Problem s listama čekanja na preglede u koprivničkoj Općoj bolnici

Pregled kod gastroenterologa čeka se nevjerojatnih 298 dana, a dermatologa uopće nemamo

Liste čekanja na preglede u bolnicama jedan su od gorućih zdravstvenih problema, a malo je građana koji si mogu priuštiti odlazak u privatne klinike kako bi pravodobno dobili dijagnoze nužne za liječenje. Unatoč nedavnim tvrdnjama kako se u Općoj bolnici Koprivnica na svega dvije specijalističke pretrage čeka duže od 100 dana, službeni javno dostupni podaci govore drukčije. Prema tim podacima, duže razdoblje čekanja prisutno je na čak četiri specijalistička područja, a za nekoliko njih termini nisu ni dostupni. Ako vam je potreban pregled kod gastroenterologa, morat ćete biti izrazito strpljivi jer je lista čekanja duga nevjerojatnih 298 dana. Ni situacija s endokrinologijom nije puno bolja; prvi pregled čeka se čak 112 dana. Za prvi kontrolni pregled osobe oboljele od šećerne bolesti moraju čekati 105 dana, što je razdoblje koje je za kronične bolesnike zabrinjavajuće dugo. Roditelji trebaju biti svjesni da će njihovo dijete na prvi pregled kod dječjeg psihijatra čekati 88 dana, što je osobito alarmantno u kontekstu mentalnog zdravlja najmlađih. Za prvi pregled kod fizijatra čeka se 134 dana, što dodatno otežava rehabilitaciju i oporavak pacijenata. A kada je riječ o fizikalnim terapijama, sustav gotovo i ne nudi konkretan odgovor. Čekanja su tolika da se, kako je komentirala građanka na Facebooku, „ne isplati ni naručivati“. Željeli smo doznati i koliko se dana čeka na pregled dermatologa u koprivničkoj bolnici, no iz Centra za naručivanje pacijenata obavijestili su nas da od lipnja više ne radi nijedan dermatolog. Također, trenutno nije u tijeku proces pronalaska novog specijalista.

Unutar prihvatljivih okvira

U odgovoru na naš upit o listama čekanja ravnatelj koprivničke Opće bolnice Mato Devčić naveo je kako su u većini djelatnosti liste čekanja unutar prihvatljivih vremenskih okvira.

– Sve navedene liste čekanja, osim gastroenterologa, su ispod 270 dana, a to je broj dana koje je Ministarstvo zdravstva definiralo kao indikator – naveo je Devčić te dodao kako je uočen značajan broj pacijenta koji ne dolazi na zakazane specijalističke i dijagnostičke preglede ili pretrage. Pacijenti ne otkazuju dogovorene termine, što, napomenuo je ravnatelj, najviše utječe na dužinu čekanja.

– Kontinuiramo upućujemo pacijente da se termini za koje znaju da ih neće obaviti otkažu, kako bi se isti oslobodili za druge pacijente koji su u potrebi za objavljenjem pregleda ili pretrage – rekao je Devčić. Liste čekanja za dijagnostiku ili specijalističke preglede, dodao je, generiraju se zbog više elemenata, kao što su uputnice od liječnika obiteljske medicine, preporuka specijaliste ili želja pacijenta.

– Nerijetko se događa da su u pojedinim pretragama vrlo visoki postotci negativnih nalaza, a ostavljaju upitnim realnu potrebu izvođenja pretrage kod pojedinog pacijenta. Najveći postotak pozitivnih nalaza nastaje kod pretraga koje su indicirane tek nakon pregleda specijaliste. Unatoč saznanju i činjenici velikog broja negativnih nalaza u dijagnostičkim pretragama, dužni smo sve uputnice obraditi te pacijentima omogućiti traženu dijagnostiku, ali valja napomenuti kako svi naši uređaji za dijagnostiku, poglavito MSCT i magnetna rezonanca, rade svaki dan u dvije smjene – rekao je ravnatelj Devčić.

Manjak specijalista

Duže liste čekanja, kazao je Devčić, posljedica su i manjeg broja specijalista u pojedinim djelatnostima. Kontinuirano se, dodao je, radi na poboljšanju kvalitete ljudskih potencijala, prvenstveno u segmentu liječnika te za one struke koje po broju dana čekanja prednjače.

– Oslanjamo se na dodatni rad naših specijalista te vanjskih suradnika iz drugih ustanova. Slijedom takvog procesa, od lipnja ove godine u bolnici dodatno rade vanjski suradnici kardiolog i fizijatar. Od ranije imamo dva vanjska suradnika urologa, a tijekom ove godine sa specijalizacije dolazi sedam specijalista zvanja pulmolog, urolog, radiolog, oftalmolog, anesteziolog, fizijatar i otorinolaringolog – rekao je Devčić.

Poseban naglasak stavljen je i na problem dostupnosti logopedske skrbi u Koprivnici, osobito kada su u pitanju djeca, kod kojih je sve potrebniji. Trenutno je lista čekanja za logopedski pregled 160 dana. Devčić priznaje kako postoji neusklađenost između potreba i raspoloživih kapaciteta, ali naglašava da su u tijeku mjere za osiguranje dodatnog logopeda. Pacijenti koji nemaju strpljenja za duge liste čekanja, mogu produžiti svoj put i u okolne bolnice. No, i tamo će ostati razočarani jer u gradovima oko Koprivnice liste čekanja nisu ništa manje, a u nekim slučajevima su i duplo veće. Tako bi dijabetičari u Bjelovaru na prvi pregled čekali skoro dvije godine, dok su u Varaždinu pregledi za gastroenterologiju popunjeni do siječnja iduće godine, a novi još nisu dostupni. Za razliku od Koprivnice, u Čakovcu i Virovitici dijete može obaviti razgovor s psihologom ili psihijatrom već sljedeći dan. Upravo zbog predugog čekanja na dijagnostičke i specijalističke preglede, sve više građana primorano je potražiti pomoć u privatnim ordinacijama, unatoč znatnim troškovima koje takve usluge iziskuju. Taj trend dodatno produbljuje zdravstvenu nejednakost jer mnogi, osobito oni slabijeg socioekonomskog statusa, nemaju mogućnost financirati skupe preglede privatno. Zdravstvo koje bi trebalo biti jednako dostupno svima time postaje privilegija onih koji si to mogu priuštiti.

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Sjednica križevačkog gradskog vijeća mogla bi trajati do jutra

Kešer predložio da komunalno poduzeće otvori klaonicu, proizvodi humus, popravlja automobile…

Fokusiranje na temeljnu djelatnost

Podravka prodala nekoliko svojih brendova u Sloveniji

Incident u koprivnici

Potukla se dva muškaraca u centru grada