Statistika pokazuje da potreba za sigurnim smještajem ne opada

Kapaciteti skloništa za žrtve obiteljskog nasilja do lipnja gotovo popunjeni

U najkritičnijim trenucima, kada žene i djeca bježe iz vlastitog doma zbog nasilja, ključno je imati mjesto gdje se mogu skloniti i dobiti pomoć. U Koprivničko-križevačkoj županiji djeluje sigurna kuća koja pruža upravo to… Utočište, zaštitu i stručnu podršku. O važnosti ove usluge, za RKC je govorila Marina Švagelj Jažić iz križevačke Udruge Hera.

– Sklonište za žene i djecu, žrtve obiteljskog nasilja, je usluga privremenog smještaja. To je u najkritičnijim trenucima, neposredno nakon žrtvenog bijega od nasilnika, kada su žrtve u šoku i nemaju se kuda skloniti i traže pomoć ili podršku, odnosno smještaj. U takvim situacijama najčešće su zapravo prepuštene sebi, a traženje sigurnog smještaja može se ostvariti prijavom nasilja policiji, odnosno centru, gdje će naravno i odgovorne osobe u centrima ponuditi uslugu smještaja, u slučaju da žena, žrtva obiteljskog nasilja, nema kuda otići, odnosno nema se gdje skloniti, a postoji i veliki rizik od opasnosti od počinitelja, odnosno ugrožena je sigurnost žene i djece – priča Švagelj Jažić.

Smještaj se može ostvariti putem nadležnog centra za socijalnu skrb ili putem djelatnika policije, ali isto tako i dogovorom putem SOS telefona ili savjetovališta. Udruga ima i može pružiti smještaj za 14 osoba, uključujući naravno i žene i djecu.

– Tijekom smještaja, odnosno tijekom boravka u skloništu, ženama i djeci, žrtvama obiteljskog nasilja, pruža se stručna psihosocijalna pomoć i podrška, te pravna pomoć i podrška, ali i niz drugih vrsta savjetodavne pomoći. Naravno, ovisi o potrebama i problemima s kojima se naše korisnice susreću. To je niz svakodnevnih socijalnih potreba i pomoć u ostvarivanju određenih prava, najčešće iz sustava socijalne skrbi, odnosno iz drugih pozitivnih pravnih propisa – kaže Švagelj Jažić.

Statistika pokazuje da potreba za sigurnim smještajem ne opada.

– U prošloj godini Udruga je imala smješteno sedam žena i četrnaestero djece. Do lipnja ove godine, od 14 smještajnih kapaciteta, imali smo popunjeno 12.. Možemo reći da je izuzetna potreba za smještajem u sklonište i zapravo, ja bih rekla, da ta potreba, odnosno brojka, niti ne opada – ističe Švagelj Jažić.

Sigurna kuća često je jedina slamka spasa za žene i djecu koji se nalaze u životnoj opasnosti. Osiguravanje takvih kapaciteta, kao i stalna edukacija i osnaživanje zajednice, ostaju ključni koraci u borbi protiv obiteljskog nasilja. Jer nasilje nije stvar privatnosti, ono je društvena odgovornost. (mv)

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Tragedija u pitomači

Žena smrtno stradala u naletu putničkog vlaka

Ljeto na Zrinskom za najmlađe

FOTO Mađioničarski trikovi Luke Vidovića oduševili najmlađe u parku

Uhićena dva mlada lopova

U bunkeru im pronašli stotine litara plinskog kondenzata