Struktura stanovništva naše županije

Povijesni rekord: Više od 30 posto obitelji čine parovi bez djece

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Iako je popis stanovništva obavljen prije pune dvije godine, Državni zavod za statistiku i dalje svako malo izbacuje neke podjednako zanimljive i upozoravajuće podatke. I dok je odmah otkriveno da u Hrvatskoj živi nešto manje od 3,9 milijuna stanovnika odnosno gotovo milijun manje nego 1991. godine, ova statistika otkriva da tih 3,9 milijuna ljudi živi u 1.104.395 obitelji.

Kako riječ obitelj dolazi od glagola „obitavati“, u statistici su se gledali samo srodnici koji žive u istom kućanstvu, odnosno tzv. nuklearna obitelj koju čine roditelji sa svojom djecom. Rezultati su podijeljeni u sedam kategorija – ukupan broj obitelji, bračni parovi bez djece i s djecom, izvanbračni parovi s djecom i bez djece te samohrane majke i očevi.

Najviše s jednim djetetom

Ovo je istraživanje pokazalo da na području Koprivničko-križevačke županije živi 28.947 obitelji, od čega su njih tridesetak posto obitelji bez djece. Velika većina od tih tridesetak posto su bračni parovi bez djece, odnosno njih 7.966, a 911 su izvanbračni parovi bez djece. Najviše je, naravno, parova s djecom, njih 14.554, dok se svaka sedma obitelj odnosi na samohranu majku s djecom, a obitelj u kojoj je sam s djecom ostao otac četiri je puta manje zastupljena.

U usporedbi s ranijim popisima stanovništva, vidljivo je kako je iz desetljeća u desetljeće sve veći postotak parova koji se ne odlučuju imati djecu. Dok ih je prije pola stoljeća bilo manje od 25 posto, sada ih je i više od 30 posto. Po prvi put otkako se vodi ovakva statistika, parova s djecom manje je od 50 posto. Samo u odnosu na dva desetljeća ranije, taj je postotak niži za nekih pet posto, a istodobno je narastao udio obitelji tipa majka s djecom i otac s djecom. U ukupnom broju obitelji s djecom, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku, više od polovicu odnosno 52,5 posto čine obitelji s jednim djetetom, dok je 35,1 posto obitelji s dvoje djece, 9,8 posto obitelji s troje djece, 1,9 posto obitelji s četvero djece, a tek je 0,7 posto obitelji s petero djece. Najveći udio obitelji s petero i više djece je u Međimurskoj (2 posto) i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji (1,3 posto), a najveći udio obitelji s jednim djetetom je u Primorsko-goranskoj (60,4) te Istarskoj županiji (57,3 posto).

Zanimljivo je i kako je sve više samačkih kućanstava, što, logično, dovodi i do opadanja obiteljskih kućanstava. Dok su 1981. godine obiteljska kućanstva činila 82,2 posto ukupno, 40 godina kasnije odnosno prema popisu stanovništva iz 2021. godine pala su za 12 posto i sada iznose 70,4 posto. S druge strane, 1981. godine na području Hrvatske bilo je tek 16 posto samačkih kućanstava, a danas ih je 27,8 posto.

Najviše u Orehovcu

Prosječan broj osoba u kućanstvu na području Koprivničko-križevačke županije iznosi tako 2,9, što je nešto više od državnog prosjeka koji iznosi 2,67. Gledano po jedinicama lokalne samouprave, najveći broj osoba u kućanstvu ima Sveti Petar Orehovec (3,75), zatim Gornja Rijeka (3,58) pa Kalnik (3,25), a najmanji broj osoba u kućanstvu živi u Legradu (2,5), Đelekovcu (2,67) pa Novigradu Podravskom (2,68).

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Petar (85) ima najstariji bicikl u Virju:

VIDEO “Dao sam za njega 10 kubika lipe. To je davne 1962. godine bilo pravo bogatstvo”

Na otvorenju autoceste do Siska premijer spomenuo koje će gradovi dobiti autocestu do kraja mandata

Ako je vjerovati Plenkoviću, Koprivnica bi u roku četiri godine trebala dobiti izlaz na autocestu

NOVA INTERVENCIJA U PODRAVINI

UPRAVO Helikopter Hitne pomoći sletio na nogometno igralište. Časna sestra doživjela srčani udar