Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
Search
Close this search box.
Ministarstvo dalo zeleno svjetlo za projekt vrijedan 14 milijuna eura

Projekt proizvodnje zelenog vodika na korak do realizacije

Rješenjem Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, projekt proizvodnje zelenog vodika u Ludbregu je ne korak do početka realizacije. Naime,  Ministarstvo je izdalo rješenje kojim se određuje da nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš za izgradnju solarne elektrane i postrojenja za proizvodnju zelenog vodika na području zvanom Meka, a radi se o saniranom odlagalištu otpada u Ludbregu. Ovim dokumentom Ministarstvo je investitoru, a radi se o zagrebačkoj tvrtki Solarwatt, dalo zeleno svjetlo za početak ove investicije, čija je realizacija najavljena u tri faze. Spomenuti dokument odnosi se na prve dvije faze, a to je izgradnja solarne elektrane i pogona za proizvodnju zelenog vodika. Struja proizvedena solarnom elektranom, snage 7,6 megawata, koristit će se za proizvodnju vodika u elektrolizatoru, postrojenju koje koristi vodu za dobivanje vodika i to s kapacitetom od 680 kilograma na sat. No, kod prodaje gradskog zemljišta investitoru, isti je gradskom vijeću najavio i treću fazu ovog projekta, koji je procijenjen na 14 milijuna eura.

Energetski park

Naime, tvrtka Solarwatt planira graditi Energetski park Ludbreg. Kako smo spomenuli, realizacija projekta trebala bi biti provedena u tri faze. Prva faza uključuje izgradnju solarne elektrane, faza B gradnju elektrolizatora instalirane snage 5 MW s punionicom za vodik, dok faza C obuhvaća uplinjivač kapaciteta 10 t/dnevno otpada. Cilj projekta je proizvodnja zelene električne energije, proizvodnja obnovljivog vodika elektrolizom, energetska uporaba otpada i proizvodnja zelenog vodika procesom uplinjavanja. No treća faza izgradnje uplinjivača kapaciteta 10 tona na dan je nešto što ne postoji u okolici, a stručnjaci kažu kako je to vrlo rijetka tehnologija uopće, ali se sličan projekt provodi u obližnjim Križevcima, gdje ga provodi tvrtka Indeloop. Sam proces teče tako da sav organski otpad, a i otpad na bazi ugljikovodika, na iznimno visokoj temperaturi od 1500 stupnjeva Celzijevih prelazi u plinovito stanje, a na taj se način otpad reciklira, ali i dobije nusprodukt u vidu plina. Sam proces koristi se za proizvodnju električne energije, a može se dobiti i vodik, koji se koristi kao pogonsko gorivo za motore s unutarnjim izgaranjem.

Tko je investitor?

Što se tiče samog investitora, tvrtke Solarwatt, ona je u vlasništvu poduzetnika Milodraga Gadže, koji je javnosti poznat kao vlasnik benzinskih postaja koje je prodao tvrtki Lukoil, ali i kao proizvođač biogoriva. Isto tako, njegova je tvrtka u provedbi projekta vrijednog 300 milijuna eura na području Splitsko-dalmatinske županije, gdje bi iz otpada proizvodili e-metanol, zeleno gorivo koje koriste brodovi. Projekt u Ludbregu također bi trebao biti povezan s prometom i na lokalnoj komponenti. Naime, grad Ludbreg ima spreman projekt javnog prijevoza s autobusima na vodik. Javni prijevoz uključivao bi i susjedne općine, a trenutačno se traži rješenje za financiranje. Sam projekt bio bi naslonjen na integrirani prijevoz gdje bi se uključila i željeznica, a planira se izgradnja nove željezničke stanice u Ludbregu. Spomenimo samo da se vrlo brzo očekuje i projekt obnove pruge od Varaždina do Koprivnice i nabava baterijskih elektromotornih vlakova.

FOTO Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Novi broj Podravskog od danas u prodaji!

ĐURĐEVAČKI LIMITATOR

Jeste li vi Jugonostalgičari?

poraz na opus areni

Slavenaši prikovani za dno, u derbiju začelja obranama ih izluđivao Malenica