Već svima dobro poznata potočarka biljka je koja se sadi u mjesecu rujnu i bere sve do proljeća, a mnogi ju smatraju i jednom od najzdravijih salata na svijetu.
Za rast i razvoj potrebno joj je jako puno vode i u prirodi raste na izvorima, potocima, rijekama i uz jezera. Prema procjenama Centra za kontrolu i prevenciju bolesti potočarka je preskočila kineski kupus, blitvu, špinat i ciklu te dobila čak 100 od 100 bodova obzirom na njezine brojne hranjive tvar jako dobre za ljudsko zdravlje, liječenje bolesti pa čak i oporavak sportaša.
Listovi potočarke bogati su vitaminima B1, B2, C i E te kalcijem, željezom i jodom, a ima više željeza od špinata i više vitamina C od limuna i naranče. Kako piše agroklub, studija objavljena u časopisu British Journal of Nutrition dokazuje da čak djeluje pozitivno i na karcinom. Redovita konzumacija manjih količina ove zdrave salate smanjiti rizik od raka prostate i debelog crijeva. Oblog od lišća čak djeluje na suzbijanje tumora žlijezda ili limfnih čvorova.
No, to nije sve. Potočarka je bogata aminokiselinama i antioksidansima,a poznata je i po svojim antimikrobnim svojstvima, što znači da može pomoći u uništavanju različitih štetnih mikroorganizama. Često kažu i da je prirodni diuretik, dakle može pomoći u izlučivanju toksina iz organizma kroz urin.
Potočarka je najzdravija kad se konzumira svježa. Često se koristi kao antibiotik, protiv upala mjehura i groznica, angina, grlobolja i protiv zubobolje, a osim što se koristi za unutarnju primjenu može se koristiti i za vanjsku kao oblog za razna kožna oštećenja i protiv opadanja kose, piše vrtlarica.
Trudnicama se ne preporučuje konzumiranje ove biljke i prekomjerna konzumacija može dovesti do nadraženosti želuca, mokraćnog kanala i mjehura
FOTO Facebook