JESENSKA MAFINESTACIJA

Udruga žena „Guščarice“ lužđanom u Grabrovnici kroz pjesmu, ples i veselje oživjela tradicijske običaje

Još jedna manifestacija na području općine Pitomača privukla je znatan broj posjetitelja oživjevši stare običaje.

U Petrovom vrtu Interpretacijskog centra Kuća Petra Preradovića u Grabrovnici Udruga žena „Guščarice“ iz Grabrovnice u suradnji s Hrvatskim folklornim društvom „Sesvečice“ iz Podravskih Sesveta, u nedjelju je po treći put je organizirala jesensku manifestaciju pod nazivom “Lužđana”.

Lužđana je u većini krajeva označavala prigotovljavanje težačkih radova u polju i vrijeme u kojem bi se upriličilo okupljanje susjeda, prijatelja i rodbine oko lužđenja kukuruza.

Kao i uvijek, na lužđani se i danas rado sudjelovalo i okupljalo. Bilo je veselo, radno, ali i zabavno, uz pratnju ‘mužikaša’. Na manifestaciji, uz domaćine i sve posjetitelje, kroz pjesmu i ples družili su se KUD „Petar Preradović“ Grabrovnica te KUD “Tomislav” iz Sibinja iz Brodsko-posavske županije.

FOTO Općina Pitomača/icv.hr

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

ON NAPUHAO 3,61, ONA 2,20

Druženje u parku pretvorilo se u kaos. Nalokali se lošeg vina pa vrijeđali policajce

ZNAČAJNE PROMJENE

Pogledajte što se sve od danas mijenja za hrvatske umirovljenike

misli na zdravlje

Ljudi je mahnito čupaju iz vrtova, dvorišta i voćnjaka, a ne znaju da se radi o najzdravijoj biljci na svijetu