Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista
Trenutni višegodišnji investicijski ciklus u i oko podravske metropole vjerojatno je i najveći u njezinoj povijesti, svakako najznačajniji nakon širenja proizvodne industrije prije otprilike pola stoljeća, koje je postavilo temelje za današnju Koprivnicu. Unatoč tome, mnogo je projekata još ostalo u „mirovanju“, poput Studentskog i Učeničkog doma, vanjskih bazena, pa i gotovo nepostojeće cjelogodišnje turističke ponude. O tim temama, ali i stanju u političkoj areni, kao i sudbini Podravke i što ona znači za Koprivnicu, razgovarali smo s gradonačelnikom Mišelom Jakšićem.
PL: Podravkina dionica zadnjih tjedana značajno raste. Neki investitori poput Nenada Bakića očito nešto znaju – pa poput njega – kupuju. Krije li se iza toga kakva eventualna Podravkina akvizicija ili moguća prodaja državnog udjela i bi li to bilo dobro za Koprivnicu i Podravkine radnike?
– Generacije su se odricale i utkale svoje trud i srce da bi Podravka izrasla u snažnu tvrtku. Danas su temelj Podravke kvalitetni i prepoznatljivi proizvodi i sjajna i kreativna radna snaga. Kada tome pridodamo jako dobre poslovne rezultate, veliki investicijski ciklus, rezultat i potencijal na izvoznim tržištima ne treba nas niti malo čuditi porast cijene dionica. Malo je tvrtki u RH koje u sebi nose takvu snagu i daljnji potencijal.
Posljednje svjetske krize i promjene u ekonomskim trendovima su nam pokazali koliko je važna poljoprivredna, prehrambena samodostatnost. Hrvatska tu prednost da bude samodostatna u proizvodnji hrane ima u svojim prirodnim resursima, a Podravka je definitivno tvrtka koja može i mora biti pokretač hrvatske poljoprivredne proizvodnje. Zločin prema našem kraju bi bio da se tvrtka proda, ponovit ću po ne znam koji puta da bez snažne Podravke nema snažne Koprivnice, kao što ni bez snažne Koprivnice nema snažne Podravke. Usto, takva prodaja bi bila jasan pokazatelj da Vladi RH i mirovinskim fondovima nisu na prvom mjestu građani ove zemlje i interesi države nego jedino interesi krupnog kapitala.
PL: Iz godine u godinu Podravka ima rekordnu dobit, i dalje je u državnom vlasništvu, isplaćuju se značajne dividende dioničarima. S druge strane događaju se – ako gledamo visinu plaća u konkurentskim kompanijama – minimalne korekcije plaća Podravkinih radnika. Jako je teško zadržati školovane mlade kadrove s plaćom ispod državnog prosjeka.
– Poslovni uspjesi Podravke definitivno su rezultat rada menadžmenta i radnika. To nas sve jako veseli jer je i to jedan snažan impuls u gospodarskoj snazi naše Koprivnice koja je, zahvaljujući snažnom gospodarstvu, jedan od najrazvijenijih i ekonomski najsnažnijih hrvatskih gradova. Naravno da pozdravljamo i svako dizanje radničkih plaća jer su oni to i odavno zaslužili.
Pozdravljamo svaki napor uprave u smjeru i dizanja plaća i revitalizacije naše poljoprivrede. No, moram naglasiti da na tim pitanjima puno jači vjetar u leđa trebaju dati i Vlada RH i mirovinski fondovi. Nije i ne smije jedini cilj biti povlačenje dobiti u državni proračun i isplate bonusa fondašima. Ne može društvo i država opstati bez zadovoljnih i pošteno plaćenih radnika, kao ni bez vlastite proizvodnje hrane, i nema te dobiti koja smije biti iznad toga. Nadam se da izvlačimo pouke iz svega onoga što se događa oko nas u proteklih nekoliko godina, gdje se puno ekonomskih paradigmi ili promijenilo ili palo u vodu.
PL: Zadnjih godina nema političkih trzavica između Grada i Županije, radite zajedno na nekim bitnim projektima za Koprivnicu. Kako ste zadovoljni odnosom na relaciji Zrinski – Nemčićeva? Bi li i na kojim područjima ta suradnja trebala i mogla biti bolja?
– Postoje i uvijek će postojati političke razlike, no one ne smiju biti zapreka za suradnju i korektan razgovor jer su nas i jedne i druge građani birali da zastupamo njihove interese i rješavamo njihove probleme. Na kraju dana, naša jedina boja mora biti Podravina i Prigorje i Hrvatska. Ono što zamjeram vlasti u Županiji je premalo energičnosti i pozitivne drskosti pa recimo i ambicioznosti u komunikaciji svega onoga što naš kraj zaslužuje.
Ne možemo šutke promatrati da stotine milijuna kuna odu odavde samo iz Podravkine dobiti, a s druge se strane ne može napraviti metar brze ceste prema Koprivnici jer se novac preusmjerava negdje drugdje, dok nama ostaje da budemo sretni što 30 godina slušamo jedna te ista obećanja. Neshvatljiva mi je gromoglasna šutnja kod izmjena Zakona o izbornim jedinicama, kojim je naša županija razbijena na dva dijela. U ovom slučaju niti župan niti njegovi partneri iz lokalnog HDZ-a nisu bili na strani svojih građana, svoje županije. U drugim su se županijama sve političke snage, bez obzira na stranačke boje, borile za nedjeljivost svoje županije, samo su kod nas ovi na vlasti šutke i pokunjeno promatrali kako nas dijele. Da su barem na simboličkoj razini pustili jedan glasić protiv podjele županije, sačuvali bi politički obraz. Ovako će im teško biti u nadolazećim izborima objasniti zašto su šutjeli onda kada se moralo govoriti.
PL: Bliže nam se parlamentarni izbori, je li SDP radio kakve procjene rezultata prema novim izbornim jedinicama i što očekujete od izbora sljedeće godine? Navodno prema posljednjim anketama za našu, IV. izbornu jedinicu SDP prolazi prilično dobro.
– Rade se i ankete i procjene i mogu samo reći da sam siguran da će SDP ostvariti rezultat iznad očekivanja. Najbolje tome u prilog govore i relativno svježi mjesni izbori u Koprivnici i Trogiru, kao i izbori za Gradsko vijeće u Varaždinu, gdje je upravo SDP ostvario uvjerljive pobjede. Imamo kvalitetne ljude, dio programa već se predstavlja, dio se sprema i sada je pred nama jedan težak, žestok rad na terenu i komunikacija s građanima. SDP će se u ovim izborima nametnuti kao glas onih koji žive od svog rada, a ne od kapitala, glas onih kojima nije dovoljna porezna reforma koja im na najniže plaće nosi sedam eura.
SDP će biti i glas onih koji ne mogu dočekati red na zdravstveni pregled jer nam je zdravstveni sustav u kolapsu zbog godina ponižavanja liječnika i medicinskih sestara. Bit ćemo i zagovornici građana koji se ne mire s tim da imamo najgore pravosuđe u EU, ali i onih koji ne žele da smo država koja štiti krupni kapital dok građane ne štiti nitko kad završe u raljama agencija za naplatu potraživanja. Velika većina naših građana želi uređenu državu u kojoj se cijeni rad i poštenje, u kojoj se može dobro živjeti od poštenog rada, a SDP je upravo glas takve Hrvatske. Na nama je da dopremo do naših ljudi i pokažemo kakvu Hrvatsku želimo, da je naša Hrvatska sasvim drugačija od one HDZ-ovske kojoj je glavni motor svima poznata izreka istaknutog člana te stranke „tko je jamio, jamio je“. Ne želim se pomiriti s takvom politikom, s takvom logikom koja je u korijenu protiv pravednosti i poštenja, protiv marljivosti i sposobnosti.
PL: Kakav je vaš, a kakav stav stranke oko novih izbornih jedinica i činjenice da je Podravina u jedinici s Osijekom, a prigorski kraj i Sokolovac te Rasinja u jedinici s dijelom Zagreba? Što stoji iza te podjele?
– Iza te podjele stoji „najveći“ hrvatski ekspert za pravosuđe i izborni sustav Vladimir Šeks, kreator hrvatskog pravnog sustava, veliki „meštar“ hrvatskog pravosuđa, čovjek koji je jedan od glavnog krivaca za stanje u našem pravosuđu. Naravno da bih volio da je i naša županija ostala cijela kao, recimo, Bjelovarska, Međimurska, Varaždinska ili Krapinsko-zagorska. To je prirodna želja i izraz bliskosti sa svojom sredinom. Očito je u nekim drugim županijama lokalni HDZ bio puno sposobniji u zaštiti interesa svojih građana.
Gledamo li pak nacionalno cijeli taj postupak, moram reći da je katastrofalno i ružno da se sve odvijalo bez javnosti, struke, oporbe. HDZ s jedne strane voli u Bruxellesu pokazivati lijepo uređeno europsko lice, a kod kuće balkansko naličje koje je sličnije Orbanu i Vučiću nego Europi kojoj Hrvatska pripada. Ali, zaključimo ovu temu. Idemo se boriti i pokazati našim građanima da Hrvatska može biti bolja, uređenija i pravednija država. Kad je riječ o županijama, gradovima i općinama u našoj budućoj izbornoj jedinici, mogu reći da nas puno toga spaja. Uostalom, spaja nas i naša Drava, a spaja nas i puno toga lijepog iz prošlosti, pa i u vremenima vlaka Podravke. Uvjeren sam da zajedno možemo puno toga napraviti.
PL: Koprivnički turizam – izuzev nekoliko dana Renesanse i prigodnih prazničnih festivala te pojedinačnih inicijativa koje su organizacijski na razini – zapravo ne postoji. Zašto Koprivnica ne može biti poput Đurđevca i kakva je vaša vizija koprivničkog turizma?
– Renesansni festival definitivno je ponos naše Koprivnice, ali i pokazatelj da se uspješna turistička priča može napraviti i u Koprivnici. Slažem se da su nam potrebni novi iskoraci na polju turističke ponude. Sagradili smo školu na Podolicama, sportsku dvoranu Vinko Zember, vrtić u Starigradu, novi poduzetnički inkubator, rekonstruirali trgove, gospodarstvo nam je u velikom investicijskom ciklusu. Jedan od sljedećih zadataka nam je ekipiranje i razvoj našeg turizma. Imamo prostora i za podizanje turističke infrastrukture, ali i naših OPG-ova i privatnih inicijativa koje uz partnerstvo s Gradom mogu dati dodatan turistički sadržaj.
PL: Najavljena je gradnja dva nova vrtića. Hoće li njima napokon biti riješen nedostatak kapaciteta? Hoće li to ikako utjecati na privatne vrtiće, a posebno na obrte za čuvanje?
– Nakon novog vrtića u Starigradu i proširenja kapaciteta vrtića na Vinici, pred nama je gradnja novih vrtića na Bajeru i u Herešinu. Kapacitet tih će dvaju vrtića biti za 300 klinaca i klinceza, a vrijednost same investicije malo manje nego u OŠ Podolice. Mislim da to dovoljno govori o veličini i značaju tog ulaganja. Vjerujem da s time dugoročno rješavamo pitanje kapaciteta. Privatnim vrtićima i dadiljama ćemo i dalje biti najveći mogući partner, kao i sve ove godine. Kad pričamo o cijenama, mislim da se danas više nitko ne usudi ništa prognozirati i obećavati s obzirom na sve ono što nam donosi inflacija. No, danas se o tome ne razmišlja i sigurno je da će Koprivnica i dalje biti grad s jednom od nižih cijena vrtića, kao i s jednim od nižih cijena vode i odvoza otpada.
Kad spominjemo odgajateljice, moram reći da smo imali nekoliko setova dizanja njihovih materijalnih prava u protekle četiri godine i sigurno je da ćemo to nastaviti i dalje jer one to zaslužuju. To su osobe koje odgajaju našu djecu, brinu o njima, i žalosno mi je i smiješno kad se cijela država kune u demografiju i mladost, a ta ista država niti ne pita za njihova prava.
PL: Kada će se promet u Koprivnici normalizirati? Imamo aglomeraciju, obnovu prometnica, gradnju pruge, obilaznice, rotora, cesta i sve je to nekako došlo u isto vrijeme? Je li bilo moguće bolje planirati ove radove i što reći građanima koji svaki dan imaju osjećaj kao da žive u Zagrebu?
– Svjestan sam da trenutne gužve stvaraju nervozu, ali aglomeracija, drugi kolosijek, nadvožnjak i rotori projekti koji su našem gradu i našem okruženju vrlo bitni. Uopće neću govoriti o milijunskim vrijednostima tih projekata, a radi se o stotinama milijuna eura, već o tome što ovi projekti donose u budućnosti. Njima se dramatično nabolje mijenja povezanost, prohodnost, sigurnost, kvaliteta života, vizura naše Koprivnice. I znam da je ovih dana teže funkcionirati, prometovati u našem gradu. Upravo zato i molim naše sugrađanke i sugrađane za još malo strpljenja. Uvjeren sam da ćemo vrlo skoro svi biti jako ponosni na ove iskorake koje danas zajedno radimo. Planovi su, naravno, postojali, ali nitko nije prije par godina mogao očekivati koronu, probleme u nabavi materijala pa i probleme s radnom snagom, što je sada dovelo do preklapanja koja značajno usporavaju prometovanje.
PL: U najavi je nekoliko projekata, neke radite samostalno, neke u suradnji sa Županijom. Što je sa Studentskim domom u Kampusu, što je s Učeničkim domom, hoće li se graditi vanjski bazeni, kako mislite riješiti problem nedostatka prostora Glazbene škole i kakva je budućnost sajmenog ponedjeljka na Sajmištu, jer mnogi se građani bune na ogroman nered koji tamo nastaje nakon odlaska prodavača i kupaca?
– Učenički i Studentski dom projekti su u kojima smo spremni biti partneri Županiji, Sveučilištu Sjever i resornom Ministarstvu. Privatni investitor očito se nije pomaknuo unatoč svim obećanjima. Mislim da je Koprivnica zaslužila oba doma, pogotovo ako uzmemo u obzir da ih je u drugim gradovima gradila država. Bazeni, kao i muzejski trg, prijavljeni su na EU fondove.
Škole predvođene OŠ Braća Radić spremamo se prijaviti na NPOO i time omogućiti jednosmjensku nastavu za cijeli grad, a naravno da je u tom paketu i plan riješiti prostorne probleme koje ima Umjetnička škola. Zaslužili su to svojim radom i rezultatima. Čekaju nas i novi rotori, rekonstrukcija Starčevićeve pa i još neka iznenađenja. Sajmeni dan naša je tradicija, ali svakako ću prenijeti kritiku da se red i urednost digne na veći nivo.
PL: Očekuje nas uskoro i realizacija velikog financijskog paketa ITU. Kad će stići prvi novci i što se najprije počinje raditi i kada? Što će biti, primjerice s tržnicom za vrijeme radova – hoće li morati biti izmještena?
– Dodijeljena nam je odluka da smo postali ITU grad. To je stvarno bila kruna višegodišnjeg lobiranja i stvarno je veliko zadovoljstvo da smo uspjeli. Sada očekujemo odluku o dodjeli financijskih sredstava i bacamo se na posao. Puno toga već je u velikoj fazi spremnosti i uvjeren sam da ćemo s našim partnerima iz okolnih općina napraviti sjajan posao za naš kraj. Čeka nas ulaganje u javni prijevoz, razvoj naših OPG-ova, čuvanje naših kulturnih točaka, povezivanje sa stazama. Svakako je važno i ulaganje sa Sveučilištem Sjever gdje dodatno dižemo kapacitet našeg Sveučilišta koje se s ovim projektom dodatno okreće i prema našem gospodarstvu.
Tržnica i nova knjižnica projekt su koji ide na arhitektonski natječaj i jedan će od glavnih uvjeta biti kako na tom prostoru osigurati normalan rad našim OPG-ovima. Doista veliki projekti i veliki novi iskoraci za naš grad i kraj. Usudio bih se reći da je ovo trenutno jedan od najvećih investicijskih ciklusa u životu naše Koprivnice, kojim će se život u našoj Koprivnici učiniti još boljim.
KRITIKE O RK PODRAVCI VEGETI
Obrvan je osoba koja može donijeti promjene u klubu
PL: Grad kao vlasnik RK Podravke Vegete posljednjih se mjeseci našao na „udaru“ dijela javnosti zbog smjene trenera Antonija Pranjića i dolaska Ivice Obrvana. Možete li pojasniti tu vašu odluku da u Koprivnicu ipak dođe iskusnije i provjereno ime?
– Kada znamo što RK Podravka Vegeta znači u hrvatskom pa i europskom rukometu, tada je svima jasno da posljednjih nekoliko godina ne možemo biti zadovoljni niti s hrvatskim niti s europskim rezultatima. Predugo se zanemarivala domaća baza i u jednom je trenu sve došlo na naplatu. Naravno da su nam potrebne promjene u funkcioniranju i procjena struke je da je Ivica Obrvan osoba koja može donijeti tu promjenu. Kao što je i procjena struke da nam je potreban snažniji razvoj našeg omladinskog pogona. Tu promjenu ženski rukomet duguje svojoj bogatoj povijesti kluba i rukometnoj tradiciji, našoj publici koja stvarno i istinski voli rukomet, kao i sponzorima koji podržavaju naš klub. Suradnja s glavnim sponzorom dobra je i vjerujem da dolaze bolji i vedriji dani za naš ženski rukomet.
O DOGRADNJI GRADSKOG STADIONA
Zaslužujemo potporu HNS-a i UEFA-e
PL: Još jedan sportski, ali i ne samo sportski projekt je dogradnja i modernizacija stadiona. Pričalo se o financijskim paketima HNS-a u UEFA-e, no zadnjih je mjeseci sve utihnulo.
– Postoji komunikacija između Grada i Slavena Belupa. Dogovoreno je da se odrade sastanci s HNS-om, UEFA-om, Ministarstvom i da se utvrdi koje su to mogućnosti financiranja i u kojim iznosima. Osobno sam stava da tradicija Slavena Belupa u HNL-u zaslužuje pomoć navedenih institucija u realizaciji ovog velikog projekta. Nakon toga nas očekuje priprema natječaja za varijante nadogradnje i standarda stadiona, kao i uvjeta omladinske škole koju isto tako, kao i u rukometu, smatram da moramo podići na još veći nivo.
Uvjeren sam da u sinergiji Grad-Slaven Belupo imamo dovoljno sposobnosti i dobre volje da iskoristimo svaku priliku za ovaj doista kapitalni projekt u budućem razvoju nogometa u Koprivnici.
FOTO: Nikola Wolf