Predstavnici tri sindikata radnika zaposlenih u Podravci i vodstvo prehrambene kompanije u petak su naprasno prekinuli kolektivno pregovaranje o poboljšanju radničkih prava i povećanju plaća! Dogodilo se to nakon trećeg sastanka obaju timova, a odluku o izlasku iz pregovora „donijelo“ je vodstvo Podravke jer nisu htjeli pristati na ključne uvjete sindikata.
Ova je tema objavljena u ponedjeljak u tiskanom izdanju Podravskog lista…
Može, ali tek u srpnju!
Temeljni zahtjevi sindikalista bili su povećanje minimalne osnovice i bruto dohotka, navodno između 15 i 20 posto. U Podravci su, kako navodi Denis Paradiš, prvi čovjek PPDIV-a, najjačeg sindikata i glavni pregovarač, odbili pregovarati o bilo kakvom povećanju plaća. U kojem postotku su tražili ukupno povećanje nije htio reći, tek dodavši da „iznos nije bitan, nego namjera“.
– U petak smo usuglasili prekid pregovora. Poslodavac tvrdi da nije u mogućnosti prihvatiti naš zahtjev. Nisu čak željeli pregovarati o bilo kakvom povećanju. Vidimo kakvi su rezultati unazad dvije godine, bez obzira na krizu, mislimo da su radnici zaslužili veće plaće – rekao je Paradiš i naveo kako su im u kompaniji rekli da se o tome može pregovarati eventualno tek u srpnju iduće godine kad će biti poznati poslovni rezultati kompanije za 2021.
I što sad? Upravo se formira mirovno vijeće koje bi trebalo riješiti ovaj spor, a ne dođe li do toga, sindikatima ostaje mirenje pred mjerodavnim Ministarstvom pravosuđa i uprave. Ne uspije li ni to, sindikati bi mogli raspisati referendum.
– To je treći korak, referendum prema radnicima koji bi omogućio eventualne radne akcije, poput štrajka – ističe Paradiš koji se nada da do toga neće doći i da bi već ove godine mogli opet za isti stol s vodstvom kompanije, uz dodatak kako ne pamti kad je pregovaranje završilo na ovaj način.
– U kompaniji ističu kako je prioritet ulaganje u proizvodnju i širenje, no pitam se što nam to vrijedi ako se ne ulaže u ljude. A ljudi, posebno kvalitetni, sve češće odlaze iz kompanije zbog disbalansa u plaćama između menadžera i radnika – kazao je Paradiš iz PPDIV-a.
Iz izvora bliskih pregovaračkom timu u Podravci doznajemo kako sindikati ne gledaju širu sliku te kako nije riječ o nepoštivanju ni radnika ni sindikata, nego činjenici da bi trenutno s njihove strane bilo neozbiljno pregovarati o bilo kakvom povećanju plaća. Navode kako u tom smjeru pregovori sigurno ne mogu ići. Podsjećaju kako je ove godine već povećana plaća u nekoliko navrata, a isplaćeni su i brojni dodaci i nagrade na plaću zbog rezultata i rada.
Garancija vodstva Podravke
– Uprava je pristala dosadašnja povećanja i prava koja su radnici dobili odlukama nove Uprave uklopiti u novi kolektivni ugovor. Također, Uprava daje garanciju da, unatoč nepovoljnom stanju s troškovne strane, posebno enormnog rasta cijene energenata i nesigurnosti na tržištu zbog krize i rata u Ukrajini, neće biti niti otpuštanja radnika ni smanjenja plaća – navodi izvor iz kompanije i dodaje kako je to u ovo vrijeme čvrsta i dobra garancija za radnike, uz dodatak da je nova Uprava značajna sredstva uložila i u poboljšanje kvalitete i uvjeta rada.
Također, potvrdili su iz kompanije kako to opet ne znači da do mogućeg povećanja plaća u bruto iznosu ne može doći, no hoće li se to dogoditi i u kojoj mjeri, treba vidjeti iduće godine kad će biti jasnije koliko su veći troškovi poslovanja utjecali na poslovne rezultate.
Veće plaće i do 28 posto
Vodstvo Podravke, od dolaska Martine Dalić na čelo Uprave, dvaput je značajno povećalo primanja podravkašima. Najprije na proljeće 2021. korekcijom koeficijenata primarno su povećane one najniže plaće, a cijeli paket obuhvatio je više od 3200 djelatnika Grupe. Ove godine u veljači stigla je nova odluka Uprave o povećanju plaća za 3200 djelatnika Podravke i Mirne.
Prema podacima iz kompanije, ta su dva povećanja, ovisno o radnom mjestu i radnom stažu, u rasponu od 18 do 28 posto, što je značajno više od stope inflacije (12,5 posto). U novčanom iznosu radi se o povećanju plaća u rasponu od 900 pa sve do 1200 kuna, u samo godinu dana. Kompaniju su ova dva povećanja koštala na godišnjoj razini otprilike 55 milijuna kuna. Treba tu dodati i nekoliko parcijalnih isplata godišnjih nagrada svim djelatnicima, poput one zadnje za listopad u iznosu od 750 kuna.
Ne treba zaboraviti ni ogromne investicije kompanije u poboljšanje uvjeta rada. Obnovljena je upravna zgrada u Starčevićevoj, energetski obnovljeni brojni pogoni i uvedena klimatizacija i nove linije, najavljena je i gradnja velikog logističko-distributivnog centra na Danici, ali i pogona za proizvodnju tjestenine, postavljene su i postavljaju se solarne elektrane na tvornicama… Dio je to petogodišnje strategije nove uprave koja predviđa više od milijardu kuna investicija u obnovu tvornica, gradnju novih i stavljanje tehnoloških procesa ukorak s 21. stoljećem. I to sve u samo godinu i pol dana otkako Podravka ima novu upravu.