Iako je koprivnički prvoligaš u posljednja dva kola uzeo šest bodova, a i realizacija je napokon proradila, čelnici Slaven Belupa tijekom dvotjedne prvenstvene pauze posegnuli su za još jednim napadačkim rješenjem. Tako se Hoxhi, Štrkalju, Ortizu, Šakoti i Nongohu pridružio Florian Kamberi (28), Albanac sa švicarskom putovnicom i bogatim igračkim iskustvom. Ukupno je kao profesionalac odigrao 267 utakmica i pritom zabio 76 pogodaka i ubilježio 21 asistenciju.
Dolazak novog stranca nije previše oduševio zahtjevnu koprivničku publiku, jer takvih primjera u posljednje vrijeme imali smo dosta, a malo koji od njih pokazao se pojačanjem. Slaven posljednjih godina „životari“ uglavnom na pogocima Krstanovića, kojeg više nema, te Hoxhe i Crnca. Ovaj zadnji je već otišao put Poljske, a realno je da će Hoxha, kao najbolji slavenaš i ponajbolje krilo lige, napustiti Koprivnicu tijekom zime. Što se tiče napadača, mimo nabrojane trojke, još uvijek pamtimo sezonu 2016/2017 kada su HNL-om žarili i palili Ivanovski – Ejupi – Heber, igrači koji su ostavili itekakav utisak u Podravini. Njihove napadačke sposobnosti začas su prepoznali jači klubovi i svi su prodani. Prvi u Hajduk, drugi Osijek, treći Rijeku.
Promašaj do promašaja
S obzirom na prvenstvenu pauzu, prilika je ovo da se podsjetimo tko je sve hodočastio kroz Koprivnicu u posljednjih pet sezona i koliko su skroman učinak imali u plavom dresu. Bio je tu Arb Manaj, koji se pokazao jednim od većih promašaja ikad, čovjek je u 23 utakmice zabio samo jedan gol. Bio je tu još Antonio Perošević, bez gola ili asistencije, Mathias Fanimo, bez gola i s jednom asistencijom te mladi Branšteter i Žuljević, koji su zajedno tek jednom tresli mrežu u HNL-u.
Sezonu prije pamtimo Hansela Zapatu, koji se pokazao vrlo dobrim, ali bio je igrač Šerifa i Slaven ga nije mogao zadržati. U to kratko vrijeme zabio je dva gola i upisao tri asistencije. Bljesnuti je znao i Törles Knöll, koji je te sezone (2021/2022) napustio klub. Došao je godinu ranije i u 40-ak utakmica zabio sedam golova. Mimo njih dvojice, ostali su bili za zaborav. Pritom mislimo na Nedima Hodžića i Mateja Monjca, koji nije pokazao ništa. Krstanović je te sezone za sve njih bio tata-mata!
Selimo još jednu godinu unazad (sezona 2020/2021), kada je to napadačko društvo bilo prilično šareno. Po našem travnjaku trčao je čak i bivši prvotimac Barcelone, Jeffren, koji se u Podravini zagubio sa samo jednim golom u 20-ak utakmica, a danas je na Tajlandu. Sjetit ćete se i Francka Etoundija, koji je danas bez kluba, Martin Boakye igra u Uzbekistanu, a Miroslav Iličić u Botosaniju iz Rumunjske. Njih trojica zajedno su zabili šest golova u Koprivnici, a jedan je te sezone pridodao i Ivan Delić, koji je bio na posudbi.
Hoxha je iznimka
Za razliku od njih, brojne simpatije koprivničke publike pokupio je Mateus Lima, igrač koji je klub napustio u sezoni 2019/2020. On je u 50-ak nastupa zabio sedam golova i upisao četiri asistencije. Mimo njega, te sezone gradskim stadionom trčkarali su već zaboravljeni Festim Alidema (nula golova i asistencija), već spomenuti Etoundi, Jeffren i Krstanović te mladići poput Davora Lovrena i Michele Šege.
Još ranije imali smo Rodriguea Bongonguija, Jean Philippa Mendyja, Mateja Jelića, Benjamina Tatara, Vicu Kendeša i takve pojedince koji su ovdje uzeli novac, bez da su išta napravili. Na nikome od njih Slaven, nažalost, nije zaradio ništa, a za sve njih Krstanović je bio doktor nogometa. Možemo mu sad pridodati Hoxhu te Crnca, mladića koji je jedini svojim transferom napunio klupsku blagajnu. Isto bi trebao napraviti i Hoxha, za kojeg se već interesira nekoliko klubova.
Zbog svega toga „pušemo na hladno“ i kada je Kamberi u pitanju. Na njemu je da nas sve razuvjeri. Prvu priliku imat će već u petak protiv Rudeša.
PROSJEK GODINA POČETNOG SASTAVA
Lokomotiva najmlađa, Hajduk najstariji, Slaven u zlatnoj sredini
Švicarski institut CIES Football Observatory, koji već gotovo tri desetljeća objavljuje istraživanja o nogometu temeljena na statističkim podacima, u svom najnovijem istraživanju objavio je podatke o prosječnoj starosti ekipa, odnosno početnih postava svih klubova u 75 najjačih liga svijeta, uključujući Supersport HNL. Prema istom, Lokomotiva je daleko najmlađa momčad u ligi, Hajduk je najstariji, a Slaven u zlatnoj sredini. Preciznije, prosjek Lokomotivine početne postave je 23,51 godina, Hajdukove 26,96, a Slavenove 25,39. Ispred Slavena su još Rijeka, Rudeš i Istra 1961, a iza Dinamo, Varaždin, Osijek i Gorica. Kada su u pitanju igrači iznad 30 godina, Slaven ih ima najmanje nakon Lokomotive.
Rodrigue Bongongui
Florian Kamberi
Torles Knoll
Mateus Lima
Jean – Philippe Mendy
Dilan Ortiz
FOTO Facebook