SAVJETI KOJI BI VAM MOGLI POMOĆI

Popularno alkoholno piće od kojeg biljke u vrtu rastu kao lude! Prirodno je gnojivo, tjera puževe, a košta manje od dva eura

U svijetu vrtlarstva, prirodna rješenja sve više zamjenjuju kemijske pripravke, a među najneobičnijim pomagačima ističe se pivo. Premda ga većina ljudi povezuje isključivo s uživanjem u piću, brojne vrtne prakse pokazuju da pivo može biti izuzetno korisno u održavanju zdravlja biljaka i kontrole štetnika. Njegova primjena u vrtu temelji se na specifičnom kemijskom sastavu. Naime, bogato je kvascem, šećerima, aminokiselinama i vitaminima B skupine, što ga čini prirodnim stimulansom za tlo i biljni svijet.

Jedna od najpoznatijih i najjednostavnijih primjena piva je u borbi protiv puževa. Sluzavci, koji često prave veliku štetu na lisnatom povrću i ukrasnim biljkama, izuzetno su privučeni mirisom fermentiranih tvari iz piva. U praksi, vrtlari postavljaju plitke posude pune piva ukopane u razini tla. Puževi ulaze u posudu privučeni mirisom, ali ne uspijevaju izaći i utapaju se. Ova tehnika je dokazana kao učinkovita, jednostavna i ekološki prihvatljiva, što je čini popularnim izborom među ljubiteljima prirodnog vrtlarstva. Čak i najjeftinije komercijalno pivo daje odlične rezultate, bez potrebe za posebnim pripravcima.

Osim kontrole puževa, pivo može poslužiti i kao izvanredno prirodno gnojivo. Razrijeđeno ustajalo pivo, primijenjeno direktno na tlo oko korijena biljaka, može potaknuti rast mikroorganizama koji su ključni za zdravlje tla. Kvasci i šećeri u pivu hrane korisne bakterije, koje zatim poboljšavaju plodnost zemlje, čineći hranjive tvari dostupnijima biljkama. Neke vrtne škole preporučuju čak i dodavanje piva u kompostne hrpe, gdje se ono koristi za ubrzavanje razgradnje organskog materijala. Kvasac iz piva djeluje kao aktivator procesa fermentacije, čime kompost sazrijeva brže i postaje bogatiji hranjivim tvarima. Nadalje, nusproizvod proizvodnje piva, poznat kao pivski trop, bogat je vlaknima i proteinima i može poslužiti kao prirodno organsko gnojivo ili malč koji pomaže u zadržavanju vlage u tlu. Primjena piva u ovim različitim oblicima ne samo da povećava biološku aktivnost tla, nego i smanjuje potrebu za umjetnim gnojivima i pesticidima, doprinoseći održivom razvoju vrtlarstva.

Konačno, iako se pivo u vrtu ne može smatrati čudesnim lijekom za sve probleme, ono bez sumnje nudi niz praktičnih i učinkovitih rješenja. Njegova uporaba kao mamca za štetnike, prirodnog gnojiva i aktivatora tla predstavlja jednostavan način kako vrtlari mogu iskoristiti otpadne ili nepotrebne zalihe piva.

Važno je, međutim, napomenuti da se najbolje rezultate postiže s običnim, nefiltriranim pivima i da ga treba koristiti umjereno jer prevelika količina alkohola u tlu može imati negativne učinke na biljni mikrobiom. No u pravim količinama, pivo u vrtu može pomoći u stvaranju zdravijeg, plodnijeg i otpornijeg okoliša. Ova zanimljiva simbioza između tradicionalnog pića i prirodnog uzgoja još jednom potvrđuje koliko inovativna mogu biti jednostavna rješenja kada se promatraju s drugačije perspektive.

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OPAKA KAZNA

Vozio s 2,09 promila, sudac ga poslao u zatvor

slatki saveznik zdravlja

Ova čokolada snižava visoki krvni tlak, ali jednu stvar morate znati…

remi u puli

Slaven uzeo bod na Aldo Drosini te se vratio na četvrto mjesto SHNL-a