Zabrinjavajući podaci o zlouporabi alkoholnih pića

U našoj se županiji sve više umire od alkohola

Problem s prekomjernim pijenjem alkohola u Koprivničko-križevačkoj županiji izražen je na razini države te naša županija spada u one s najizraženijim problemom u vezi zlouporabe alkohola. Do tih se podataka došlo u sklopu istraživanja kroz projekt „Zdravih županija“ te je ta tema stavljena u javnozdravstvene prioritete u županiji. Posebno su zabrinjavajući podaci o broju mladih ljudi koji se javljaju na Savjetovalište za mlade. Međusektorskom suradnjom Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti s prekršajnim sudovima, centrima za socijalnu skrb, Policijskom upravom Koprivnica te Općinskim državnim odvjetništvom iz Koprivnice, od 2009. provode se programi Savjetovališta za mlade (14-21 godine starosti) i Savjetovalište za odrasle s problemom prekomjernog pijenja alkohola (od 21 godine starosti). Broj osoba, navedeno je u izvještaju županijskog Zavoda za zdravstvo, koje se javljaju u Savjetovalište za mlade i odrasle s problemom prekomjernog pijenja alkohola je porastao.

– No, treba naglasiti kako taj broj varira jer se osobe zbog problema prekomjernog pijenja u naš Centar javljaju prvenstveno po preporuci i rješenju CZSS i suda, nešto sa psihijatrijskog odjela Opće bolnice Koprivnica, a zanemarivo malo jer dolaze samoinicijativno ili ih upućuje obiteljski liječnik koji je prepoznao problem. Liječenje ovisnosti o alkoholu započinje pretežno institucionalno, u bolnici ili u Savjetovalištu Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti, a može se nastaviti u klubovima liječenih alkoholičara (KLA) koji djeluju kao udruge građana – stoji u izvještaju. Na području županije djelovala su četiri kluba, dva u Koprivnici te po jedan u Križevcima i Sv. Ivanu Žabnu, a koji rade u ukupno pet terapijskih grupa. Također je evidentno smanjenje broja osoba koje se uključuju u rad klubova, prvenstveno jer nema redovitog „dotoka“ novih članova.

– Naime, novi članovi u klubove dolaze pretežno nakon liječenja u bolnici, a zbog opće društvene klime prema liječenju alkoholizma, društvene nebrige te stigmatizacije, sve je manji broj osoba koje se nakon liječenja u zdravstvenim ustanovama odlučuju na nastavak liječenja i rehabilitaciju te socijalnu integraciju u KLA. Dodatnom pogoršanju stanja 2020.-2022. pridonijela je i pandemija COVID-19 bolesti – naveli su stručnjaci iz HZJZ-a. Posebice su zabrinjavajući podaci o smrtnosti zbog bolesti jetre, a oni su dobar pokazatelj proširenosti alkoholizma. Te brojke rastu iz godine u godinu. U 2022. godini su zbog posljedica prekomjernog pijenja ukupno umrle 52 osobe, od kojih su oko četiri petine, odnosno 87%, bili muškarci. Zbog alkoholizma je umrlo 17 osoba, (15 muškaraca i 2 žene), a od alkoholne ciroze jetre umrlo je 35 osoba, a njih 30 (86%) bili su muškarci.

– Prateći trendove duži niz godina, može se reći kako smrtnost od ciroze jetre većinom raste, a 2022. zabilježena je najviša stopa u dvadesetak godina praćenja – navedeno je u godišnjem izvještaju Zavoda. No postoje i dobre vijesti. Tako je prema istraživanju Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti 2022. godine 20,5% srednjoškolaca navelo kako nikada ne konzumira alkoholna pića. To, kazali su u izvještaju, budi optimizam jer se u odnosu na prijašnja dva istraživanja, znači u zadnjih 10 godina, povećao broj učenika koji nikada ne konzumiraju alkoholna pića, a istovremeno je smanjen broj onih koji svakodnevno konzumiraju alkoholna pića. Istraživanja pokazuju kako se alkohol najviše konzumira prigodno (nekoliko puta godišnje) te prilikom mjesečnih izlazaka (nekoliko puta mjesečno). U šestim razredima osnovnih škola, od 2001. do 2024., Centar je provodio preventivni program „Otvoreni kišobran“. Istraživanje u školskoj godini 2023./2024. pokazalo je kako 63% učenika šestih razreda osnovne škole ima iskustvo s pijenjem (probali alkoholno piće, piju povremeno ili stalno), dok 37% učenika nije probalo alkoholna pića.

– Uspoređujući podatke svih dosadašnjih istraživanja, može se ipak uočiti blago povećavanje broja učenika 6. razreda osnove škole koji nisu probali piti alkohol. Nadamo se da će taj trend prevagnuti – zaključali su u županijskom ZZJZ. S druge strane, prema zadnjim dostupnim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj se 2023. zbog psihoaktivnih droga liječilo 5.865 osoba, a broj evidentiranih liječenih ovisnika s prebivalištem u Koprivničko-križevačkoj županiji, u odnosu na hrvatski prosjek i druge županije u Hrvatskoj, je među najnižima.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

OČEKIVANA POBJEDA

FOTO Podravkašice rutinski odradile posao protiv Riječanki

PROJEKT VRIJEDAN MILIJUN EURA

Zgrada suda dobit će još jednu etažu

Obitelj lončarić u požaru je ostala bez vrijednih vozila

”Ranko je uvijek tu za svoje susjede, ako treba dat ću svu ušteđevinu i kupiti mu novi kombi”