Brojni kupači, rekreativci, ali i drugi posjetitelji požalili su se na veliku razinu rese na popularnom vikend-odmorištu, jezeru Šoderica. Iako se ona, kako doznajemo, redovno čisti, vegetacija ove godine buja posebnom brzinom, i to takvom da je dežurna služba ne stigne čistiti. To nam je i potvrdio načelnik Općine Legrad Ivan Sabolić.
Članak je objavljen u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista
– Radi se i čisti skoro svakodnevno, osim nedjeljom. Problem predstavlja i to što je razina vode pala gotovo za metar u odnosu na prošlu godinu. No, resu čistimo, a posebnu pažnju i brigu vodimo oko najposjećenijih plaža – rekao je Sabolić.
Podsjetimo, prije dvije godine kupljen je čamac za košnju vodenog bilja, i to u vrijednosti od 473 tisuće kuna. Iako najavljivan kao rješenje budućih problema s vodenim biljem koje narušava izgled jezera, ali i predstavlja neugodnosti za kupače, niz faktora ove je godine utjecao na to da čamci ove godine nisu najefikasnije rješenje. Također, mnogim kupačima, ali i šetačima i rekreativcima upadljivi su i snopovi izvađene rese uz samu obalu, koji tamo znaju stajati i po nekoliko dana.
– Dosad smo odvezli tridesetak prikolica rese. Imamo strojeve koji to grabe i vade van, iako smo imali malih problema oko samog transporta. No to će se isto riješiti, samo treba strpljenja – poručuje Sabolić.
Pritom valja istaknuti kako pod Općinu Legrad spada tek dio jezera, tako da čišćenje rese od sredine jezera na drugu stranu od vikend-naselja ni nije odgovornost Općine Legrad, podsjeća Sabolić.
Pokraj čamca, podvodnom se košnjom bave i ronioci Ronilačkog kluba Šoderica, koji pripremaju stazu za natjecanje koje organiziraju idući vikend, 9. i 10. srpnja, a resa im predstavlja popriličan problem.
– Svake godine kosimo podvodni prostor ispred kluba. Kosimo srpovima i izvlačimo van. Staza za ronjenje ustvari nije problem, to ćemo počistiti i pripremiti mi sami. Problem s resom je tu gdje je plitka voda, do tri ili četiri metara, dok tamo dalje gdje je veća dubina resa ne predstavlja problem, barem što se tiče ronilačkih aktivnosti – rekao nam je tajnik Ronilačkog kluba Božidar Flis, pojasnivši kako je ipak najvažnije da se njihovi natjecatelji ne guraju kroz resu.
Foto: Krešo Puklavec