Članovi županijske Skupštine današnju su sjednicu počeli amenovanjem povratka starog/novog kolege u svoje redove. Svoj mandat iz mirovanja je aktivirao i u skupštinu se vratio Ivan Sabolić iz redova SDP-a.
Druga sjednica županijske Skupštine Koprivničko-križevačke županije u tekućoj godini imala je 27. točaka među kojima na samom uvodu izvršenje proračuna za prošlu godinu i raspodjelu viška koji iznosi 9,5 milijuna eura. Pod tom se točkom povela malo šira rasprava, a predstavnici klubova Nezavisnih te SDP-a i HSLS-a, točke nisu podržali. Prvi iz razloga jer nije objašnjeno koji će se to kapitalni projekti iz viška sredstava financirati, a drugi zbog nejasno predstavljenih indeksa subvencija trgovačkih društava u javnom sektoru od kojih su neke, poput tekućih donacija u nabavi, prema indeksu premašile 1416 posto.
Župan Darko Koren obrazložio je da su sredstva za kapitalne projekte raspoređena namjenski i predmet su planova proračuna za 2024.
– Radi se o ulaganjima u zdravstveni sektor i dvorac Inkey za koji smo dobili 10,7 milijuna, a vrijednost mu je 13 milijuna. Dokumentaciju trenutno izrađujemo za 12-ak općinskih projekata, financiramo ih iz drugih izvora – kazao je Koren.
Pod jednom od točaka razmatrana su izvješća o radu i financijskim rezultatima zdravstvenih ustanova za 2023. godinu te su sjednici prisustvovali ravnatelji Opće bolnice „Dr. Tomislav Bardek“ Koprivnica, ravnateljice Doma zdravlja Koprivničko-križevačke županije, Zavoda za hitnu medicinu Koprivničko-križevačke županijem Zavoda za javno zdravstvo Koprivničko-križevačke županije, Ljekarni Koprivnica i Ljekarne Križevci.
Izvješća su bila iscrpna i sadržajna, a ravnatelji ograničeni vremenom, no ono najbitnije su uspjeli predstaviti pa puno dodatnih pitanja nije bilo.
Na loše stanje laboratorija za vađenje krvi u Križevcima podsjetio je Mladen Kešer i zamolio da se ta tema stavi u kratkoročne, a ne dugoročne planove, dok je Ivan Sabolić ukazao na nedostatak liječničkog kadra.
– Situacija kod nas nije dramatična, izdrživa je – osvrnuo se župan na pitanje bolničkog kadra, a po pitanju laboratorija u Križevcima kazao da se sutra otvaraju ponude za rekonstrukciju zgrade ispostave Doma zdravlja u Križevcima. U sklopu toga je i obnova laboratorija – kazao je Koren.
Svoje je poslovanje predstavila i Željka Koluder-Vlahinja, ravnateljica Doma za starije i nemoćne Koprivnica. Tu se povela malo duža rasprava.
– Vjerujte da bih se i ja sa svojih 48 godina upisao, no za kolko godina mogu doći na red? – našalio se Kešer te dodao da se o tom pitanu mora ozbiljno razmišljati i poduzeti makar i avangardne mjere koje neće biti razumljive svima.
– Moramo zajedno sjesti, zbrojimo koliko nam je mjesta potrebno u našoj županiji da zbrinemo ljude, jer nemojte da stavimo za ministra Luku Omana onda će svi biti zbrinuti na vrijeme. Svi više pridajemo pažnje životinjama, velika sredstva plaćamo za mačke i pse, nego za građane. Imamo šest mjeseci da u svim općinama počnemo investicije izgradnje domova. Kalnik ima šest projektnih dokumentacija, ali nije spremna da uđe u sve te projekte, no kad bi svi župani u klubu dali prijedlog da zajedno napravimo pritisak prema ministarstvu demografije možda bi se nešto postiglo – naglasio je Kešer.
Župan Koren kazao je da se ovoj temi važno posvetiti, no sustav ne omogućava da županijski dom ima ispostave po općinama, a prepreka je novac.
– Projekti se mogu realizirati, ali nositelji mogu biti jedinice lokalne samouprave. Imamo tri primjera, Grad Đurđevac, Općina Kloštar Podravski i Molve, a očekivati da će država financirati izgradnju, tu priču sam odslušao zadnjih 15 godina sigurno 15 puta. Takav pristup neće dovesti rješenju. Trebalo bi kao o predškolskom odgoju voditi brigu i o ovoj populaciji. Takav koncept Doma kao matice s ispostavama ne može saživjeti – zaključio je Koren.