Tvrtka INEXALL d.o.o. iz Zagreba planira izgradnju pogona za proizvodnju stočnog kvasca u Đurđevcu, u sklopu Poslovne zone A-sjever. Radovi bi trebali započeti u prvom kvartalu 2025. godine, a završetak i početak proizvodnje očekuju se početkom 2026. godine, vidljivo je iz Elaborata zaštite okoliša koji je ovih dana objavljen na stranicama Ministarstva zaštite okoliša.
Nusproizvod pivarske industrije
Buduća tvornica kao glavnu sirovinu za proizvodnju koristit će pivarski otpad s viškom kvasca, koji nastaje u procesu proizvodnje piva. Ovaj nusproizvod pivarske industrije sadržava proteine, vitamine B kompleksa i minerale, zbog čega se koristi kao dodatak hrani za stoku i kućne ljubimce. Prema planu, postrojenje bi godišnje trebalo proizvoditi do 720 tona stočnog kvasca. Pogon bi trebao biti smješten unutar Poslovne zone A-sjever, na lokaciji koja ima osiguran kolni pristup s južne strane, a u neposrednoj blizini nalaze se trase postojećeg i planiranog plinovoda. Udaljena je 300 metara od građevinskog područja naselja i 100 metara od planirane županijske ceste. Ukupna površina objekta iznosit će 1.564 m², a uz proizvodni dio uključivat će i skladišne prostore te vanjske tankove za skladištenje sirovina. Zanimljivo je spomenuti i da će se proizvodnja stočnog kvasca odvijati u nekoliko faza. Prvo će se pivarski otpad ispumpavati u spremnike za taloženje kapaciteta 100.000 litara, gdje će se zagrijavati na 50-60°C tijekom 12 do 24 sata. Nakon taloženja, istaloženi kvasac premještat će se u nove spremnike, gdje će se zagrijavati na 75°C uz kontinuirano miješanje. Sljedeći korak je sušenje kvasca u sušari kapaciteta 120 kg/h, čime se sadržaj vlage smanjuje na 10%. Nakon toga, kvasac se melje, pakira u vreće od 25 kg i skladišti.
Tretiranje otpadnih voda
Kako bi se umanjili potencijalni negativni utjecaji na okoliš, u pogonu će se primjenjivati mjere smanjenja emisija buke, prašine i neugodnih mirisa. Otpadne vode iz proizvodnje bit će mehanički i kemijski tretirane prije ispuštanja u kanalizaciju, kako bi se zadovoljili ekološki standardi. Analiza utjecaja klimatskih promjena pokazala je da projekt nije podložan značajnim rizicima, no preporučeno je razmatranje postavljanja solarnih panela kako bi se smanjila potrošnja električne energije i povećala energetska održivost. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije još je u kolovozu prošle godine donijelo mišljenje da za ovaj projekt nije potrebna dodatna procjena utjecaja na okoliš, čime je potvrđeno da neće imati značajan negativan učinak na ekosustav. Vrijedi spomenuti i da je za izgradnju ove tvornice prva građevinska dozvola izdana još 28. studenog 2022. godine, ali kasnije je izmijenjena jer je došlo do promjene investitora. Inexall d.o.o. službeno je preuzeo projekt nakon konačne izmjene dozvole 25. lipnja 2024. godine. Iako točan broj novih radnih mjesta nije preciziran, dokumentacija navodi da bi projekt trebao donijeti dodatno zapošljavanje. Tvrtka INEXALL d.o.o. trenutno zapošljava troje ljudi, prema podacima s portala CompanyWall. (mš)
FOTO arhiva