Batat, poznat i kao slatki krumpir, postaje sve češći gost u domaćim vrtovima zahvaljujući svojoj nutritivnoj vrijednosti i prilagodljivosti različitim uvjetima uzgoja. Iako se smatra relativno nezahtjevnom biljkom, batat ipak traži pažnju ako želite bogat i zdrav urod. Dobra vijest je da za njegov uspješan rast ne trebate posezati za skupim gnojivima. Sve što vam treba možda se već nalazi u vašoj kuhinji ili kompostnoj hrpi.
Jedan od najboljih saveznika u uzgoju batata svakako je kompost. Dodavanjem zrelog komposta u zemlju prije sadnje poboljšava se struktura tla, povećava sadržaj hranjivih tvari i potiče mikrobiološka aktivnost, što sve zajedno stvara idealne uvjete za razvoj korijenja. Posebno korisni su komposti dobiveni od biljnog otpada, pokošene trave i uvelog lišća.
Za dodatno jačanje korijena, prirodni drveni pepeo može odigrati ključnu ulogu. On je bogat kalijem, koji batatu pomaže da razvije snažan i zdrav korijenov sustav. Dovoljno je lagano posuti tanki sloj pepela oko biljaka, ali oprezno, jer u prevelikim količinama može uzrokovati alkalizaciju tla.
Kao prirodni eliksir za rast, pokazao se i čaj od koprive. Kopriva je prava riznica minerala, a njen fermentirani pripravak, kada se razrijedi i koristi za zalijevanje, osigurava biljkama dozu dušika i potiče zdrav razvoj lišća. Osim toga, redovita upotreba ovog pripravka jača otpornost biljaka na bolesti i štetnike.
Još jedna učinkovita kombinacija dolazi iz kuhinje. Talog kave i usitnjene ljuske jajeta. Talog kave obogaćuje tlo organskim tvarima i potiče aktivnost mikroorganizama, dok ljuske jajeta osiguravaju kalcij koji je važan za rast stanica i jačanje tkiva biljke. Ova smjesa se može jednostavno dodavati oko biljaka ili umiješati u kompost.
Za kraj, ne treba zaboraviti važnost malčiranja. Prekrivanje tla slamom, suhim lišćem ili čak piljevinom pomaže u očuvanju vlage, smanjuje rast korova i dugoročno poboljšava kvalitetu zemlje. Batat posebno voli stabilne uvjete vlage, a malčiranjem ćete mu upravo to omogućiti.
FOTO ilustracija