Godišnje izvješće INA-e otkrilo sve izazove u izgradnji plinovoda Dravica – Kalinovac

Projekt vrijedan 40 milijuna eura ovisi samo o birokraciji

Nakon što je Ina krajem prošle godine pokrenula postupak javne nabave za izgradnju novog plinovoda od Dravice do Kalinovca, ukupne vrijednosti veće od 40 milijuna eura, u godišnjem izvješću za 2024. godinu provjerili smo gdje je zapelo, s obzirom na to da je od raspisanog natječaja do danas prošlo više od četiri mjeseca. U poslovnom izvješću INA-e za 2024. godinu potvrđuje se da se taj projekt i dalje vodi kao strateški, ali uz nimalo bezazleno, a u Hrvatskoj toliko često upozorenje.

Završno postrojenje u Kalinovcu

– Prekogranični INA–MOL projekt Zalata – Dravica u kašnjenju je zbog administrativnih prepreka – stoji u izvješću. Prevedeno, to je znak da se od projekta ne odustaje, ali i da provedba ovisi o dokumentaciji koju u tom naftnom gigantu očito još nisu pribavili. Podsjetimo, riječ je o velikom ulaganju koje podrazumijeva izgradnju novog plinovoda od granice s Mađarskom do Kalinovca, gdje će se dopremljeni plin testirati i usmjeriti prema Molvama. Taj dio sustava nalazi se upravo u našoj županiji, a prema planu, radovi bi mogli trajati oko pola godine nakon što projekt dobije zeleno svjetlo. U Kalinovcu je predviđena gradnja završnog postrojenja za prijem plina, a iz njega će se energent slati dalje prema CPS-u Molve, najvećem postrojenju za preradu prirodnog plina u Hrvatskoj. Ina je putem javnog natječaja zatražila ponude za izvođenje radova po principu ključ u ruke, no natječaj nije klasične naravi gdje se potencijalnim izvođačima daje rok do kojeg trebaju poslati ponude, nego je ovdje riječ o pregovaračkom postupku koji naručitelju daje mnogo veću fleksibilnost i kod odabira i kod rokova. U Molvama je, stoji u INA-inom izvješću za 2024. godinu, prošle godine dovršen projekt proizvodnje električne energije iz parne turbine, čime je povećana energetska učinkovitost sustava. Također, obnovljene su stare dionice cjevovoda između Molvi i Međimurja, i to u sklopu nacionalnog projekta modernizacije infrastrukture. Što se tiče financijskih rezultata Ine, 2024. godina donijela je pad dobiti, no Uprava tvrdi da je operativno poslovanje ostalo stabilno. Iako su globalne cijene plina i nafte bile niže nego godinu ranije, kompanija nije zaustavila investicije. Među aktivnim ulaganjima i dalje se ističu projekti u domaćoj proizvodnji – a upravo se Kalinovac i Molve nalaze u samom središtu tih planova.

Produljenje životnog vijeka

Uprava Ine u izvješću posebno naglašava i važnost ulaganja u istraživanje i razvoj, ističući kako se istraživačke aktivnosti provode s ciljem povećanja zaliha i produljenja životnog vijeka postojećih polja, uz kontinuirano praćenje tehnoloških rješenja koja omogućuju sigurniju, učinkovitiju i ekološki prihvatljiviju eksploataciju. Dodaju i da je istraživanje i razvoj domaćih ležišta prioritet za sigurnost opskrbe, uz napomenu da će kompanija i dalje ulagati u istražne aktivnosti, osobito u onim područjima gdje već postoji infrastruktura, kao što je Podravina. Kada se sve zbroji, milijuni eura za izgradnju nove plinske infrastrukture već su osigurani, izvođači se traže, plan postoji, no stvarni početak radova i dalje ovisi o papirologiji. I to ne samo hrvatskoj papirologiji, s obzirom na to da je riječ o prekograničnom projektu. (mš)

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Otvoren je stečajni postupak nad posrnulom koprivničkom udrugom Bolje sutra

Pitanje je na koji će se način vjerovnici udruge moći naplatiti

Sudar u sokolovcu

Djevojčica (10) ozlijeđena u prometnoj nesreći

NOVA PRAVILA

Javni bilježnici uskoro će morati raditi duže