Žena iz Koprivnice izgubila je tužbu protiv Opće bolnice dr. Tomislav Bardek, a umjesto traženih 8000 eura naknade imovinske i neimovinske štete i 60 eura mjesečne rente, ona je dužna platiti više od pet tisuća eura sudskih troškova. Tako glasi prvostupanjska presuda Općinskog suda u Koprivnici u parničnom postupku koji je Koprivničanka podnijela protiv bolnice smatrajući da su liječnici napravili pogrešku prilikom liječenja prijeloma podlaktice. Ova je žena u tužbi navela kako je prilikom pada još 17. listopada 2014. godine zadobila povredu lijevog ručnog zgloba i podlaktice. Istog dana javila se u koprivničku bolnicu gdje je zaprimljena na hitnom odjelu i ondje joj je postavljena dijagnoza nestabilnog prijeloma distalnog dijela lijeve podlaktice s pomakom. Zadržana je na bolničkom liječenju sljedećih pet dana, a podvrgnuta je i operaciji kojom joj je stabiliziran prijelom uz pomoć vanjskog fiksatora. No, Koprivničanka je tvrdila da prilikom operativnih zahvata nije postignut odgovarajući položaj osovine podlaktičnih kostiju, zbog čega je prijelom zacijeljen uz deformitet i funkcionalni ispad lijeve šake.
Pogreške u liječenju
– Prilikom liječenja došlo je do pogreške s obzirom na to da je povreda sanirana tek treći dan po prijemu i to u nezadovoljavajućem položaju za funkciju lijevog zgloba. Stoga zbog pogreške u liječenju i saniranju povrede potražujem imovinsku i neimovinsku štetu u ukupnom iznosu od 61 tisuće kuna. S obzirom na to da mi je kroz cijelo vrijeme liječenja bila potrebna tuđa pomoć, a takva trajna pomoć potrebna mi je i dalje, potražujem rentu s osnova tuđe pomoći u iznosu od 450 kuna mjesečno – navela je Koprivničanka u tužbi podignutoj još 2017. godine kojoj se usprotivila bolnica tvrdeći da nije odgovorna za nastalu štetu.
Bolnica je u odgovoru na tužbu navela kako je Koprivničanka zaista zaprimljena tog dana radi prijeloma podlaktice, kao i da je stigla u vidno etiliziranom stanju. Operirana je i ubrzo otpuštena iz bolnice te se na kontrolnim pregledima cijelo vrijeme pratio dobar položaj ulomaka. Na posljednjoj kontroli 13. siječnja 2015. godine, navodi se u odgovoru na tužbu, žena je upućena da razgibava ruku i da se javi na kiruršku kontrolu za šest tjedana, no ona se nikad poslije nije javila na kontrolu. Zbog toga je bolnica osporila tvrdnje da je medicinsko osoblje počinilo stručnu pogrešku pri njenom liječenju, a i sudsko–medicinski vještak naveo je da se zato što Koprivničanka nije došla na zakazanu kontrolu ne može znati pravi razlog deformiteta prisutnog i danas. Također, saznalo se i da je Koprivničanka od ranije imala povredu lijeve podlaktice nakon čega joj je pokretljivost prstenjaka i malog prsta bila ograničena. Vještak je tako istaknuo da je deformitet mogao nastati i padom, no da je za funkcionalni ispad šake najodgovornija upravo kontraktura prstenjaka i malog prsta lijeve šake prisutna prije pada u listopadu 2014. godine. Zbog svega toga, sud je došao do zaključka da za njen deformitet nije kriva liječnika pogreška.
Odbijen u cijelosti
– Iz medicinskog vještačenja proizlazi kako tužiteljica nije niti mogla biti odmah operirana jer je bila etilizirana, već je imobilizirana i u rokovima koji su predviđeni medicinskom strukom bila je operirana. Način operativnog zahvata koji je proveden s vanjskim fiksatorom upotrebljava se u medicini i prema nalazu vještaka, djelatnici tuženika pravilno su postupili. Stoga sud smatra kako je tužiteljica liječena u skladu s pravilima struke i da ne postoji uzročno posljedična veza liječenja i povrede kod tužiteljice – stoji u obrazloženju presude kojom je tužbeni zahtjev Koprivničanke odbijen u cijelosti, što znači da ona mora naknaditi troškove sudskog postupka koji ukupno iznose više od 5.300 eura.
FOTO arhiva