Krumpirova zlatica najveća je štetočina u vrtu koja napada prvenstveno krumpir, ali i rajčicu i patlidžan. Sve se godine pojavi i toliko je opasna da može u potpunosti uništiti rasad. Ženke krumpirove zlatice su jako plodne i mogu položiti do 2000 jaja. Krumpirova zlatica ima mali broj prirodnih neprijatelja, a njome se hrane ježevi, krtice i fazani. Brojne su metode suzbijanja krumpirove zlatice, a s uništavanjem treba početi već u proljeće. Preporuča se poštivanje plodoreda odnosno da se krumpir ne uzgaja na istom mjestu duže od četiri ili pet godina.
Nakon što posadite krumpir u čašice jogurta stavite svježe oguljenu koru krumpira, ali tako da bude ispunjena 1/3 čašice. Ovako pripremljene čašice zakopajte između redova krumpira i to tako da je rub čašice u visini s površinom zemljišta. Nakon tri do četiri dana trebalo bi obići čašice i pokupiti insekte koji su u njih upali, a kore krumpira treba zamijeniti svaki put kad se osuše.
Krumpirove zlatice ne podnose miris trule kore crvenog luka. Prilikom sadnje možete staviti u vrt i malo kore od luka, ona će početi truliti i mirisom tjerati zlatice. Biljne vrste kao što su kamilica i grah svojim mirisom također tjeraju krumpirove zlatice. Usitnjenu borovu koru isto možete rasuti između biljaka ili možete napraviti preparat od borovih iglica.
Vjerovali ili ne u borbi protiv krumpirovih zlatica može pomoći i preparat od samih krumpirovih zlatica. Potrebno je sakupiti odrasle zlatice u posudu od 1 litre te ih potopiti u posudu s 20 litara vode i zatvoriti. One će uginuti i neko vrijeme plutati, a zatim potonuti na dno, za što je potrebno otprilike tjedan dana nakon čega je preparat spreman za upotrebu, no potrebno ga je razrijediti vodom jer nerazrijeđen može uništiti lišće krumpira. Taj preparat neophodno je razrijediti prvi put u omjeru 1:1, drugi put 1:2, a treći put u omjeru 1:3. Naravno, razne sorte krompira različito reagiraju i potrebno im je prilagoditi koncentraciju preparata, piše Kuhinja i zdravlje
FOTO ilustracija