Prosinac je već godinama mjesec u kojem se najviše troši, a potvrđuju to i podaci iz sustava fiskalizacije Porezne uprave. Ovaj smo se puta usredotočili na fiskalizirane račune iz djelatnosti pripreme i usluživanja hrane i pića, a oni pokazuju da stanovnici Koprivničko–križevačke županije unazad posljednje tri godine, koliko i postoje podaci, na hranu i piće u prosincu troše dvadesetak posto više nego u studenom. U prosincu prošle godine je za hranu i piće prvi puta probijen broj od četiri milijuna eura potrošenih na hranu i piće u ugostiteljskim objektima u Podravini i Prigorju u jednom mjesecu. Lani se tako u prosincu u ugostiteljskim objektima fiskaliziralo 744.947 računa na kojima je potrošeno 4,037 milijuna eura, dok je mjesec dana ranije fiskalizirano 692.635 računa u ugostiteljstvu na kojima je potrošeno 3,488 milijuna kuna. To je nekih 16 posto više potrošenog novca u odnosu na studeni, a identičan porast potrošnje u ovom sektoru zabilježen je i 2022. godine, dok se 2021. godine u prosincu u kafićima i restoranima potrošilo gotovo za četvrtinu više novca nego mjesec ranije.
Stezanje remena
Gledano po mjesecima, studeni je već godinama mjesec u kojem se najmanje troši za hranu i piće, a slabiji su samo siječanj u kojem se već poslovično „steže remen“ nakon mahnitog trošenja u prosincu i najkraći mjesec, veljača. I nije to specifično samo za Koprivničko–križevačku županiju, već i za ostale dijelove Hrvatske, a premda bi se na prvu možda zaključilo da na povećanu potrošnju u Prigorju i Podravini u prosincu utječu brojni božićni sajmovi, podaci o potrošnji za listopad pokazuju da to baš i nije slučaj. Posljednje tri godine se na ugostiteljstvo u Koprivničko–križevačkoj županiji u prosincu u odnosu na listopad trošilo tek između četiri i pet posto više, tako da se može zaključiti da je studeni mjesec u kojem se rasipnost ciljano smanjuje kako bi se nešto više moglo potrošiti u prosincu. Tako je u listopadu prošle godine fiskalizirano 3,871 milijun eura na pripremu hrana i pića ili tek 136 tisuća eura manje nego u prosincu, a gotovo identična situacija bila je i 2021. i 2022. godine.
Sutra ne postoji
No, prilično je znakovito da iznosi potrošnje iz godine u godinu vrtoglavo rastu i u samo tri godine oni su se doslovno udvostručili. Dok je u studenom 2021. godine u Podravini i Prigorju na hranu i piće u kafićima i restoranima potrošeno tek nešto više od dva milijuna eura, u prošlom je mjesecu fiskalizirano 4,06 milijuna eura. Istovremeno se broj fiskaliziranih računa povećao tek za 25 posto, odnosno s 559 tisuća na 701 tisuću, a sve to pokazuje ne samo da su cijene u kafićima i restoranima bitno porasle, već da prosječni Hrvati zadnjih godina troše kao da sutra ne postoji.
FOTO ilustracija