovako malim brojem stanovnika. Prema posljednjem popisu, Rasinja ima oko 2600 stanovnika.
– Imamo izuzetno bogat društveni život. Od umirovljeničkih do udruga mladih, vatrogasaca i vinogradara, svi su izrazito aktivni. Mnoge udruge nemaju svoje prostore pa ćemo na ovaj način riješiti i taj problem – naveo je Kolman. Što se tiče stvari koje tek treba riješiti, tu je cesta kroz Velike Grabičane, za koju je projekt rekonstrukcije gotov, a čeka se i obnova prometnice kroz Grbaševec. Prošle godine općinu Rasinja pogodila je velika poplava zbog obilnih kiša, što je uzrokovalo štetu na prometnicama i kanalima. Potrebna je sanacija lokalne prometnice između Subotice i Rasinje.

– Nadali smo se mnogo jačoj pomoći države. Popis šteta je napravljen, procjene su predane, ali isplaćen je tek minoran iznos od nekoliko tisuća eura – zaključio je Kolman.
FOTO Nikola Wolf