Podravski favicon - Podravina i Prigorje - Koprivnica - Križevci - Đurđevac - Ludbreg - Aktualne vijesti - Zanimljivosti - Fotogalerije
ribiči protiv ministarstva

“Ribe ne ubijaju ribiči nego kormorani i hidroelektrane”

Odluka o zabrani izlova pojedinih ribljih vrsta iz rijeke Drave, za koje je ustanovljeno da im je populacija u padu, na području na kojem ribolovno pravo ima Zajednica ribolovnih klubova Koprivnica, kod brojnih je ribolovaca izazvala revolt. Za tu smo prigodu porazgovarali s nekima od njih, koji imaju desetljeća prakse, ali i iskustva ribolova na rijeci Dravi, ali su i živi svjedoci mijenjanja dravskog ekosustava.

Odluku ignorirati

Poznati podravski ribolovac, nogometni trener Ranko Celiščak – Cvele rekao nam je da bi tu odluku najradije ignorirao:

– To je suluda ideja. Svi bi se ribiči trebali udružiti da se pobunimo i ne prihvatiti takvu odluku koja nema veze s pameću. Zajednica ne bi smjela to dozvoliti. Drava se ne poribljava, a ono što bi trebalo jest držati režim vode na hidrocentrali kod Donje Dubrave kako bi se riba mogla mrijestiti i opstati – ističe Celiščak.

S njim mišljenje dijeli i drugi iskusni ribolovac iz Koprivnice Branimir Kalinić.

– Naše je područje najugroženije jer voda zna pasti i za metar i 30. Riba se mrijesti od 70 do 100 cm. Što se dogodi s mrijestom? Ne zna plivati i ostane na suhom. Zbog toga nema bolena, plotice, ali ni štuke – ističe Kalinić, nadodavši kako bi se umjesto zabrane trebalo pobrinuti o zadržavanju vodostaja.

Ima rješenja

– Rješenje je u vodnim stepenicama kakvih ima na drugim rijekama. Time bi se voda zadržala na istoj razini, a očuvao bi se i riblji fond. Tu se riba mrijesti bez problema – smatra Kalinić.

– Kod većih hidroelektrana postoje staze po kojima se ribe mogu vratiti, ovo što mi imamo je smrt za ribu – zaključuje Kalinić, rekavši da klimatske promjene rade svoje, podsjetivši na prošlogodišnji rekordno nizak vodostaj rijeke Drave.

Odluku u zabrani izuzimanja plotice kritizirao je i Stjepan Bukovčan – Lojz, poznati ribič i rijetko iskusni poznavatelj riba.

Lojz Jembrovec

– Plotica je riba koja se može omrijestiti na šodru i ne ovisi toliko o vodostaju. Dakle, zabrana izlova plotice nema nikakvo uporište. No, da je riblji fond u Dravi u nekoliko desetljeća prepolovljen, to je istina, ali zabrana izlova plotice i bolena tu neće pomoći, problemi su daleko širi. Niti problem s kormoranima ne može se zanemariti, oni su velika pošast za riblji fond – naveo je Stjepan Bukovčan.

Plotica

Ministarstvo odgovara

Zamolili smo Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja, koje je uvrstilo sporne odredbe u gospodarsku osnovu te plan upravljanja ribljim fondom, da pobliže objasni zašto je došlo do ovakvih odluka.

Riblje vrste, objašnjavaju u Ministarstvu, bolen i plotica su Uredbom o ekološkoj mreži i nadležnostima javnih ustanova za upravljanje područjima ekološke mreže utvrđene kao jedne od ciljnih vrsta područja ekološke mreže, odnosno područja očuvanja značajnih za vrste i stanišne tipove u području  Gornji tok Drave, a bolen predstavlja i jednu od ciljnih vrsta dravske akumulacije. Navedena područja ekološke mreže definirana su sukladno stručnim kriterijima iz Priloga I. navedene Uredbe, slijedom kojih bolen i plotica predstavljaju divlje vrste od interesa za Europsku uniju.

– Sukladno važećoj Reviziji plana upravljanja ribolovnim vodama ovlaštenika ribolovnog prava Zajednice športsko-ribolovnih klubova Koprivnica, udio bolena u ihtiofauni stajaćica iznosi 0,56 posto (brojčani udio) i 0,37 posto (maseni udio), u tekućicama je udio bolena 3,07 posto (brojčani udio) i 1,43 posto (maseni udio), a udio plotice u tekućicama iznosi 4,83 posto (brojčani udio) i 6,10 posto (maseni udio). S druge strane, udio utvrđenih stranih vrsta riba u stajaćicama crni somić (Ameiurus melas), babuška (Carassius gibelio), bijeli amur (Ctenopharyngodon idella), sunčanica (Lepomis gibbosus), pastrvski grgeč (Micropterus salmoides) i bezribica (Pseudorasbora parva), od kojih crni somić, sunčanica i bezribica na razini Europske unije predstavljaju invazivne vrste koje izrazito štetno utječu na zavičajne vrste i njihove stanišne uvjete, iznosi 19,43 posto (brojčani udio) i 25,31 posto (maseni udio), a udio utvrđenih stranih vrsta u tekućicama (babuška (Carassius gibelio), sunčanica (Lepomis gibbosus), riječni glavočić (Neogobius fluviatilis) i Keslerov glavočić (Neogobius kessleri) (Ponticola kessleri), od kojih sunčanica predstavlja invazivnu vrstu koja izrazito štetno utječe na zavičajne vrste i njihove stanišne uvjete, iznosi 4,83 posto (brojčani udio) i 4,06 posto (maseni udio) – objašnjavaju u Ministarstvu.

Branimir Kalinić upozorava da zabranu treba ignorirati
Ranko Celiščak smatra da zabranu treba ignorirati

Kontrola invazivnih vrsta

U nastavku odgovora stoji da je, s obzirom na to da očuvanje povoljnog stanja bolena i plotica, kao ciljnih vrsta, između ostalog, uključuje i kontrolu populacija stranih i invazivnih stranih vrsta riba neograničenim izlovom korištenjem dopuštenih ribolovnih alata sukladno Zakonu o slatkovodnom ribarstvu, izrađivač Revizije plana procijenio da je za bolena i ploticu, uzevši u obzir njihovo trenutno nepovoljno stanje zbog visoke zastupljenosti stranih i invazivnih stranih vrsta riba, u predmetnim ribolovnim vodama trenutno najprimjereniji režim “ulovi i pusti” ribolova, kako bi se, uz omogućenu provedbu i realizaciju neograničenog izlova svih utvrđenih stranih i invazivnih stranih vrsta riba uz provedbu režima neograničenog izlova amura u pojedinim ribolovnim vodama očuvalo, odnosno po mogućnosti i poboljšalo stanje populacija ciljnih vrsta bolena i plotica.

– Nadalje, potrebno je istaknuti da u narednom razdoblju, odnosno prije isteka važeće Revizije plana, ovisno o rezultatima praćenja stanja populacija bolena i plotice kao ciljnih vrsta te sukladno procjeni izrađivača Revizije plana, postoji mogućnost promjene režima u smislu definiranja određene dozvoljene količine ulova ovih vrsta, uz napomenu kako će za Dodatak Revizije, sukladno Zakonu o zaštiti prirode, biti potrebno provesti postupak ocjene prihvatljivosti za ekološku mrežu, naveli su u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

Kormorani nisu problem

Na naš upit o kontroli populacije kormorana u Ministarstvu su odgovorili da  Sukladno Zakonu o zaštiti prirode, iako veliki vranac nije strogo zaštićena vrsta jer nije naveden na Prilogu Pravilnika o strogo zaštićenim vrstama, na njega se sukladno članku 153. stavku 5. Zakona o zaštiti prirode odnose odredbe članka 153., stavka 2. Zakona o zaštiti prirode što znači da velikog vranca nije dozvoljeno namjerno hvatati, ubijati te uznemiravati u vrijeme razmnožavanja, te namjerno uništavati njegova jaja i gnijezda.

– Ipak, radi zaštite divljih vrsta biljaka i životinja, sprječavanja ozbiljne štete na ribnjacima i vodama, u interesu javnog zdravlja i sigurnosti ljudi, moguće je dozvoliti ove zabranjene radnje, ako se utvrdi da ne postoje druge pogodne mogućnosti te da takvo postupanje neće naštetiti održavanju populacije u povoljnom stanju očuvanja. Za izdavanje dopuštenja za provođenje zabranjenih radnji nadležno je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja – odgovorili su.

Iako se često spominje da veliki vranac uzrokuje značajno smanjenje ribljeg fonda na rijekama, kažu u ministarstvu da je potrebno imati na umu da se ova vrsta prirodno hrani ribom te da je u očuvanom ekosustavu prisutna ravnoteža u broju velikih vranaca i riba.

Nadalje, u Ministarstvu su potvrdili strahove ribiča da riblji fond smanjuje i onečišćenje te nagle promjene vodostaja kako zbog suša, ali i hidrocentrala. No, rješenja za to za sada nema, jer je ono skupo i teško provedivo. – Činjenica je da ribljem fondu hrvatskih rijeka prijete onečišćenja vode i promjene u vodnom režimu vodotoka, a da uza sva ta pogoršanja vodenih staništa ribojedne vrste ptica dodatno smanjuju brojnost riba. Čuvanjem prirodnosti toka i poboljšanjem kvalitete vode moguće je oporaviti riblje populacije do razine da utjecaj velikih vranaca na njih bude zanemariv – zaključili su u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

FOTO: Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Završio turnir županijskih klubova

FOTO Euri i pehari otišli prema Drnju i Starigradu, feštat će se noćas i u Herešinu

Sutra premijera novog travnjaka

FOTO Pogledajte nove dresove Slavena, drugačiji su od onog na što smo navikli

PRVENSTVO JE SVE BLIŽE, NAZIRE SE POMALO SASTAV ZA POLJUD

Mladi dragulji Jagušić i Marić kucaju na vrata prve ekipe, Boras, zasad, ispred Leškovića


Search

Upišite pojam koji želite pretraživati