Hrvatska reprezentacija osoba s invaliditetom u sportskom ribolovu osvojila je brončanu medalju na 26. Svjetskom prvenstvu koje se održalo od 16. do 22. lipnja na rijeci Sorraia u portugalskom gradu Coruche. Nakon što su već tri puta osvajali titulu svjetskih prvaka te isto toliko puta završavali kao viceprvaci, hrvatski ribolovci su i ove godine potvrdili klasu i ponovno stali na pobjedničko postolje.
Uz ekipni uspjeh, ostvareni su i odlični pojedinačni rezultati. Igor Terzić završio je na osmom mjestu, Nikola Geček jedanaesti, Željko Kljajić trinaesti, Ivica Bonino Hasan zauzeo je 28. mjesto (natjecao se samo drugi dan), dok je Mensur Rošić završio na 29. mjestu (natjecao se samo prvi dan).
– Nisu nam se baš poklopile pozicijama, prvi dan nismo imali sreće u našem sektoru, bio je slabo hranjen, no zato smo drugi dan ubacili u šestu brzinu – rekao je izbornik reprezentacije, Ludbrežanin Dražen Filipović. Uz njega, stručni tim činili su trener Kristijan Kosmačin te asistenti Danko Bregović, Petar Pregiban, Srečko Sieber, Kristijan Varašević i Vladimir Šovagović.
Filipović ističe da uvjeti nisu bili jednostavni, govori kako rijeka Sorraia podsjeća na Bednju, no tri puta je šira, a među uobičajenim slatkovodnim vrstama pojavljuju se i morske ribe poput cipla i bukve zbog blizine oceana.
– Atmosfera je bila napeta od samog početka. Iako je natjecanje službeno krenulo u petak, događaj je zapravo započeo već u ponedjeljak. Treninzi su bili natjecateljski, svi su pratili ulove i lokacije, gotovo kao da je riječ o pravom natjecanju – istaknuo je Filipović.
Bez obzira na sjajne uspjehe, Filipović naglašava kako ovaj sport u Hrvatskoj još uvijek nema zasluženu medijsku pažnju.
– Nažalost, kod nas ovaj sport nije toliko razvikan, ne posvećuje se toliko pažnje kao vani. Od same organizacije, zato mi to i forsiramo. Sljedeće smo se godine uspjeli izboriti za domaćinstvo, natjecanje će biti u Ivancu. Da probamo to malo i u Hrvatskoj pogurati, ali očito to kod nas nije toliko interesantno kao vani. Naime vani, pogotovo u Italiji, Mađarskoj ili Francuskoj, to su države koje većinom proizvode ribolovni pribor. To je najveća razlika, a možda i ključ našeg uspjeha jer mi živimo za ribolov, a oni od ribolova. Naravno da su oni kvalitetnije opremljeni, od opreme, mamaca i svega, ali ne „kaskamo“ baš toliko. Vani je sve to na puno većoj razini. Zato i mi sad forsiramo čim više sličnih natjecanja u Hrvatskoj, da ipak pokažemo da spadamo reme uz rame s njima, ako ne i stepenicu više, što smo i do sad pokazivali – prepričava Filipović.
– Mediji nam rijetko daju prostor, tek smo jednom bili u kratkom televizijskom prilogu, što je iznimka. Sve u svemu, naš sport je slabo popraćen – požalio se izbornik.
Sljedeće godine Hrvatska će imati priliku ugostiti najbolje ribolovce svijet jer će se Svjetsko prvenstvo za osobe s invaliditetom 2026. održati na Ivanečkim bajerima, a izbornik Filipović nada se boljoj i većoj popraćenosti.
– To je ono što kažem ljudima i pokušavam objasniti, treba to doživjeti i vidjeti, kako ti ljudi koji su bez ruke, bez noge, slabovidne osobe, kako one manevriraju tim priborom, to je nešto fascinantno – zaključuje Filipović.
FOTO Ribička reprezentacija osoba s invaliditetom