Zabrinjavajući podaci o zlouporabi alkoholnih pića

U našoj se županiji sve više umire od alkohola

Problem s prekomjernim pijenjem alkohola u Koprivničko-križevačkoj županiji izražen je na razini države te naša županija spada u one s najizraženijim problemom u vezi zlouporabe alkohola. Do tih se podataka došlo u sklopu istraživanja kroz projekt „Zdravih županija“ te je ta tema stavljena u javnozdravstvene prioritete u županiji. Posebno su zabrinjavajući podaci o broju mladih ljudi koji se javljaju na Savjetovalište za mlade. Međusektorskom suradnjom Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti s prekršajnim sudovima, centrima za socijalnu skrb, Policijskom upravom Koprivnica te Općinskim državnim odvjetništvom iz Koprivnice, od 2009. provode se programi Savjetovališta za mlade (14-21 godine starosti) i Savjetovalište za odrasle s problemom prekomjernog pijenja alkohola (od 21 godine starosti). Broj osoba, navedeno je u izvještaju županijskog Zavoda za zdravstvo, koje se javljaju u Savjetovalište za mlade i odrasle s problemom prekomjernog pijenja alkohola je porastao.

– No, treba naglasiti kako taj broj varira jer se osobe zbog problema prekomjernog pijenja u naš Centar javljaju prvenstveno po preporuci i rješenju CZSS i suda, nešto sa psihijatrijskog odjela Opće bolnice Koprivnica, a zanemarivo malo jer dolaze samoinicijativno ili ih upućuje obiteljski liječnik koji je prepoznao problem. Liječenje ovisnosti o alkoholu započinje pretežno institucionalno, u bolnici ili u Savjetovalištu Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti, a može se nastaviti u klubovima liječenih alkoholičara (KLA) koji djeluju kao udruge građana – stoji u izvještaju. Na području županije djelovala su četiri kluba, dva u Koprivnici te po jedan u Križevcima i Sv. Ivanu Žabnu, a koji rade u ukupno pet terapijskih grupa. Također je evidentno smanjenje broja osoba koje se uključuju u rad klubova, prvenstveno jer nema redovitog „dotoka“ novih članova.

– Naime, novi članovi u klubove dolaze pretežno nakon liječenja u bolnici, a zbog opće društvene klime prema liječenju alkoholizma, društvene nebrige te stigmatizacije, sve je manji broj osoba koje se nakon liječenja u zdravstvenim ustanovama odlučuju na nastavak liječenja i rehabilitaciju te socijalnu integraciju u KLA. Dodatnom pogoršanju stanja 2020.-2022. pridonijela je i pandemija COVID-19 bolesti – naveli su stručnjaci iz HZJZ-a. Posebice su zabrinjavajući podaci o smrtnosti zbog bolesti jetre, a oni su dobar pokazatelj proširenosti alkoholizma. Te brojke rastu iz godine u godinu. U 2022. godini su zbog posljedica prekomjernog pijenja ukupno umrle 52 osobe, od kojih su oko četiri petine, odnosno 87%, bili muškarci. Zbog alkoholizma je umrlo 17 osoba, (15 muškaraca i 2 žene), a od alkoholne ciroze jetre umrlo je 35 osoba, a njih 30 (86%) bili su muškarci.

– Prateći trendove duži niz godina, može se reći kako smrtnost od ciroze jetre većinom raste, a 2022. zabilježena je najviša stopa u dvadesetak godina praćenja – navedeno je u godišnjem izvještaju Zavoda. No postoje i dobre vijesti. Tako je prema istraživanju Centra za zaštitu mentalnog zdravlja i prevenciju ovisnosti 2022. godine 20,5% srednjoškolaca navelo kako nikada ne konzumira alkoholna pića. To, kazali su u izvještaju, budi optimizam jer se u odnosu na prijašnja dva istraživanja, znači u zadnjih 10 godina, povećao broj učenika koji nikada ne konzumiraju alkoholna pića, a istovremeno je smanjen broj onih koji svakodnevno konzumiraju alkoholna pića. Istraživanja pokazuju kako se alkohol najviše konzumira prigodno (nekoliko puta godišnje) te prilikom mjesečnih izlazaka (nekoliko puta mjesečno). U šestim razredima osnovnih škola, od 2001. do 2024., Centar je provodio preventivni program „Otvoreni kišobran“. Istraživanje u školskoj godini 2023./2024. pokazalo je kako 63% učenika šestih razreda osnovne škole ima iskustvo s pijenjem (probali alkoholno piće, piju povremeno ili stalno), dok 37% učenika nije probalo alkoholna pića.

– Uspoređujući podatke svih dosadašnjih istraživanja, može se ipak uočiti blago povećavanje broja učenika 6. razreda osnove škole koji nisu probali piti alkohol. Nadamo se da će taj trend prevagnuti – zaključali su u županijskom ZZJZ. S druge strane, prema zadnjim dostupnim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj se 2023. zbog psihoaktivnih droga liječilo 5.865 osoba, a broj evidentiranih liječenih ovisnika s prebivalištem u Koprivničko-križevačkoj županiji, u odnosu na hrvatski prosjek i druge županije u Hrvatskoj, je među najnižima.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Održana je sjednica Gradskog vijeća

Ipak (još) ništa od ukidanja poreza na potrošnju, Mladen Kešer predložen za Nobelovu nagradu za demagogiju

OPĆINA NOVIGRAD PODRAVSKI PROSLAVILA DAN OPĆINE

FOTO Brčo: Napravili smo najviše što smo mogli u danim uvjetima

VIKEND AKCIJA POLICIJE

Autom kroz naselje 136 km/h