Čak 40 puta više od dozvoljenog maksimuma

U popularnom voću otkrivene velike količine toksične tvari: Hitno se povlači s tržišta

Nashi kruške popularno su voće koje se u mnoge zemlje EU uvoze iz Kine, a kako javljaju iz europskog sustava za brzo uzbunjivanje u prometu hranom, u njima je otkrivena jako velika količina toksične tvari.

Uvezene su u čak 18 zemalja EU među kojima je i Hrvatska i naloženo je da se povuku iz prodaje jer je prilikom kontrole na tržištu otkriveno da je u njima jako visoka razina široko korištenog regulatora rasta biljaka, klormekvata.

Klormekvat je za ljude prilično štetan i toksičan i može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme u slučaju da se u organizam unese u količinama većim od propisanog maksimuma koji iznosi 0,07 mg/kg. Za usporedbu, prilikom uzimanja uzoraka iz nashi krušaka, nađeno je čak 2.6 mg/kg klormekvata što je skoro 40 puta više od dozvoljene količine.

FOTO ilustracija

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Novi rebalans križevačkog proračuna za kraj godine

Prihodi manji za 14 milijuna eura od prošlogodišnjeg plana

Nesreća na podravskoj magistrali

UPRAVO Šleperom sletio s državne ceste i preokrenuo se na bok

Ozlijeđena je

Vozačica (80) autom udarila u dvorišnu ogradu