Đurđevački gradski vijećnici donijeli su odluku o prodaji još jedne parcele u novoj poduzetničkoj zoni na izlazu iz Đurđevca prema Pitomači. Parcelu površine 2.316 četvornih metara kupila je automehaničarska tvrtka AutoLončar iz Budrovac koja je ostvarila i pravo na popust pa će umjesto 39.000 eura zemljište platiti 393,72 eura. AutoLončar namjerava graditi pogon za automehaničarski servis površine 450 četvornih metara, a zbog povećanog posla i potražnje za njihovim uslugama postojeća radiona im je premala. U izgradnju nove veće radione namjeravaju uložiti 166.00 eura, a plan je da već do kraja ove godine servisni prostor bude izgrađen. Trenutno zapošljavaju tri radnika, a s otvaranjem nove radione u planu je zapošljavanje još dva djelatnika.
Oporbeni vijećnik Marko Fucak, predsjednik đurđevačkog SDP-a, postavio je pitanje i što je s izgradnjom trgovačkog centra u novoj poduzetničkoj zoni za koji je još prije godinu i pol prodana parcela od 25.000 četvornih metara.
– Da bi investitor dobio građevinsku dozvolu za gradnju trgovačkog centra nužno je riješiti prilaz s Podravske magistrale, a to podrazumijeva izgradnju kružnog toka na ulazu u zonu. S Hrvatskim cestama smo krenuli u realizaciju tog projekta i u tijeku je ishođenje građevinske dozvole za kružni tok. Očekujemo da će gradnja kružnog toka krenuti u ovoj godini, a samim time i planiranog trgovačkog centra – odgovorio je gradonačelnik Hrvoje Janči.
Vijećnici su izglasali i povećanje cijene boravka mališana u Dječjem vrtiću Maslačak koju plaćaju roditelji o čemu smo već pisali. Tako će roditelji za prvo dijete umjesto dosadašnjih 66,36 eura mjesečno plaćati 113,7 eura odnosno 30 posto od ekonomske cijene. Za drugo dijete cijena će skočiti s 39,82 na 75,8 eura odnosno roditelji će plaćati 20 posto ekonomske cijene, dok je boravak za treće i svako daljnje dijete besplatan. Poskupljenje će zahvatiti i roditelje koji plaćaju vrtić po povlaštenim cijenama. Tako će samohrani roditelji umjesto 39,82 eura plaćati 75,8 eura, a ista cijena vrijedi i za dijete smješteno u udomiteljskoj obitelji. Za žene poduzetnice cijene vrtića će s 33,18 eura poskupjeti na 56,85 eura. Nove cijene za roditelje vezane su uz određeni postotak ekonomske cijene, što znači da će u slučaju da grad tijekom pedagoške godine odredi novu ekonomsku cijenu automatizmom vrtić poskupiti i za njih. Oporbeni SDP nije podržao poskupljenje, dok se vladajući iz stranke Nezavisni Željka Lackovića pravdaju da cijena vrtića za roditelje nije mijenjana 15 godina, a u tom razdoblju ekonomska je cijena porasla sa 172,5 na 379 eura.

– Najveći udio u troškovima vrtića imaju plaće odgojiteljica koje čine 82 posto. Dobro znamo koliko su u 15 godina rasli troškovi namirnica, kao i same plaće pa je tako primjerice bruto minimalna plaća 2010. kad je zadnji put vrtić poskupio bila 379 eura, a danas je 970 eura. Mi želimo zadržati kvalitetu usluga, a moram naglasiti da smo jedini grad u županiji koji nema listu čekanja i nadamo se da će roditelji imati razumijevanja za ovu odluku – istaknuo je Janči.
Poskupljenje će osjetiti i roditelji osnovnoškolaca koji pohađaju produženi boravak jer je donijeta odluka o novom cjeniku i za tu usluga. U prošloj školskoj godini produženi boravak je koštao 66,36 eura mjesečno, a od rujna će roditelji izdvajati po 80 eura. U slučaju da imaju dvoje djece u produženom boravku roditelji će umjesto 53 eura po djetetu po novom plaćati 68 eura po djetetu. Za treće dijete boravak je besplatan, a tu povlasticu roditelji mogu koristiti i u slučaju da im treće dijete pohađa vrtić. Vijećnici su donijeli i odluku o poskupljenju komunalnog doprinosa koji će u prvoj zoni umjesto dosadašnjih četiri eura iznositi osam eura, a u drugoj će umjesto 2,65 iznositi 5,3 eura. Komunalni doprinos se plaća prilikom izgradnje kuća, zgrada i raznih objekata, a gradonačelnik Janči je istaknuo kako se poskupljenje neće odraziti na većinu građana jer su od plćaanja oslobođeni svi oni koji grade kuće u prigradskim naseljima ili u gradu na lokacijama starih kuća, kao i investitori koji ulažu u proizvodne djelatnosti te obrtnici.

FOTO Grad Đurđevac, Dinko Borozan