HRANA I VODA MOGU BITI KONTIMINIRANI

Upute u slučaju poplave: Provjerite što ne smijete učiniti kad voda stigne do naselja

Sjeverni dio Republike Hrvatske ovih je dana zbog obilnih padalina pod velikim poplavama koje se ne pamte godinama, a nabujala rijeka Drava ubrzo je probila nasipe te stigla u neposrednu blizinu do okolnih mjesta.

Poplave mogu izazvati niz javnih zdravstvenih i sigurnosnih pitanja. U pogledu na zdravstvenu ekologiju, poplave uzrokuju šest velikih problema u njihovih posljedica, a to su trovanja hranom, hidrične epidemije, širenje vektora zaraznih bolesti, opasnosti od električne energije, opasnosti od toksičnih kemikalija i komplikacije uzrokovane pojavom plijesni. Zavod za Javno zdravstvo izdao je upute poplavama pogođenom stanovništvu kojih se treba pridržavati u situacijama kada riječna voda probije do naseljenih mjesta.

U razdoblju nakon poplava, velike količine vode će doći u kontakt s ljudima i imovinom te sigurnosti vode za ljudsku i životinjsku potrošnju može biti ugrožena. Tako da je od vitalne važnosti nakon potopa konzumirati i koristiti samo zdravstveno ispravnu pitku vodu. Važno je dobiti pitku vodu iz sigurnog mjesta, tretirati vodu na odgovarajući način, te biti svjestan svih mjesta na kojima je moguće korištenje nesigurne pitke vode. Neka od mogućih mjesta uključuju pripremu leda, vodu za pranje zubi i tuširanje.

SMJERNICE: nemojte koristiti kontaminiranu vodu za pranje posuđa, pranje zuba, pranje i pripremu hrane, pranje ruku, pripremu leda, ako koristite flaširanu vodu, budite sigurni da je došla iz sigurnog izvora, koristite samo vodu iz zatvorenih boca, prokuhanu ili tretiranu vodu dok se postojeći vodoopskrbni sustav ne ispita i pokaže sigurnim za upotrebu

Mnogi od mikroorganizama prisutnih u poplavnim vodama mogu dospjeti i u hranu. Tipično, tijekom poplava dolazi do pada električne mreže. Obraćajući pozornost na temperaturu hrane i sprječavajući njen dodir s kontaminiranom vodom može se povećati prehrambene rezerve tijekom i nakon poplave.

SMJERNICE: nemojte jesti hranu koja je možda bila u dodiru s vodom od poplave, bacite sve hranu koja se nije nalazila u vodonepropusnoj ambalaži ili ako postoji ikakva šansa da je došla u dodir s vodom od poplave, neoštećene konzerve hrane mogu biti spašene ako uklonite s njih naljepnice i temeljito ih operete, sva ostala hrana koja je došla u kontakt s onečišćenom vodom uzrokovanom poplavama trebala bi se propisno zbrinuti (baciti) jer se ne može dezinficirati, podijelite svoje smrznutu hranu među prijateljima ako njihovi zamrzivači imaju struju, potražite prostor u hladnjacima u trgovinama, crkvama ili školama, bacite svu hranu koja je bila na sobnoj temperaturi dva sata ili više i bilo koju hranu koja ima neobičan miris, boju ili teksturu.

Mnoge su divlje životinje prisiljene izbjeći iz svojih prirodnih staništa od poplava, a mnoge domaće životinje ostaju bez svojih domova nakon poplava.

SMJERNICE: pazite da izbjegnete susrete s potencijalno opasnim životinja, ne tjerate životinje u kut jer tada mogu postati agresivne braneći se, ako postoji potreba da se neka životinja ukloni obratite se mjesnim vlastima koje su zadužene za kontrolu životinja, ako vas ugrize neka od životinja ili zmija, odmah potražite liječničku pomoć, zaštitite se od komaraca pomoću zaštitnih mreže na prozorima, nosite odjeću dugih rukava i dugih nogavica te koristite neki od dostupnih vam repelenata, ako je moguće ostanite u zatvorenom prostoru u sumrak i zoru jer su to vremena najveće aktivnosti komaraca

Budite svjesni potencijalnih kemijskih opasnosti do kojih dolazi tijekom oporavka od poplava. Poplavne vode mogu pokopati ili preseliti posude koje sadrže opasne kemikalije, otapala ili druge industrijske kemikalije iz svojih uobičajenih mjesta za pohranu. Vlasnici kuća na područjima koja se nalaze na području gdje bi se mogla poplava proširiti trebali bi opasne materijale/kemikalije u domaćinstvu skloniti na sigurno područje za koje pretpostavljaju da će ostati suho tijekom poplava.

SMJERNICE: opasni kućanski materijali/kemikalije su kemikalije za odštopavanje, razrjeđivači, ulja za motorna vozila, WC sanitar i slični proizvodi, antifriz, pesticidi, gnojiva, stvari kao što su akumulatori za motorna vozila i plinske boce također je potrebno premjestiti na viši teren s obzirom na to da predstavljaju opasnost za okoliša ako dođe do ispuštanja njihovog sadržaja

U tijeku poplava nije preporučeno voziti motorna vozila, pogotovo ne improvizirane čamce ili splavove koji nisu adekvatno opremljeni za plovidbu na riječnoj vodi. Također, važno je izbjegavati bilo kakve popravke na oštećenim kućama, septičkim jamama i sl.

Halo, Podravski!

Imate priču, vijest, fotku ili video?
Nešto vas muči ili želite nešto/nekoga pohvaliti?
Javite nam se!

trostruki sudar na varaždinskoj

VIDEO S 2,64 promila izazvao nesreću u kojoj su ozlijeđene četiri osobe

Vatrogasci na terenu

UPRAVO Izbio požar u kući

Bolesti krvožilnog sustava i karcinom i dalje su glavni uzročnici smrti

Od covida lani umrlo šestero ljudi, a od upale pluća četiri puta više