Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković i ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić predstavili su paket demografskih mjera s ciljem zaustavljanja negativnih trendova i poticanja demografske revitalizacije. Proračun Ministarstva demografije i useljeništva značajno će rasti pa će u 2025. godini iznositi 685 milijuna eura, što je povećanje od 202 posto u odnosu na dosadašnji proračun. U 2026. godini planira se povećanje na 769 milijuna eura, a do 2027. godine na 805 milijuna eura. U sklopu mjera najviše sredstava, 431 milijun eura, izdvojeno je za unaprjeđenje sustava podrške roditeljstvu, pri čemu će najznačajnije rasti naknade za roditeljski dopust. Tako će naknada do prve godine djetetova života za zaposlene i samozaposlene roditelje porasti s dosadašnjih 995 na čak tri tisuće eura mjesečno.
Roditeljski dopust za blizance, treće i svako sljedeće dijete do treće godine života povećat će se s 551 na 803 eura. Naknada za roditeljski dopust za pola radnog vremena do prve godine života djeteta porast će s 485 na 971 euro, dok će za djecu od prve do treće godine iznositi 600 eura. Jednokratna novčana potpora za novorođeno dijete udvostručit će se, s dosadašnjih 309 na 618 eura, dok će očinski dopust biti produžen s 10 na 20 radnih dana, a za blizance ili više djece s 15 na 30 radnih dana. Ministarstvo planira i povećanje naknada za komplikacije u trudnoći te bolovanja radi njege djeteta.
Dodatne mjere uključuju unaprjeđenje e-Dječje kartice Mudrica, koja će omogućiti popuste na javne usluge, od 30 posto za obitelji s dvoje djece do 100 posto za petero i više djece. U lokalnim zajednicama provodit će se programi potpore obiteljima, za koje će biti osigurano 20 milijuna eura. Suradnjom sa Zakladom „Hrvatska za djecu“ osigurat će se dodatnih 400 tisuća eura za posebne programe. Kako bi potaknuli povratak i useljavanje, Vlada planira izdvojiti 22 milijuna eura za revitalizaciju depopuliranih područja. Provodit će se programi zapošljavanja u regijama koje su najviše pogođene depopulacijom, osiguravat će se zajmovi za poduzetnike te potpora građanima za preseljenje i organizaciju prijevoza u potpomognutim područjima. Stipendije za učenje hrvatskog jezika za hrvatske iseljenike povećat će se s 300 na 400 eura. Iduće godine planira se analiza Zakona o doplatku za djecu i priprema novog zakonskog okvira, kako bi se sustav dodatno prilagodio potrebama obitelji. (mš)
FOTO ilustracija