ISKORIŠTAVANJE GEOTERMALNE ENERGIJE

Pokrenut projekt na kojem bi se trebalo bušiti čak osam testnih bušotina

Započela je procedura kojom se u realizaciju uvode radovi na možda i najpotentnijem ležištu geotermlene energije u Podravini i šire. Ministarstvo gospodarstva je krajem prošle godine donijeo odluku o tom tko je dobio poslove istraživanja geotermalnih izvora u smisli iskorištavanja toplinske energije za proizvodnju električne energije. Stigle su ponude od strane 11 različitih ponuditelja i to za pet od šest ponuđenih istražnih prostora. Dva od tih šest prostora nalazi se upravo na području Koprivničko–križevačke županije i dok se za istražni prostor Ferdinandovac nije javio nitko te će taj natječaj vjerojatno biti ponovljen, najpotentnije i najjače polje odnosno Leščan kraj Đurđevca istraživat će INA, gde će se bušiti čak osam testnih bušotina.

Ovih dana počela je procedura o ocijenvanju utjecaja na okoliš spomenutog projekta, nakon čega se može krenuti i u same radove.

– Istražni prostori geotermalne vode Legrad, Lunjkovec – Kutnjak, Novigrad Podravski, Križevci, Leščan, a koji su dodijeljeni putem javnog nadmetanja u ovoj godini, svaki za sebe ima specifičan potencijal i isti će biti dokazan i detaljno procijenjen nakon provedenih istražnih aktivnosti, odnosno nakon izrade geotermalne bušotine i testiranja protoka i temperature. Svaki istražni prostor ima svoje specifičnosti, od moguće temperature u ležištu do protoka koji je moguće ostvariti. Jednako tako, konačan potencijal geotermalne energije ovisi o visini ulaganja, odnosno o broju bušotina koje se planiraju izraditi na svakom prostoru. Kada govorimo o rezultatima zadnjeg nadmetanja, procjene govore o proizvodnji od 600.000 MWh električne energije – ističu iz Agencije za ugljikovodike, državnog poduzeća čija je zadaća sustavna operativna podrška nadležnim tijelima u poslovima istraživanja i eksploatacije ugljikovodika, geotermalnih voda za energetske svrhe i slično.

– Geotermalna energija bazni je izvor obnovljive energije, to znači da radi 24 sata i to 7 dana u tjednu. Dozvola za pridobivanje, koja se izdaje nakon što je investitor ispunio sve obveze iz dozvole o istraživanju te potvrdio komercijalno otkriće i rezerve na istražnom prostoru, izdaje se na rok od 25 godina. Interes za geotermalnom energijom postoji, u Hrvatskoj trenutno imamo 28 istražnih prostora geotermalne energije. Njezin razvoj djelomično je i usporen zbog velikih kapitalnih ulaganja prilikom implementacije projekata, dok u kasnijoj fazi ona predstavlja stabilan izvor energije s malim operativnim troškovima –otkrivaju iz Agencije za ugljikovodike.

Ukupni radovi na svih pet polja obuhvaćenim posljednjim natječajem uključuju izradu 21 geotermalne bušotine, a vrijednost ukupnih ponuđenih istražnih radova iznosi 191,7 milijuna eura. Ranijim istraživanjima utvrđeno je da podravsko podzemlje u svim bušotinama skriva potencijal od 600 tisuća MWh električne energije, što je jednako godišnjoj prosječnoj potrošnji 200 tisuća hrvatskih kućanstava, a dobar dio toga otpada upravo na Leščan.

FOTO ILUSTRACIJA

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Od opeklina nastalih u nedjeljnoj havariji preminuo 22-godišnji Damir Balog

“Supruga i majka molile su pokraj bolesničkog kreveta da ih ne napusti, a on je samo pustio suzu…”

RASPISAN JAVNI POZIV, PEROK:

“Za rad udruga i sportskih klubova smo osigurali 249.000 eura”

ISPLATA NACIONALNE NAKNADE

HZMO upravo objavio kome će sve uskoro na račun sjesti 150 eura