Problem s resom na Šoderici: voda je plića nego prije, a vegetacija je brža od čistača

Brojni kupači, rekreativci, ali i drugi posjetitelji požalili su se na veliku razinu rese na popularnom vikend-odmorištu, jezeru Šoderica. Iako se ona, kako doznajemo, redovno čisti, vegetacija ove godine buja posebnom brzinom, i to takvom da je dežurna služba ne stigne čistiti. To nam je i potvrdio načelnik Općine Legrad Ivan Sabolić.

Članak je objavljen u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista

– Radi se i čisti skoro svakodnevno, osim nedjeljom. Problem predstavlja i to što je razina vode pala gotovo za metar u odnosu na prošlu godinu. No, resu čistimo, a posebnu pažnju i brigu vodimo oko najposjećenijih plaža – rekao je Sabolić.

Podsjetimo, prije dvije godine kupljen je čamac za košnju vodenog bilja, i to u vrijednosti od 473 tisuće kuna. Iako najavljivan kao rješenje budućih problema s vodenim biljem koje narušava izgled jezera, ali i predstavlja neugodnosti za kupače, niz faktora ove je godine utjecao na to da čamci ove godine nisu najefikasnije rješenje. Također, mnogim kupačima, ali i šetačima i rekreativcima upadljivi su i snopovi izvađene rese uz samu obalu, koji tamo znaju stajati i po nekoliko dana.

Čamac za košnju vodenog bilja, arhiva (snimio Nikola Wolf)

– Dosad smo odvezli tridesetak prikolica rese. Imamo strojeve koji to grabe i vade van, iako smo imali malih problema oko samog transporta. No to će se isto riješiti, samo treba strpljenja – poručuje Sabolić.

Pritom valja istaknuti kako pod Općinu Legrad spada tek dio jezera, tako da čišćenje rese od sredine jezera na drugu stranu od vikend-naselja ni nije odgovornost Općine Legrad, podsjeća Sabolić.

Pokraj čamca, podvodnom se košnjom bave i ronioci Ronilačkog kluba Šoderica, koji pripremaju stazu za natjecanje koje organiziraju idući vikend, 9. i 10. srpnja, a resa im predstavlja popriličan problem.

Gotovo svakodnevni prizori

– Svake godine kosimo podvodni prostor ispred kluba. Kosimo srpovima i izvlačimo van. Staza za ronjenje ustvari nije problem, to ćemo počistiti i pripremiti mi sami. Problem s resom je tu gdje je plitka voda, do tri ili četiri metara, dok tamo dalje gdje je veća dubina resa ne predstavlja problem, barem što se tiče ronilačkih aktivnosti – rekao nam je tajnik Ronilačkog kluba Božidar Flis, pojasnivši kako je ipak najvažnije da se njihovi natjecatelji ne guraju kroz resu.

Foto: Krešo Puklavec

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

RASPISAN JAVNI POZIV, PEROK:

“Za rad udruga i sportskih klubova smo osigurali 249.000 eura”

ISPLATA NACIONALNE NAKNADE

HZMO upravo objavio kome će sve uskoro na račun sjesti 150 eura

Mještani ludbreškog vinogorja šokirani brutalnošću prema životinjama

“Netko nam truje i ubija mačke, mislimo da znamo tko je on!”