Ako pogledamo u ne tako daleku prošlost, Križevčani se ne bi trebali libiti što prije dogovoriti oko spajanja njihovih Vodnih usluga s KC vodama. Ova prije svega politička odluka ili nedostatak iste mogli bi za posljedice imati iste probleme zbog kojih je i došlo do toga da je Vlada odlučila kako Vodne usluge nisu dovoljno velike da bi bile samostalni isporučitelj. Podsjetimo, gradski su vijećnici prošlog utorka odbili glasati za pripajanje Vodnih usluga. Točnije, primorali su gradonačelnika Marija Rajna da ovu točku skine s dnevnog reda kada je bilo jasno da niti HDZ-ovi vijećnici, koji su inače tvorili većinu s Rajnovim vijećnicima, neće glasati za ovu odluku. To su također odbili i vijećnici SDP-a. Oni su dobili nadopunu Dnevnog reda, a dan prije same sjednice dobili su ju i križevački vijećnici. Predlagatelj je upravo tvrtka Vodne usluge, preko direktorice Helene Kralj–Brlek, koja je križevačke gradske vijećnike upozorila koje su posljedice neprihvaćanja ovog spajanja, a koje je Vlada predvidjela posebnom uredbom, s ciljem smanjenja broja isporučitelja vodnih usluga i racionalizacijom poslovanja. Sporno je, kazali su u HDZ-u, pitanje vlasničkog udjela grada Križevaca, koji bi nakon spajanja u novoj tvrtki iznosio samo pet posto.
Neprihvatljivi uvjeti
– Neprihvatljivo nam je prihvatiti odluku po kojoj će Koprivničke vode imati 95 posto vlasničkog udjela. Materijale za sjednicu dobili smo dan prije sjednice i tražimo da se taj prijedlog makne s dnevnog reda. Jasno nam je da spajanje nećemo uspjeti izbjeći, ali idemo se probati izboriti barem za bolje uvjete. Na ovo ne možemo pristati – istaknuo je HDZ-ov Goran Hrg u čemu su ga podržali svi vijećnici, osim onih s liste gradonačelnika Rajna, kojeg je prozvao i oporbeni vijećnik Ivan Majdak.
– Postoje pravne mogućnosti po kojima Vodne usluge mogu dobiti puno povoljniji status. Neminovno je da će nam nakon pripajanja cijenu vode diktirati Koprivnica, koja je ekonomski jača od Križevaca, što će u konačnici značiti skuplje usluge za građane. Moramo dobiti neke garancije da će imovina Vodnih usluga koja ulazi u drugo poduzeće imati neke povlastice vezane uz izgrađenu infrastrukturu, kao i mogućnost da se Križevci napajaju vodom sa svojih izvora – rekao je Majdak, a prijedlog je odbijen iako je Rajn tvrdio da skidanje ove točke s dnevnog reda znači da se on kao član skupštine Vodnih usluga ne može izjasniti o stavu gradskog vijeća oko ovog pitanja. S druge strane, koprivnički su vijećnici jednoglasno podržali ovakav ugovor na sjednici vijeće dva dana kasnije. O nužnosti potpisivanja i spajanja, ali i o političkim konotacijama te mogućim posljedicama ako se odluka ne donese, govorio je koprivnički gradonačelnik Mišel Jakšić.
– Činjenica je da se Republika Hrvatska obavezala prema Europskoj uniji i Europskoj komisiji, što će napraviti sa samom reformom tog sustava. Vjerujem da vjerojatno ni jedna europska zemlja nema model da ima komunalni sustav u kojem je bilo 130 ili 140 vodno-privrednih poduzeća. Možda ih ima Njemačka, ali mala je razlika u broju stanovnika. U startu je bilo jasno naglašeno da ako očekujemo da netko u Hrvatsku ukrca milijarde eura, da od nas očekuje i da mijenjamo svoj sustav i da ga radimo na drugačiji način – naveo je Mišel Jakšić. Kako je spomenuo, razumljivo je da pojedini gradovi i pojedini gradonačelnici to doživljavaju kao određeni politički udar.
– Da sad previše ne farbamo javnost, vjerojatno bih i ja to tako doživio da mi je netko primjerice rekao da se Koprivnica mora spojiti s Budimpeštom zbog Europe. Da ne spominjemo hrvatske gradove – naveo je Jakšić i ponovio stav direktorice Kralj-Brlek o opasnosti da ako se spajanje ne dogodi, financiranje europskih projekata moglo bi biti ugroženo te dodao da će se jedno takvo veće i jače poduzeće sigurno lakše nositi s projektima da se vodovod, a posebno odvodnja, dovede u one općine na području Podravine i Prigorja koje još nemaju te mogućnosti.
Uredba s poslovima iz 2018. godine
Podsjetimo, Vlada je prilikom sastavljanja uredbe sagledala količine isporučene vode s datumom 31. prosinca 2018. godine. Na taj datum Vodne usluge d.o.o. Križevci nisu imale potpuno izgrađenu vodovodnu mrežu zbog svih problema oko izdvajanja od Komunalnog poduzeća d.o.o. Križevci. Međutim, izdvajanjem Vodnih usluga krajem 2017. godine omogućen je pristup sredstvima Hrvatskih voda pa je tako izgrađeno više od 40 kilometara nove vodoopskrbne mreže s velikim brojem novih priključenja na sustav vodoopskrbe. Uz to, povećala se količina isporučene vode na zakonom propisanu količinu od 800.000 m3, čime je ostvaren preduvjet za izuzeće od pripajanja većem isporučitelju. Tako gledano, sasvim je moguće da su Križevci ovom uredbom stvarno zakinuti, ali to ide na „dušu“ bivšim političkim strukturama na vlasti u Križevcima i okolnim općinama. Tamo se naime sve do 2017. godine nisu mogli dogovoriti koji će biti suvlasnički odnosi u Vodim uslugama, koje su se tada izdvajale iz Komunalnog poduzeća. Primjerice, Koprivničke vode su se iz Komunalca izdvojile 2013. godina, a saga u Križevcima trajala je dodatne četiri godine. Najviše je rasprave bilo oko zahtjeva općine Kalnik, na čelu s tadašnjim i sadašnjim načelnikom Mladenom Kešerom, koji je tražio značajan suvlasnički udio u novoj tvrtki. Njegov je argument bio taj da se crpilišta vode nalaze na području općina Kalnik pa bi zato i ona morala biti u prednosti nad ostalim općinama. Ostali suvlasnici, dakle grad Križevci (gradonačelnik je tada bio Branko Hrg op. a.) i okolne općine, s tim se nisu služili te je ta priča na kraju dobila sudski epilog. No u tom vremenu, budući da se nisu ispoštovale zakonske odredbe da javni isporučitelji vodnih usluga moraju biti samostalne tvrtke, a ne odjeli u Komunalnim poduzećima, nije bilo moguće ulaganje u vodovodnu mrežu i tako su izgubljene četiri godine. Križevci će završetkom projekta aglomeracije zasigurno ispunjavati sve uvjete, kako po isporučenoj vodi i broju korisnika, tako i po gubicima, ali ti argumenti nisu se uvažili. (md, sg)
FOTO arhiva