Financijski izvještaji za prvo tromjesečje

Prvi rezultati s Podravkom Agri: Koprivnički div dobio bivše Agrokorovo poljoprivredno carstvo ispod cijene, ali…

Grupa Podravka objavila je prve financijske rezultate nakon preuzimanja bivših Agrokorovih poljoprivrednih tvrtki Belje, Vupik i PIK Vinkovci, koji otkrivaju da je koprivnički prehrambeni div poljoprivredno carstvo iz Fortenove dobio ispod tržišne cijene. Financijski izvještaji za prvo tromjesečje pokazuju da je razlika između plaćene cijene i stvarne vrijednosti preuzete imovine dovela do jednokratnog računovodstvenog dobitka, što objašnjava nevjerojatan rast operativne dobiti prije amortizacije (EBITDA) od čak 156 posto.

Cijena preuzimanja

Naime, EBITDA je u prvom tromjesečju dosegnula 96,9 milijuna eura, ali ovaj vrtoglavi porast nije rezultat redovnog poslovanja, već računovodstvenog učinka povezanog s preuzimanjem. Glavna tajna ovog velikog skoka leži u tome što je Podravka kupila vrijednu imovinu po cijeni nižoj od njezine knjigovodstvene vrijednosti, što se u poslovnim knjigama iskazuje kao jednokratna dobit. EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization) predstavlja dobit prije kamata, poreza i amortizacije te je često korišten pokazatelj operativne uspješnosti kompanije, ali može zamagliti stvarnu financijsku sliku jer ne odražava troškove zaduživanja ni kapitalne investicije.U slučaju Podravke, koja je financirala akviziciju dijelom kroz zaduživanje, troškovi kamata imaju značajan utjecaj na konačnu zaradu.

Za realniju sliku poslovanja, tvrtka navodi i tzv. “normaliziranu EBITDA” koja iznosi 42 milijuna eura, što i dalje predstavlja rast od 10,3 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Ova “normalizirana” verzija isključuje jednokratne stavke poput računovodstvenog dobitka od povoljne kupnje, prikazujući tako rezultate redovnog poslovanja. Unatoč rastu prihoda i operativne dobiti, normalizirana neto dobit Grupe Podravka pala je za 15,6 posto i iznosi 19,9 milijuna eura. Ovaj pad prvenstveno je posljedica troškova financiranja samog preuzimanja poljoprivrednih tvrtki. Neto dobit, za razliku od EBITDA, uzima u obzir sve troškove poslovanja uključujući kamate, poreze i amortizaciju, te stoga predstavlja stvarni profit koji ostaje dioničarima.

Dugoročna strategija nadvladava kratkoročne troškove

Predsjednica Uprave Podravke Martina Dalić istaknula je da je akvizicija poljoprivrednih tvrtki otvorila novo poglavlje u povijesti kompanije te dodala da su već pokrenuti konkretni koraci za osuvremenjivanje tehnologije, poboljšanje radnih uvjeta i povećanje plaća radnika u poljoprivrednom segmentu. “Iako trenutni troškovi financiranja opterećuju našu neto dobit, dugoročno očekujemo značajne sinergije i rast profitabilnosti kroz vertikalnu integraciju našeg poslovanja,” izjavila je Dalić. “Poljoprivredna proizvodnja nam omogućava kontrolu nad sirovinama za naše prehrambene proizvode, što će dugoročno smanjiti ovisnost o vanjskim dobavljačima i povećati marže.”

Podravka je nedavno završila i svoj najveći investicijski ciklus u povijesti tvrtke, vrijedan gotovo 250 milijuna eura, koji je proveden bez novog zaduživanja. Za novopridružene poljoprivredne tvrtke predviđena su dodatna ulaganja od 33 milijuna eura. Vrijedi istaknuti i da su plaće radnika Podravke i Belupa od početka godine povećane, pri čemu su najniže plaće porasle za 13,4 posto. Isto tako, radnicima novostečenih
poljoprivrednih tvrtki plaće su od 1. travnja u prosjeku povećane za 10 posto. Ovim preuzimanjem Podravka je značajno osnažila svoju poziciju među vodećim hrvatskim kompanijama i postavila čvrste temelje za dugoročni razvoj svog novog poljoprivrednog segmenta. (mš)

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

POLICIJA UHVATILA MLADE KRIMINALCE

Iz sedam kuća ukrali novac i nakit!

SVJETSKI DAN PLESA U KOPRIVNICI

FOTO/VIDEO Plesna čarolija na Zrinskom trgu

DJEČJI VRTIĆ FIJOLICA OSTAO BEZ RAVNATELJICE, POBUNILI SE I RODITELJI

Nitko ne želi biti šefica na pola radnog vremena