Pitomačanin dio skupine koja se uplela u međunarodni kriminal tijekom pandemije koronavirusa

Pokušao “oprati” pola milijuna eura, u probleme uvalio i sina

Muškarac rodom iz Pitomače prvooptuženi je član skupine koju Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu tereti za počinjenje kaznenog djela pranja novca. Ovaj je 50-godišnjak u shemu uvukao i svog 26-godišnjeg sina, a ostali članovi ekipe su i žena (52) i muž (55) porijeklom iz Bosne koji su zapravo susjedi Pitomačanina i njegovog sina. Upleli su se oni očito u međunarodnu akciju velike prijevare prilikom nabave zaštitnih maski koje su se naveliko kupovale i prodavale za vrijeme pandemije koronavirusa. Oni su pokušali „oprati“ odnosno prikriti novac koji je nepoznata osoba stekla u korist poduzeća iz Slovačke, a na štetu tvrtke iz Njemačke. Tijekom prosinca 2020. godine Pitomačanin i ostali članovi njegove ekipe su, tereti ih se, zajedno i dogovorno u nakani zaprimanja, daljnjeg raspolaganja i prikrivanja izvora dijela nezakonito stečene imovinske koristi prethodno pribavljene kaznenim djelom pokušali „oprati“ gotovo 1,2 milijuna eura stečenih prijevarom.

Fiktivna pozajmica

Pitomačanin je bio stvarni voditelj poslovanja poduzeća za usluge iz Sesveta u kojem je njegov sin bio odgovorna osoba i jedini ovlašten za raspolaganje novcem. Oni su, baš kao i bračni par, svoje račune, otvorene u komercijalnim bankama, stavili na raspolaganje nepoznatim osobama u svrhu daljnjeg raspolaganja novcem znajući da on potječe od nezakonitih aktivnosti. Kako bi stvorili pravnu osnovu za doznaku novca od strane poduzeća iz Slovačke na njihove račune i kako bi opravdali te transakcije, oni su zaključili ugovor o kupoprodaji respiratornih maski s poduzećem iz Slovačke kao kupcem.

Slovaci su tada na njihove račune isplatili avans od 480 tisuća eura, a učinili su to bez namjere da se na temelju te uplate realizira poslovni odnos u vidu nabavke i isporuke plaćenih artikala. Svjesni da ne postoji zakonita osnova za uplatu tog novca, Pitomačanin i njegov sin su u cilju daljnjeg prikrivanja tijeka i izvora novca pribavljenog kaznenim putem raspolagali tim novcem. U deset su navrata ukupni iznos od 440 tisuća eura doznačili na račune susjeda, a kako bi stvorili uvjerenje da se radi o stvarnom poslu i omogućili da se transakcija knjigovodstveno provede, zaključili su ugovor o pozajmici. Tako je 26-godišnjak, na čiji je račun prethodno stigao novac stečen nezakonito od Slovaka, fiktivno pozajmio 440 tisuća eura na rok od dvije godine i to bez sredstava osiguranja povrata pozajmice. Tako su oni novac uplatili na račune susjeda, a oni su, iako su bili svjesni da im je tih 440 tisuća eura „kapnulo“ bez ikakve ekonomske opravdanosti, zaprimili taj novac. S preostalim novcem, odnosno s 40.500 eura uplaćenim od strane Slovaka, i dalje su raspolagali Pitomačanin i njegov sin te su novac podizali s računa i trošili, a svoju su tvrtku uskoro poslali u stečaj. Optužnicom je predloženo da se utvrdi kako novčani iznos od 485 tisuća eura predstavlja imovinsku korist koju je stekla ova skupina i da se utvrdi da je riječ o imovini Republike Hrvatske i da ga moraju isplatiti u korist državnog proračuna. Predloženo je i da se susjedi zabrani otuđenje ili opterećenje kuće s dvorištem u Sesvetama, do koje je očigledno stigla kriminalnim radnjama.

Branili se šutnjom

Svi optuženi su se pred istražiteljima izjasnili da se ne osjećaju krivima, a dok se bračni par branio šutnjom i nije želio odgovarati na pitanja, otac i sin rekli su da ne vide ništa sporno u onome što su radili. Sin je rekao da je, iako je on nominalno bio direktor firme, njegov otac bio taj koji je dogovarao sve poslove i poduzimao određene radnje. Kako se doznalo tijekom istrage, cijeli slučaj krenuo je kada je slovačka firma od njemačke firme dogovorila kupoprodaju 310 tisuća zaštitnih maski. Kad su im Nijemci u studenom 2020. godine uplatili gotovo 1,2 milijuna eura za maske koje su se Slovaci obvezali prodati, oni su taj novac samo proslijedili drugim poduzećima, među kojima je bilo i ono Pitomačanina i njegovog sina, a u slučaj se odmah uključio i Europol. Novac je proslijeđen pod opravdanjem da će Slovaci od firme iz Hrvatske kupiti 310 tisuća komada respiratornih maski po cijeni 1,55 eura po komadu, odnosno ukupno 480 tisuća eura. Slovaci su tako uplatili novac, a maske nikad nisu dostavljene, no istražitelji su uvjereni da je cijela ova operacija od samog početka bila fiktivna i da maske nikad nisu ni postojale. Tijekom suđenja koje bi uskoro trebalo krenuti vjerojatno će se doznati i više detalja cijelog ovog slučaja i tko je još sve upleten u ovaj međunarodni kriminal.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

INVESTICIJA VRIJEDNA 150 TISUĆA EURA

U ponedjeljak počinju radovi na uređenju Ivanjske ulice

POSADILI GA PRIJE 22 GODINE

VIDEO Obitelj Horvat poklonila 20 metara visok srebrni bor za ukrašavanje trga

IZVJEŠČE HZJZ-A

Ovo je glavni uzrok nasilnih smrti u državi i županiji