Krovno društvo drvne industrije Požgaj, Massive Holding, po svojem je direktoru izdalo zahtjev za predstečajni postupak. Kako se radi o društvu koje je upisano kao osnivač ostalih tvrtki koje čine drvnu industriju Požgaj, jednog od najvećih poslodavaca u ludbreškom kraju, za ovaj događaj postoji izraziti interes javnosti. Iza ove tvrtke, dakle cjelokupne grupacije koja se sastoji od povezanih tvrtki koje su podijeljene po vrsti proizvoda koje proizvode, je vrlo turbulentnih nekoliko godina. Kako smo već u nekoliko navrata pisali, Požgaj grupa bila je u sporu s Hrvatskom gospodarskom komorom, točnije Udruženjem drvno-prerađivačke industrije (HGK).
Čelni čovjek grupacije Požgaj, inače sa sjedištem u Velikom Bukovcu, pokraj Ludbrega, Nikola Požgaj, tvrdio je da unutar udruženja postoje lobiji koji drvnu masu Hrvatskih šuma dodjeljuju privilegiranim tvrtkama, a ne po kriteriju koji je određen i u kojem prioritet imaju oni koji proizvode finalni proizvod, nasuprot onih koji prodaju sirovinu. Zbog ovog spora, kojeg je velikobukovečka industrija na kraju nepravomoćnom presudom i dobila, ista je izgubila ugovor s Hrvatskim šumama, koje su po privilegiranim cijenama prodavale trupce domaćim tvrtkama drvne industrije. Sve to rezultiralo je gubitkom 300 radnih mjesta i velikom neizvjesnošću.
No, da se vratimo na predstečajni postupak. Društvo Massive Holding samo po sebi zapošljava desetak djelatnika, ali upisano je kao osnivač drugih tvrtki u holdingu, dakle društvo koje je u predstečaju ima vlasničke udjele u tvrtkama koje zapošljavaju preko 300 ljudi, većinom u Velikom Bukovcu. Isto je u blokadi računa s dugom od 681.000 eura. Vrlo je teško reći ima li ovaj predstečajni postupak kakvog ozbiljnog utjecaja na cijelu grupu, a onda, najvažnije, na radna mjesta, a do komentara direktora Nikole Požgaja nismo uspjeli doći. Možda je najzorniji prikaz poslovanja grupacije uvid u poslovanje najveće tvrtke, a radi se o tvrtki Massive Panels, koja je u 2023. godini, kako su naveli u poslovnom izvještaju koje je predano Fini, ostvarila pozitivan poslovni rezultat. Tako je bruto dobit bila 950 tisuća eura s oko 12 milijuna eura prihoda.
– To je značajno poboljšanje rezultata u odnosu na gubitak prije poreza, kamata i amortizacije ostvaren u 2022. godini od 50 tisuća eura, kada je poslovanje Društva bilo pod determinantnim utjecajem eliminacije Društva iz javnog poziva za prodaju trupaca za 2021. i 2022. godinu, provedenog od strane društva Hrvatske šume. Nakon razdoblja od dvije godine, u kojima Društvo nije imalo sklopljeni godišnji ugovor s HŠ o nabavci trupaca, Društvo je u svibnju 2023. godine potpisalo godišnji ugovor za 2023. godinu s HŠ na kvotu od 22.532 m3, što je za 10.679 m3 manje od kvote drvne sirovine iz 2020. godine, kada je Društvo zadnji put prije toga imalo sklopljen godišnji ugovor s HŠ, odnosno za 13.594 m3 manje od kvote drvne mase koja je po kriterijima javnog poziva trebala pripasti Društvu – naveli su u izvještaju poslovanja za 2023. godinu te dodali da je, unatoč manje dodijeljenoj kvoti od one koja je po propisanim kriterijima Društvu trebala pripasti, potpisani Godišnji ugovor značajan događaj za poslovanje, pošto je potpisivanjem istog Društvo ponovno nakon dvije godine dobilo pristup drvnoj sirovini od HŠ po cjeniku za ugovorne kupce.
No, da će 2024. godina biti izazovna za ovu tvrtku potvrdili su i u samom izvješću. Tamo navode da su od Hrvatskih šuma dobili samo 10.000 metara kubnih trupaca iako su, kako tvrde, pravdali potrošnju od 20.000 kubika.
– Prethodno navedeno ima snažan negativan utjecaj na operativno poslovanje Društva u 2024. godini, koje je ponovno prisiljeno na nabavku dijela sirovine od drugih dobavljača, pri čemu za jednaku kvalitetu sirovine plaća skuplje cijene u odnosu na one na koje ima pravo prema sklopljenom Okvirnom ugovoru s HŠ. Takvo poslovanje, povezano sa svakodnevnim promjenama na tržištu u vidu dostupnosti i samim cijenama sirovina koje prate utjecaj inflacije i nesigurnosti okruženja, uvelike stvara pritisak na stabilnost i likvidnost samog Društva – navode u Massive panels.
Sve to, ali i cjelokupna situacija oko ove za Hrvatsku vrlo važne industrije u smislu stagnacije najvažnijih tržišta, posebice onog njemačkog, znači vrlo neizvjesnu situaciju s poslovanjem. No, isto tako, tvrtka još uvijek očekuje presudu kojom traže više od 14,5 milijuna eura odštete od Hrvatskih šuma zbog prethodno spomenutog spora. Sve u svemu, ovaj zahtjev za predsetečajem treba promatrati s velikim oprezom i gledati kako će se kretati narudžbe s vanjskih tržišta, kao i kakvo će biti rješenje suda u vezi spomenutog spora. Sve to odredit će budućnost ove, za naš kraj prevažne, tvrtke.
FOTO arhiva