Još u prosincu 2021. godine potpisan je sporazum Sjever, a realizacija projekata spomenutih u samom sporazumu bila je jedna od tema rasprave na sjednici Županijske skupštine. Oporba tvrdi da se projekti ili ne provode ili ne dovoljno brzo. Što se tiče samog sporazuma, radi se o strateškom dokumentu gdje su se definirali ključni projekti koji će se provoditi u Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj, Međimurskoj, Krapinsko-zagorskoj i Bjelovarskoj županiji. Vezano uz Koprivničko-križevačku županiju, projekti koji su istaknuti su Centar za liječenje boli i palijativnu medicinu, rekonstrukcija dvorca Inkey, izgradnja zgrade nove srednje škole u Koprivnici, terme u Kloštru Podravskom, intermodalni terminal u Križevcima te izgradnja brze ceste od Kloštra Vojakovačkog do Koprivnice.
Razne faze dogotovljenosti
Projekti su u različitim fazama realizacije, od onih sigurnih do krajnje neizvjesnih. Gotovo sigurno će se raditi rekonstrukcija dvorca Inkey, a projekt provodi Koprivničko-križevačka županija, koja je u tu svrhu dobila 10 milijuna eura nepovratnih sredstava te će sama uložiti još dodatnih 3,5 milijuna. Tu je već izabran izvođač radova. Projekt je podijeljen u dvije faze od kojih je novac osiguran samo za prvu. Ona predviđa obnovu starog dijela dvorca, uspostavljanje e-podrum – wine-bara, vinskog podruma i kušaonica vina s pratećim digitalnim sadržajima. Tamo će se posjetitelji moći informirati i kušati vina lokalnih vinarija. U prizemlju je predviđen restoran s ponudom autohtonih jela te kafić, kao i apartman i uredski prostor. Na prvoj etaži i potkrovlju bit će smještena tri apartmana i 10 soba. Tek u drugoj fazi predviđena je dogradnja novog dijela dvorca. Tamo bi se nalazio podrum s multifunkcionalnom kongresnom dvoranom te wellness centar. On će pak sadržavati saune i tuševe te hidromasažnu kadu, kao i prostor za masažu te garderobe. Uz to, u prizemlju i na prvoj etaži predviđeno je 14 soba.
Jedinstveni projekt u Hrvatskoj
Vrlo važan i specifičan je i projekt izgradnje Regionalnog centra za palijativnu medicinu i liječenje boli. On bi se u Koprivnici izgradio u krugu Opće bolnice „Dr. Tomislav Bardek“. Vrijednost projekta je oko 10,3 milijuna eura. Centar će se nalaziti na otprilike 3000 četvornih metara, u zgradi s prizemljem i dva kata. Kako mu i samo ime govori, bit će namijenjen liječenju palijativnih bolesnika. Radi se o onima koji boluju od neizlječivih bolesti, kao što su onkološki, pulmološki, kardijalni, neurološki i psihijatrijski bolesnici. Centar će se baviti liječenjem akutne i kronične boli te za cilj imati stvoriti životne uvjete podnošljivima za bolesnike koji boluju od terminalnih tj. neizlječivih bolesti. Sadržavat će ambulante, polikliniku, dnevnu bolnicu za palijativne bolesnike i stacionar s 30 kreveta. Ovaj Centar već je dio Mreže javne zdravstvene službe, što znači da će ga financirati HZJZ. Ovaj projekt, koji je jedinstven u Hrvatskoj, operativno provodi koprivnička bolnica.
– Projekti su gotovi te je ishođena građevinska dozvola. Sada tražimo način da zaokružimo financiranje. Isto tako, u ovaj projekt uključena je i rekonstrukcija bolničke ljekarne – naveo je ravnatelj Mato Devčić. Iz Ministarstva zdravstva pak doznajemo da bi uskoro moglo biti riješeno i financiranje ovog projekta.
– Regionalni centar je projekt koji je sadržan u Razvojnom sporazumu za sjever Republike Hrvatske, a odobren je od strane Vlade Republike Hrvatske, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Ministarstva zdravstva. Poziv za dodjelu bespovratnih sredstava objavilo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU – odgovorili su iz Ministarstva zdravstva. U širem kontekstu u Ministarstvu ističu da je izrađen Nacionalni plan razvoja palijativne skrbi te je u tijeku međuresorno usuglašavanje istog. Također, u ovoj se godini planira pokrenuti Program razvoja palijativne skrbi u Republici Hrvatskoj koji će biti financiran sredstvima 2. Švicarskog doprinosa. Glavne značajke Programa su edukacija dionika u palijativnoj skrbi i uspostava edukacijskih centara u svim županijama, informatičko povezivanje svih pružatelja usluga u palijativnoj skrbi kao i povezivanje na CEZIH te uspostava Nacionalne mreže za liječenje boli. Nadalje, novom Mrežom javne zdravstvene službe (Mreža) na razini primarne zdravstvene zaštite omogućeno je ugovaranje 130 palijativnih postelja u stacionarima domova zdravlja te 28 palijativnih postelja u ustanovama za palijativnu skrb, dok je na bolničkoj razini predviđeno ugovaranje ukupno 768 postelja za palijativnu skrb u bolnicama, od čega 551 u akutnim bolnicama i 217 u specijalnim bolnicama, što je povećanje za više od 30% u odnosu na prethodnu Mrežu.
Projekt za preporod Križevaca
Drugi isto tako vrlo važan projekt koji bi se realizirao Križevce bi mogao pretvoriti u prometno logističko čvorište, a radi se o intermodalnom terminalu. Terminal dobiva svoj puni smisao izgradnjom nove pruge od državne granice do luke Rijeka. Isto tako, u planovima HŽ-a je i potpuna rekonstrukcija pruge od Zagreba do Vukovara. Ideja terminala je da se na tom mjestu kamionski promet zamijeni željezničkim i obrnuto. Naime, izgradnjom ove moderne pruge, teret bi, primjerice, od luke Rijeka do Zagreba i cijelog središnjeg dijela Hrvatske došao vlakom do terminala te bi samo kraći dio svojeg putovanja imao kamionskim prijevozom do krajnje destinacije. Tako bi bilo i obrnuto, sva roba koja bi odlazila iz ovog dijela Hrvatske prema luci Rijeka u jednom smjeru pa prema Budimpešti u drugom ili prema Srbiju u trećem pravcu dolazila bi do terminala, gdje bi se kontejnerima prebacila na vlak. Već s ovih nekoliko činjenica jasno je da bi Križevci postali prometno čvorište, a to dakako podrazumijeva i razvoj popratnih industrija, izgradnju skladišnih prostora, mogućnosti razvitka gospodarstva i otvaranje proizvodnih pogona, upravo zbog izvrsne prometne povezanosti. No, realizacija ovog projekta još je upitna te se dinamika kreće dosta usporeno.
– Projekt intermodalnog terminala u Križevcima ovisi o napretku projekta rekonstrukcije postojećeg i izgradnje drugog kolosijeka na dionici Križevci – Koprivnica – državna granica. Pokrenut je postupak za izradu glavnog projekta za spoj u naš kolodvor, no isti se ne može završiti dok se ne napravi devijacija spoja od strane izvođača radova i utvrde točke sjecišta postojećeg kolosijeka. Zahtjev za darovanje nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske prvotno je podnesen Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, a s obzirom na to da je krajem prošle godine stupio na snagu novi Zakon o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, predmet je na postupanje predan Koprivničko-križevačkoj županiji. Županiji su predani svi dokumenti sukladno Uredbi o darovanju nekretnina u vlasništvu Republike Hrvatske te čekamo daljnje postupanje od strane Županije. Što se tiče financiranja, čeka se objava natječaja iz programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027., a gdje je među ciljevima naveden razvoj multimodalnosti i intermodalnosti – navode iz ureda gradonačelnika Marija Rajna.
Dokumentacija za srednju školu i terme
Sličan slučaj kao i s centrom za palijativnu medicinu je i izgradnja srednje škole Koprivnica i termi u Kloštru Podravskom. Dokumentacija za ova dva projekta je ili gotova ili blizu toga, ali još uvijek se traži način financiranja i u ovom trenutku isti nije poznat, niti se zna kada bi to moglo biti na redu. Izgradnja brze ceste od Kloštra do Koprivnice također je dio ovog sporazuma i premijer Andrej Plenković najavio je da bi ona trebala biti gotova do 2030. godine. Hoće li se u tom razdoblju stići napraviti ostatak cjelokupne dokumentacije, urediti imovinsko-pravni poslovi i izgraditi sama cesta, nije poznato, no dinamika kojom se taj projekt do sada realizirao daje nam za pravo sumnjati u to.
FOTO arhiva