Utvrđeno analizom zavoda za javno zdravstvo

U vodi koprivničkog doma za starije i nemoćne pronađena opasna bakterija

Opasna bakterija otkrivena je nedavno u vodi iz vodovodne instalacije u Domu za starije i nemoćne u Koprivnici. Rad se o bakteriji Legionella. Ta informacija je do nas došla neslužbenim kanalima, ali je na naš upit potvrđena iz Županijskog zavoda za javno zdravstvo. Dobra je vijest da je naknadnim analizama utvrđeno da je ova zdravstvena ugroza odstranjena.

– Prilikom provedbe nadzora nad zdravstvenom ispravnošću vode za ljudsku potrošnju u Domu za starije i nemoćne osobe u Koprivnici u jednom uzorku vode dokazana je prisutnost bakterije Legionella. Po dojavi o rezultatu analize djelatnici Doma promptno su poduzeli korektivne mjere kako je i propisano Pravilnikom o kontroli parametara kućne vodoopsrbne mreže potrošača i drugih sustava od javnozdravstvenog značaja te planu i programu edukacije svih dionika. Uspješnost provedenih mjera potvrđena je analizama ponovljenog proširenog uzorkovanja i ispitivanja uzoraka vode – navela je Draženka Vadla, ravnateljica Zavoda.

Kako je navedeno na stranicama Zavoda za javno zdravstvo Legionarska bolest, koju uzrokuje bakterija Legionella,  je rijedak oblik upale pluća. Bolest nema posebne kliničke značajke koje je jasno razlikuju od drugih vrsta upale pluća, a laboratorijska ispitivanja moraju se provesti kako bi se potvrdila dijagnoza. Uobičajeno je potrebno između dva do deset dana od zaražavanja do razvoja simptoma (obično pet do šest dana), ali vrlo rijetko i do dva ili tri tjedna. Simptomi počinju suhim kašljem, vrućicom, glavoboljom i ponekad proljevom, u većine dolazi do upale pluća. Osobe starije od 50 godina imaju veći rizik od mlađih, a muškarci veći rizik od žena. Učinkovito liječenje antibioticima dostupno je ako se dijagnoza postavi u ranoj fazi bolesti.

– Slučajevi legionarske bolesti uglavnom su prijavljeni kod osoba starije dobi, češće muškog spola. Ishod bolesti može biti i smrtni, a može doći i do epidemija nakon izlaganja zajedničkom izvoru u okolišu. Smrt može nastupiti kod 5 – 15 % oboljelih, ovisno o njihovoj dobi i zdravstvenom statusu. Pušači imaju veći rizik od nepušača. Bakterije Legionelle mogu uzrokovati i blagu bolest koja se zove Pontijačna groznica sa simptomima sličnima gripi: groznica, slabost, glavobolja, bolovi u mišićima. Nisu zabilježeni smrtni slučajevi, a pretpostavlja se da je učestalost ove bolesti veća nego učestalost legionarske bolesti- navedeno je.

Ljudi se zaraze udisanjem zraka koji sadrži male kapljice vode (aerosol), unutar kojih su bakterije Legionella ili rjeđe, aspiracijom. Udisanje aerosola najčešće nastaje pri tuširanju, u bazenima s pjenom te širenjem aerosola iz rashladnih tornjeva velikih vodenih sustava. Aerosoli su sitne, oku nevidljive kapljice.

Infekcija se ne prenosi s čovjeka na čovjeka niti kućnim klimatizacijskim sustavima (split sustavi). Izuzetno je mala vjerojatnost zaražavanja putem prirodnih voda (rijeka, jezera) ili vlažnom zemljom u prirodi, no opisani su pojedinačni slučajevi zaražavanja tim putem. Broj prijava oboljelih od legionarske bolesti u Hrvatskoj 2023. godine bio je 65 s četiri prijavljena smrtna ishoda, a 2022. godine 48 te 4 prijavljena smrtna ishoda.

FOTO arhiva

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

potpisan kolektivni ugovor za djelatnike gradskog vrtića

Zaposlenicima vrtića značajno rastu plaće i ostala primanja

pomoć za one s minimalim primanjima

Grad započeo se isplatom božićnice za one koji imaju mirovinu do 300 eura

Na sjednici Gradskog vijeća glasat će se o rekordnom proračunu

Stiže 25 milijuna eura za projekte, gradit će se i 12 APOS stanova