izvještaj o prirodnoj nepogodi

Poplave u Podravini napravile štetu veću od 2 milijuna eura: “Bez pomoći države i Fonda obnova će trajati godinama”

Općina Legrad u utorak je objavila izvještaj o prirodnoj nepogodi u Podravini uzrokovanoj nezapamćenim poplavama. Šteta je procijenjena na vrtoglavih 2.180.000,00 eura i kako navode, bez pomoći države i Fonda solidarnosti obnova će trajati godinama.

Početkom mjeseca kolovoza 2023. godine visoki vodostaji rijeka Drave i Mure počeli su stvarati probleme i voda se počela razlijevati unutar indudacijskog područja. Dana 5. i 6. kolovoza voda se razlijala preko puteva između Legrada i Donje Dubrave, te Legrada i Halaš Čarde te su prometnice zatvorene.

U ranim jutarnjim satima, 7. kolovoza voda iz Drave je probila u jezero Šoderica i počela uništavati kamp,  šetnicu i prijetila urušavanjem dvaju objekata.

Dana 8. kolovoza nakon porasta vodostaja u jezeru voda je ugrozila prvi red vikendica i kuća, te se 15-ak objekata nije moglo spasiti i u njih je prodrla voda, a na glavnoj cesti uspostavljena je druga linije obrane na kojoj su izrađeni zečji i zemljani nasipi. Toga dana Drava kod Botova dosegla je rekordni vodostaj od 616 centimetara. Nasipi su zadržavali vodu sve do 9.kolovoza do 3 sata kada je vodostaj pao ispod 560 cm i voda je prestala ulaziti u jezero. U obrani u od poplave sudjelovale su vatrogasne postrojbe iz Koprivničko-križevačke, Varaždinske, Krapinsko-zagorske i Međimurske županije, civilna zaštita, mještani i civili, radnici komunalnih poduzeća, Hrvatske vode i njihove partnerske tvrtke, pripadnici redarstvenih službi i službi zaštite i spašavanja, te brojni drugi ljudi koji su pomagali u pripremi hrane i logistici. Ukupno je napunjeno preko 25.000 vreća s pijeskom, a utrošeno je preko 35 kamiona pijeska.

Dana, 16. kolovoza 2023. godine Koprivničko-križevačka županija proglasila je prirodnu nepogodu –  poplavu na području Općine Legrad i ostalih općina uz Dravu, te se pristupilo popisivanju štete.

Dana 26.kolovoza 2023. godine preko 150 mještana i posjetitelja Šoderice sudjelovalo je u akciji čišćenja okoliša Šoderice, te je prikupljeno više od 30 kubika biljnog otpada i 5 kubika glomaznog otpada.

S obzirom na blizinu onečišćenog prostora –bivše praonice vagona na Botovu, koja je također bila poplavljena, postoji mogućnost da je dio opasnih tvari završio u vodi i tlu. Napravljena je bakteriološka analiza vode Šoderice, te nisu primijećene anomalije, a kemijska analiza će se izraditi dok se voda slegne. Zbog svega navedenog ne preporuča se kupanje u jezeru Šoderica do daljnjega.

FOTO Podravski list

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Podravski na mjestu događaja

UPRAVO Gori obiteljska kuća, vatrogasci se bore s požarom

GRADSKE FIRME LANI POSLOVALE U PLUSU

U komunalnim tvrtkama plaće od 705 do 797 eura

CVELE NAJAVIO 9. KOLO ELITNE LIGE

“Mladost bi mogla iznenaditi Tehničar na Starom bregu, a Močile protiv Ferdinandovca nemaju nikakve šanse”