Republika Hrvatska dužna je muškarcu iz okolice Koprivnice isplatiti 2700 eura sa zateznom kamatom i naknaditi mu 618 eura sudskih troškova. No, pitanje je koliko će biti zadovoljan nepravomoćnom presudom, pošto je tražio još 63.661,40 eura naknade štete, a ispostavilo se da su njegovi odvjetnički troškovi bili pet puta veći od onoga što je dobio. On je od države tražio naknadu štete u iznosu od čak pola milijuna kuna, a Republiku Hrvatsku tužio je zato što su mu tijekom izdržavanja kazne zatvora u Kaznionici u Lepoglavi teško povrijeđena prava. U tužbi je naveo da je tijekom boravka u zatvoru bio izložen nečovječnom postupanju i povrijeđeno mu je ljudsko dostojanstvo, a do toga je došlo zbog prenapučenosti zatvora i neosiguravanja humanih uvjeta za boravak. Tvrdio je da smještajni uvjeti u Lepoglavi za vrijeme njegovog boravka nisu odgovarali standardu Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava.
Intima nemoguća
Tvrdio je da se u WC sobi nalazi samo jedna slavina s hladnom vodom, umivaonik i WC školjka, a vrata WC-a ne smiju se i ne mogu zaključavati, tako da je intima nemoguća. Istaknuo je da su zidovi vlažni i s njih opada boja te su izrazito žuti jer se u sobi puši.
– Kaznionica ne osigurava dovoljno pribora za održavanje osobne higijene, niti dovoljno sredstava za čišćenje ćelije. Prostorije su nečiste, a zimi nema tople vode, dok ljeti ni hladne. U sobi nema prekidača za hitne pozive u slučaju potrebe za liječnikom ili policajcem. Tuševi su prljavi, neuredni, pločice pune fleka i gljivica, a iz odvoda izviru fekalije. Kuhinja ne udovoljava higijenskim standardima, a u prostoru kuhinje i blagovaonice nalaze se mačke i insekti. Posuđe i žlice loše se peru i imaju miris po deterdžentu, zbog čega sam često imao herpes oko usta. Zbog nehumanih uvjeta sam obolio – istaknuo je između ostalog ovaj Podravec koji se žalio i da je zbog nedostatka prostora u ćeliji vladala napetost i izbijale su svađe.
U odgovoru na tužbu navedeno je da je tijekom izdržavanja kazne u osam navrata stegovno tretiran zbog nepristojnog ponašanja, nedolaska na utvrđivanje brojnog stanja, posjedovanja tuđih stvari, a u tri je navrata zbog pozitivnog testa na terapiju koja mu nije bila ordinirana bio poslan u samicu. Tijekom sudskog postupka iskaz su dali i njegovi cimeri iz zatvora, koji su istaknuli da je imao mogućnost boravka izvan prostorije spavaonice tijekom čitavog dana. Istaknuto je kako su vremenski periodi u kojem je boravio na tako skučenom prostoru bili kratki. No, nakon provedenog dokaznog postupka, sud je utvrdio da je u Kaznionici u Lepoglavi očito postojala prenapučenost pa je tako i on u određenim periodima za sebe imao manje od tri kvadrata osobnog prostora.
Povrijeđena prava
– Unatoč činjenici da su postojali čimbenici kojima se pokušalo nadomjestiti nedostatak osobnog prostora, evidentno je kako smanjenje potrebnog minimalnog osobnog prostora za vrijeme izdržavanja kazne zatvora u Lepoglavi nije bilo kratko, povremeno i minimalno. Očito je kako su time tužitelju povrijeđena Ustavom zajamčena prava, a ujedno mu je povrijeđeno i pravo na dostojanstvo, što se neminovno reflektiralo na psihičku sferu njegovog života – stoji u obrazloženju presude kojom je ovom Podravcu dosuđena naknada od 2700 eura, dok nije utvrđeno da su mu uskraćena prava što se tiče higijenskih, sanitarnih i prehrambenih uvjeta, kao i negativnog pružanja zdravstvene zaštite. Kako je od traženih pola milijuna kuna ili oko 66 tisuća eura „dobio“ tek 2700 eura ili nekih 4 posto, tako je odlučeno i da mu država mora naknaditi tek četiri posto odvjetničkih troškova. Problem je samo što se pokazalo da su ga odvjetnički troškovi koštali oko 15.500 eura, a pripalo mu je tek 618 eura za naknadu troškova. Ispalo je da je završio u minusu većem od 12 tisuća eura.
FOTO ilustracija