Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Sada se već znaju i rokovi do kada bi trebale biti uređene dvije zgrade u okviru koprivničkog Kampusa te izgrađen novi studentski dom. Iako se radi o dva odvojena projekta, oni su povezni u smislu razvoja akademske i visokoobrazovne strategije grada Koprivnice, ali i cijele naše županije. Projekti koji bi mogli biti vrlo važni za razvoj ne samo akademske scene, već i gospodarstva, što je prijeko potrebno za naš pomalo uspavani kraj, trebali bi biti završeni za otprilike dvije godine, no to je samo početak. Radi se o rekonstrukciji dviju zgrada u Kampusu koje trenutačno nisu u funkciji. Projekt vrijedan 6 milijuna eura podrazumijeva i potpunu rekonstrukciju zgrada i to do visoke roh-bau faze. Sve to dio je ITU mehanizma kojeg je realizirao grad Koprivnica.
– Vrlo brzo očekuje se raspisivanje natječaja za projektnu dokumentaciju i radove koji se tiču dvije zgrada sveučilišta kao i projektne dokumentacije za građenje studentskog doma. Riječ je o zgradama dva i pet, a očekujmo da bi radovi počeli u rujnu ove godine – naveo je Tomislav Golubić, gradski pročelnik za izgradnju grada koji je dao krajnji rok za realizaciju ovih projekata.
– Planiramo da bi učenički dom svakako bio gotov 2026. godine, a dvije zgrade Znanstveno-inovacijskog parka do kraja 2025. godine. Tako da bi za otprilike dvije godine imali zaokruženu priču oko Kampusa – naveo je Golubić.
Što se tiče studentskog doma, njega će financirati država. U državnom proračunu za 2024. godinu osiguran je iznos od 300 tisuća eura te iznos od 4,7 milijuna eura u 2025. godini. Dom bi bio izgrađen za stotinjak redovnih studenata, a moguće je i njegovo proširenje. Ovi infrastrukturni projekti dio su šire priče planova Sveučilišta Sjever u Koprivnici. Cilj je otvoriti kampus prema javnosti, gospodarskoj, ali i općoj te stručno-znanstvenoj. U planu je i gradnja novih prometnica i šetnica s ciljem da se poveže prostor Kampusa s gradom. Plan je, dakle, uspostaviti jedan moderan studentski grad, gdje će na jednom mjestu biti prostori za nastavu i stanovanje, rekreaciju i slično. Naravno, ne radi se samo o komforu, već i o potrebi.
– Što se tiče opremanja novih prostora, mislim da će to biti slatke brige. U suradnji s gradom, ali i prijavama na EU fondove, tu imamo mnogo prostora. Da bismo se prijavili na fondove moramo imati prostor. Sa sadašnjim kapacitetima pucamo po šavovima, puni smo pa i ne možemo prijaviti neki projekt jer za to nemamo prostora. Kad se rekonstruiraju ove zgrade, to će otvoriti mnogo novih prilika – naveo je Mario Tomiša, prorektor Sveučilišta Sjever.
U novim će prostorima moći niknuti novi start-upovi, koje bi pokrenuli studenti i spin-off tvrtke, koje bi bile u suvlasništvu sveučilišta. Dakle, kompanije bi ulagale u tehnologiju i provedbu ideja, koje bi pak dali stručnjaci sa sveučilišta uz korištenje modernih prostora i laboratorija, a pomoć će im se pružati i preko Poduzetničkog inkubatora. Tako je ideja da se primjerice Carlsberg i Podravka, kao domaće perjanice prehrambene industrije, uključe i budu partneri studija prehrambene tehnologije. No tko zna, možda i velike globalne kompanije poput Googlea pronađu nišu na Sjeveru, jer se ovdje studira i medijski dizajn, komunikologija, zaštita okoliša, logistika, ambalaža… Cilj je poticati studente na pokretanje poduzetničkih poduhvata, da svježe i inovativne ideje u sinergiji s postojećim gospodarskim subjektima u Znanstveno-inovacijskom parku nađu put do tržišta.
FOTO Sonja Badalić