MOGAO BI OSTATI BEZ NEKRETNINE U CENTRU GRADA

Ugledni liječnik i političar uredno platio stan 83 tisuće eura, država mu ga sad misli uzeti

Ovaj tekst je objavljen u tiskanom izdanju Podravskog lista

Čini se kako bi ugledni koprivnički liječnik i vijećnik u Županijskoj skupštini Josip Večenaj i formalno mogao ostati bez stana od 84 kvadrata u Ulici Franje Mraza koji je kupio od investitora, đurđevačkog Segrada prije 18 godina. On je s ovom propalom đurđevačkom građevinskom firmom dogovorio kupnju stana u njihovoj zgradi, platio ga 2005. godine čak 83.000 eura, međutim, nije se na vrijeme uknjižio u vlasništvo.

U međuvremenu je Segrad otišao u stečaj, a kako je ta nekretnina upisana u založno pravo, prijetila je opasnost da Večenaj ostane bez njega. To se, naime, i dogodilo pa je on odlučio tužiti Ministarstvo financija tražeći da se poništi pokretanje postupka osiguranja založnog prava za tražbine prema propaloj đurđevačkoj firmi do njezine predstečajne nagodbe.

– Vlasnik sam nekretnina, dijela dvorišta, spremišta i stana od 84 kvadrata u Ulici Franje Mraza. Kupio sam ih od Segrada na temelju kupoprodajnog ugovora i isplatio – naveo je u tužbi Josip Večenaj.

On je kupovinu stana i kupoprodajni ugovor trebao dostaviti Poreznoj upravi do 15. studenog 2005. godine, međutim nije. Večenaj se pravdao kako nije odmah napravio upis vlasništva u zemljišnim knjigama pa su i dalje bile formalno navedene kao vlasništvo Segrada. Večenaj je tvrdio kako je pokušao upisati vlasništvo, ali mu je, kaže, bilo rečeno da to nije moguće, što je, kazao je, i razlog zašto nije otišao na Poreznu upravu prijaviti razrez poreza na promet nekretnina. To je učinio tek 20. veljače 2017. godine, dakle 12 godina kasnije.

– Nisam provjeravao stanje u zemljišnim knjigama, koje je u međuvremenu izmijenjeno jer je država, to jest Ministarstvo financija, upisalo ovršno založno pravo za dug i potraživanje prema Segradu 2014. i 2015. godine – kazao je Večenaj koji je tumačio kako je postupanje države podnošenjem prijedloga sudu za donošenje rješenja o osiguranju bilo suprotno zakonu s obzirom na to da je tada bilo zabranjeno pokretanje postupka osiguranja radi namirenja na nekretninama koje su u to vrijeme još uvijek bile upisane na Segrad.

Nad Segradom je stečajni postupak otvoren 2016. godine, a godinu dana kasnije i zaključen te je firma brisana iz sudskog registra.

– Stečajni upravitelj predložio je da mi se izda tabularna izjava radi uknjižbe vlasništva, što je jednoglasno i prihvaćeno od vjerovnika. Po tome sam se i uknjižio 2017. godine – dodao je Josip Večenaj koji se prije toga više puta obratio i Poreznoj upravi i Ministarstvu financija da obrišu založno pravo, no svaki su ga put u tome odbili.

– Nije sporno da je Večenaj te nekretnine kupio prije našeg upisa založnog prava radi osiguranja tražbina. Sud je, postupajući prema načelu povjerenja u zemljišne knjige, udovoljio prijedlogu Republike Hrvatske te je dozvolio uknjižbu založnog prava u korist Republike Hrvatske. Tvrdnja tužitelja da je 2005. kupio nekretnine od Segrada je nebitna budući da se, prema Zakonu o vlasništvu, vlasništvo na nekretninama stječe uknjižbom u zemljišnim knjigama, a to je modus stjecanja prava vlasništva.Sklapanje ugovora o kupoprodaji je samo osnova za taj upis – branilo se Ministarstvo financija.

Josip Večenaj

– Nepoznavanja prava šteti – citirala je odvjetnica Ministarstva financija latinsku izreku komentirajući činjenicu da Večenaj nije odmah odnio kupoprodajni ugovor na Poreznu, kao i da nije na vrijeme uknjižio vlasništvo.

Dodaju i kako tužitelj nikad nije Poreznoj upravi dostavio kupoprodajni ugovor te ona nije imala spoznaje o kupoprodaji, pa nikad nije ni razrezan porez na promet nekretnina, dok, kako navode, tužitelj nije ni spreman podmiriti osiguranu tražbinu, pa se potpuno protive tužbenom zahtjevu.

Sutkinji Općinskog suda u Koprivnici očito nije preostalo drugo nego prema dokazima utvrditi kako Josip Večenaj, iako je kupio stan, nije bio vlasnik nekretnine, nego je to bio Segrad. Bude li odluka pravomoćna, država u svakom trenutku to može i iskoristiti i stan, recimo, prodati.

– Da, imao je zaključen kupoprodajni ugovor, međutim, temeljem njega nije stekao pravo vlasništva jer se pravo vlasništva nekretnine, temeljem pravnog posla, stječe upisom u zemljišnu knjigu – poručila je sutkinja. Večenaju sada ostaje jedino žaliti se na ovu presudu Županijskog suda. Večenajev odvjetnik Bruno Čer ističe kako će se sigurno žaliti te da vjeruju kako ova presuda neće biti održiva na drugostupanjskom sudu. Navodi kako se sud nije bavio sa srži, nego udovoljenjem određenih formalnopravnih činjenica. Također, ističe kako je nad Segradom bio otvoren stečajni postupak te kako prema važećem zakonu nije smjelo biti upisano založno pravo.  

FOTO: Nikola Wolf

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

Obavijest potrošačima

Bipa iz prodaje povlači ovaj proizvod. Kupci povrat novca mogu dobiti i bez računa

Skoro cijela županija je ispodprosječno razvijena i to je trenutačno dobra vijest

Država želi graditi kuće i dati ih u povoljan najam mladim obiteljima

POGLED S BILOGORE

Kutak za sirotinju