Peta godina stečaja tvrtke iz Svetog Ivana Žabna

Stečajni upravitelj ostaje bez 20 tisuća eura iz TPS grupe, 83 tisuće je već dobio

Tvrtka TPS grupa nastala je 2013. godine spajanjem tri lokalne tvrtke – Javor, Svetoivančanka i Trgoprom-servis. Unatoč impresivnom temeljnom kapitalu od 2,46 milijuna eura i registraciji za brojne djelatnosti, od poljoprivrede i prerade drva do ugostiteljstva, tvrtka je vrlo brzo upala u financijske probleme. Već godinu dana nakon osnivanja, u veljači 2014., tvrtka je bila prisiljena ući u postupak predstečajne nagodbe. Iako je nagodba s vjerovnicima uspješno sklopljena 2015. godine, nije bila dovoljna da tvrtku izvuče iz krize. U godinama koje su uslijedile često su se mijenjali članovi uprave, a zatim je krajem 2019. godine proglašen stečaj nad tvrtkom. Do tog trenutka račun tvrtke bio je neprekidno blokiran 121 dan, s ukupnim dugom od 811.000 eura.

Najviše dugovali bankama

Posebno zabrinjavajuća bila je situacija 33 radnika, kojima tvrtka nije isplatila nekoliko mjesečnih plaća. Ukupni dug prema radnicima iznosio je oko 88.500 eura, što znači da je svaki radnik u prosjeku ostao bez gotovo 2.700 eura, odnosno oko tri mjesečne plaće. Neki od radnika potraživali su i preko šest tisuća eura. Kao i mnoge druge tvrtke u stečaju, TPS grupa najviše je dugovala bankama – HBOR-u 3,77 milijuna eura, Centar banci 2,12 milijuna eura, a Slatinskoj banci 256 tisuća eura. Ukupna dugovanja, uključujući i ona osporena, premašila su 6,5 milijuna eura. Stečajni upravitelj Franjo Otročak susreo se s velikim izazovima tijekom postupka. Imovina tvrtke bila je razasuta na sedam lokacija, a pandemija koronavirusa dodatno je otežavala rad. Neke nekretnine bile su u suvlasništvu bivših vlasnika pa je tu bilo i dugih sudskih sporova. Unatoč tome, Otročak je uspio unovčiti imovinu u iznosu od respektabilnih 1,33 milijuna eura.

Bilo je puno krađa

– Za vrijeme stečajnog postupka stalno sam obilazio nekretnine i pokretnine kako bi se krađa imovine svela na najmanju moguću mjeru. Bilo je dosta krađa, ali policija nije uspjela pronaći počinitelje, a novca za zaštitarsku službu da čuvaju imovinu na sedam lokacija nije bilo – naveo je Otročak u svom zahtjevu za dodatnu nagradu. Sud, međutim, nije bio impresioniran ovim argumentima.

– Sud smatra da razlozi koje je stečajni upravitelj iznio ne opravdavaju određivanje dopunske nagrade jer se radi o redovnim poslovima koje stečajni upravitelj obavlja u stečajnom postupku – stoji u obrazloženju odluke. Treba reći i da je Otročak već dobio nagradu od 83.615 eura uvećanu za zdravstvene doprinose, što sud smatra primjerenim s obzirom na unovčenu imovinu. Iako je stečaj otvoren prije više od četiri godine, postupak i dalje traje. Tvrtka je čak predala financijska izvješća za 2023. godinu u travnju ove godine, što pokazuje da postupak namirenja vjerovnika još nije završen. S obzirom na veliku razliku između unovčene imovine i ukupnih dugovanja, jasno je da mnogi vjerovnici nisu i neće uspjeti naplatiti svoja potraživanja u cijelosti. (mš)

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Ludbreški majstor ponovno u akciji

Uzeo novac za popravak motora pa nestao

LOKALNI NOGOMET

FOTO Cvetkovčani kreirali preokret u Virju, remi Picoka i Križevčana, Ferdinandovac slavio na Fizešu

SVAKA ČAST ZA SNALAŽLJIVOST

VIDEO Kad ti život da limun, ti ga deni v bunker i otpelaj doma!