ISKORIŠTAVANJE GEOTERMALNE ENERGIJE

Pokrenut projekt na kojem bi se trebalo bušiti čak osam testnih bušotina

Započela je procedura kojom se u realizaciju uvode radovi na možda i najpotentnijem ležištu geotermlene energije u Podravini i šire. Ministarstvo gospodarstva je krajem prošle godine donijeo odluku o tom tko je dobio poslove istraživanja geotermalnih izvora u smisli iskorištavanja toplinske energije za proizvodnju električne energije. Stigle su ponude od strane 11 različitih ponuditelja i to za pet od šest ponuđenih istražnih prostora. Dva od tih šest prostora nalazi se upravo na području Koprivničko–križevačke županije i dok se za istražni prostor Ferdinandovac nije javio nitko te će taj natječaj vjerojatno biti ponovljen, najpotentnije i najjače polje odnosno Leščan kraj Đurđevca istraživat će INA, gde će se bušiti čak osam testnih bušotina.

Ovih dana počela je procedura o ocijenvanju utjecaja na okoliš spomenutog projekta, nakon čega se može krenuti i u same radove.

– Istražni prostori geotermalne vode Legrad, Lunjkovec – Kutnjak, Novigrad Podravski, Križevci, Leščan, a koji su dodijeljeni putem javnog nadmetanja u ovoj godini, svaki za sebe ima specifičan potencijal i isti će biti dokazan i detaljno procijenjen nakon provedenih istražnih aktivnosti, odnosno nakon izrade geotermalne bušotine i testiranja protoka i temperature. Svaki istražni prostor ima svoje specifičnosti, od moguće temperature u ležištu do protoka koji je moguće ostvariti. Jednako tako, konačan potencijal geotermalne energije ovisi o visini ulaganja, odnosno o broju bušotina koje se planiraju izraditi na svakom prostoru. Kada govorimo o rezultatima zadnjeg nadmetanja, procjene govore o proizvodnji od 600.000 MWh električne energije – ističu iz Agencije za ugljikovodike, državnog poduzeća čija je zadaća sustavna operativna podrška nadležnim tijelima u poslovima istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda za energetske svrhe i slično.

– Geotermalna energija bazni je izvor obnovljive energije, to znači da radi 24 sata i to 7 dana u tjednu. Dozvola za pridobivanje, koja se izdaje nakon što je investitor ispunio sve obveze iz dozvole o istraživanju te potvrdio komercijalno otkriće i rezerve na istražnom prostoru, izdaje se na rok od 25 godina. Interes za geotermalnom energijom postoji, u Hrvatskoj trenutno imamo 28 istražnih prostora geotermalne energije. Njezin razvoj djelomično je i usporen zbog velikih kapitalnih ulaganja prilikom implementacije projekata, dok u kasnijoj fazi ona predstavlja stabilan izvor energije s malim operativnim troškovima –otkrivaju iz Agencije za ugljikovodike.

Ukupni radovi na svih pet polja obuhvaćenim posljednjim natječajem uključuju izradu 21 geotermalne bušotine, a vrijednost ukupnih ponuđenih istražnih radova iznosi 191,7 milijuna eura. Ranijim istraživanjima utvrđeno je da podravsko podzemlje u svim bušotinama skriva potencijal od 600 tisuća MWh električne energije, što je jednako godišnjoj prosječnoj potrošnji 200 tisuća hrvatskih kućanstava, a dobar dio toga otpada upravo na Leščan.

FOTO ILUSTRACIJA

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

GRADSKI VIJEĆNICI IZGLASALI POSKUPLJENJA I PRODAJU PARCELE

U poduzetničkoj zoni će se graditi automehaničarski servis, za trgovački centar se čeka kružni tok

Marta Dugalija (12) publiku već godinama oduševljava svojim izvanrednim nastupima

„Uzor mi je svatko tko svojim plesom priča priču, tko pokazuje ljubav, strast i upornost na podiju”

ZAPOČELA PRVA FAZA RADOVA

Grade kilometar novog vodovoda, najavljeno zatvaranje prometa