Kad u vrućim ljetnim noćima začujete neobične zvukove iz šumarka ili močvare, znajte, vrijeme je za priče koje se prenose s koljena na koljeno. U društvu vrsnog poznavatelja narodnih predaja, kazališnog umjetnika i autora Vida Baloga kolege s RKC-a zaronile su u mitološki svijet naših djedova i baka. Balog, autor knjige Hrvatska bajoslovlja, otkriva što to po noći svijetli, što šumi i tko to možda šapuće u mraku.
Posvečkari, svečuri i nevidinčići
Balog podsjeća na priču o svjetlećim kuglicama koje Podravci zovu svečuri ili nevidinčići. Dušice nerođene djece koje, vjeruje se, plešu s vilama kroz šume i močvare.
– U ljetnim noćima, osobito između Ivanja i Ilije, šume svjetlucaju, ne samo zbog krijesnica, već i zbog tih čudesnih pojava – kaže Balog, dodajući da znanstveno objašnjenje uključuje plinove iz tresetišta, ali da bajkovita priča oplemenjuje svakodnevicu.
Vile u šumama i vilinski krugovi
Ivanjske noći bile su najposebnije. Šumske vile tada izlaze, jašu konje, pletu im grive i ostavljaju tragove, krugove u travi. Ako konj osvane sav oznojen i raščupane grive, znalo se, vile su ga noću jahale. Ipak, susret s vilama znao je biti opasan, neki ljudi su „poludjeli“ nakon susreta s njima i nikad se nisu oporavili.
Vodeni duhovi i vodenjaci
Podravske rijeke čuvaju svoje tajne. Ondje žive vodenjaci, bića s velikim zelenim šeširom. Oni mogu prevrnuti čamac, utopiti čovjeka, pa čak i spremiti njegovu dušu u ćup. Ribari su im darivali kruh i pivo, moleći milost i dobar ulov.
Coprnice, voha i druge sjenke iz sumraka
Balog podsjeća i na coprnice koje su letjele na metlama, i na “vohu”, biće koje miriše djecu i uzima im identitet. Te su se priče pričale kako bi se djeca ranije vraćala kući, ali u njima uvijek ima zrnce opomene i mudrosti.
– Sve ove priče su podsjetnik da smo i mi, kao narod, dio veće priče, one koja ne završava s tehnologijom, već se obnavlja kroz sjećanja i kazivanja. Ne moramo bježati u izmišljene svjetove. Naši stari su već imali svoje bajke i one su bile stvarnije nego što mislimo – rekao je Balog.
FOTO ilustracija